На думку політика, "про такі повноваження не міг мріяти навіть Янукович. Лише уявіть собі, що було б під час Майдану з місцевими радами західних областей, якби попередній президент мав таку можливість. Я вже не кажу про те, що з такими речами в Мукачеві та в Одесі у свій час грався Президент Кучма".
"Через це, немає значення, яке прізвище Глави держави, якщо у нього руки чешуться. Але, знаю одне – які б плани не будували собі кулуарні архітектори нової Конституції, ні парламент, ні народ України такі "реформи" не підтримають. Таке враження, що життя нікого нічому так і не навчило", – каже В.Балога.
У робочій групі Конституційної комісії з децентралізації обговорюють можливість надання права президенту розпускати орган місцевого самоврядування за поданням "урядника".
Про це член комісії, народний депутат від фракції "Народний фронт" Леонід Ємець повідомив, коментуючи пропозиції до нової редакції Конституції.
"Державний урядник, який вбачає порушення Конституції України в роботі органів місцевого самоврядування, може направляти президентові звернення чи подання про те, що мають бути перевибори органу самоврядування", - розповів він.
Ємець пояснив, що президент може розпустити орган самоврядування, призначити тимчасового виконувача обов'язків державного урядника на цей період – не більше року, і після цього мають відбутися вибори.
За словами депутата, навколо цієї позиції зараз іде дискусія. "Тому говорити про те, що вона остаточна, поки рано. Така пропозиція є, вона розглядається", - зазначив Ємець.
При цьому він наголосив, що положення законопроекту про внесення змін до Основного закону в частині повноважень органів влади повинні бути в рамках передбаченою Конституцією парламентсько-президентської республіки.
Ємець пояснив "Українській правді", що "державний урядник" – це представник влади (відповідає англійському слову government), який після завершення децентралізації буде контролювати, щоб рішення місцевих влади не порушували Конституцію й нормативні акти. Він зможе давати рекомендації президенту.
Таких "урядників" буде декілька – імовірно, вони будуть закріплені за регіонами.
За словами Ємця, ще йде дискусія щодо того, кому будуть підзвітні "урядники".
Швидше за все, вони входитимуть у виконавчу гілку влади й підпорядковуватимуться Кабінету міністрів, але, можливо, ними буде керувати президент.
Ємець наголосив, що при зміні Конституції форма правління в Україні має залишитися парламентсько-президентською.
Раніше повідомлялося, що робоча група з питань децентралізації пропонує закріпити у змінах до Основного закону посади представників держави на рівнях районів і областей. Більшість членів робочої групи висловилися за те, що така посада має називатися "державний урядник", хоча деякі пропонують "представник уряду".
Робоча група також пропонувала закріпити трирівневий адміністративно-територіальний устрій. Обговорюється варіант організовувати самоврядування на трьох рівнях: нижній рівень – низова громада (варіант волость), середня ланка в системі адміністративно-територіального обладнання – повіт, і вища ланка – регіон.