– Вибори в нашій області відбулися спокійно і прозоро. Жодних порушень, які би суттєво вплинули на результати голосування, не зафіксовано. Вісімдесят громадян, які не знайшли себе у виборчих списках, звернулись у суди. Найбільше таких звернень розглянули Ужгородський (29 звернень), Мукачівський (20) міжрайонні суди та Іршавський (11) і Берегівський (10) районні суди. Загалом задоволено 55 звернень, внаслідок чого було внесено уточнення у списки виборців, і вони змогли проголосувати.
Трійку лідерів на Закарпатті сформували три політичні сили – Блок «Наша Україна – Народна самооборона», Блок Юлії Тимошенко і Партія Регіонів. За попередніми даними, на позачергових виборах у Верховну Раду України в нашій області, набравши 32,4 відсотка голосів виборців, перемогу здобув Блок «Наша Україна – Народна самооборона». На другому місці – Блок Юлії Тимошенко – 27,3 відсотка. За Партію Регіонів проголосувало 20,2 відсотка виборців. У нашому краї 3-відсотковий бар’єр подолали Блок Литвина (5,6%) та Соцпартія (4,2%). Комуністи набрали 1,7 відсотка. Інші учасники виборчих перегонів не набрали в області і 1 відсотка.
Якщо проаналізувати результати виборів у розрізі адміністративних одиниць (районів і міст обласного значення), то беззаперечну перемогу Блок «Наша Україна – Народна самооборона» здобув у дванадцяти адмінодиницях, а БЮТ – у чотирьох. Партія Регіонів змогла набрати найбільшу кількість голосів тільки в одному районі.
Багатьом, мабуть, цікаво, як в області голосували порівняно із попередніми виборами. У принципі, політичні симпатії закарпатців кардинально не змінились. Однозначно, посилили свої позиції демократичні сили, набравши більше голосів виборців.
Тепер щодо явки виборців. Дійсно, Закарпатська область показала низький рівень активності виборців. За попередніми даними, у нас проголосувало 52,4 відсотка від загальної кількості внесених у виборчі списки. Найактивніше голосували у Воловецькому (65,1%), Великоберезнянському (64,5%), Ужгородському (64,2%), Перечинському (60,8%) районах та місті Чопі (63,4%). Найменшою активністю відзначилася Тячівщина, де явка виборців сягнула всього 39,6 відсотка. До речі, цей район традиційно показує низький рівень активності виборців. І не в останню чергу це пов’язано з тим, що тут у значній кількості представлені релігійні конфесії, вірники яких за релігійними переконаннями не голосують. А в цілому в області на ситуацію вплинула, передусім, наша традиційна проблема – трудова міграція: маса людей, особливо у гірських районах, зараз на заробітках. Крім того, проблем додало те, що зі списків були виключені ті, хто короткочасно виїжджав за кордон. Прикордонники не встигли подати списки тих, хто повернувся. А таких виявилося не так і мало. Не секрет, що у прикордонних районах для багатьох щоденні закордонні вояжі – це спосіб заробітку.
Ще один момент, який є специфічним зокрема для нашої області. На цих виборах не було такого поняття, як відкріпні талони. І, скажімо, відпочивальники у санаторіях і на турбазах, яких зараз в області немало, не змогли проголосувати. А це, без сумніву, вплинуло на загальний відсоток.
Але найголовніше те, що всі мешканці області, які мали намір виконати свій громадянський обов’язок, без перешкод, у вільній і демократичній обстановці віддали свої голоси за тих, кому симпатизують і на кого покладають надії. Насамкінець хочу нагадати, що цифри, якими я оперував, є попередніми і можуть дещо змінюватись після підбиття остаточних результатів волевиявлення.