80-літній француз П’єр Нора у промові на конференції «Rendez-Vous de l’Histoire» 16 жовтня 2011 р. в Блуа, що відома в українському перекладі під назвою «Історія як захист від політики», запримітив зміни основ професії історика: від хранителя і гаранта часової неперервності до перекладача й експерта із соціального попиту. Одночасно завдяки всюдисущій журналістиці зросла кількість покупців історії, дистриб’юторів, споживачів, виробників. Власне, ще видатний філософ і письменник, Нобелівський лауреат Альбер Камю (1913-1960) «істориками сьогодення» вважав саме журналістів, а істориків – «журналістами минулого».
Нема сумнівів, що, як визначив П.Нора, історія є наукою, заснована на критичному аналізі документів й тісно пов’язана з освітою, головний обов’язок якої навчити розуміти і любити батьківщину. Так само надзвичайно складно заперечити фундаментальне положення про те, що єдність і розмаїття – пара антиподів і взаємодоповнювальних елементів, які служать основним інструментом розуміння історії. Теж цілком природньо в сучасному світі виступають антиподами історія і політика, що поєднує ідеологію та пам’ять. До таких висновків член Французької академії П’єр Нора прийшов на схилі віку, підсумовуючи життєвий та професійний досвід.
Сучасній Україні бракує справді кваліфікованих і діяльних істориків. Їх брак відчутний у столиці та у провінційних закутках. Це видно на полицях книгарень, із каталогів електронних бібліотек, програми теле- і радіоефіру. Дуже обмаль якісних текстів, зате надміру історичної джинси, пустопорожньої графоманії.
«Тисячоліття – Millennia» береться за попередню селекцію наукових праць, які б могли претендувати на те, щоб з їхнім змістом познайомився ширший загал. Саме тому члени кафедри історії України та її наукові партнери націлені подати вартісну і підсумкову в річному вимірі статтю, результати котрої ще ніде не оприлюднювалися і котра не залишить байдужим вдумливого читача, незалежно від його статусу.
Щорічник «Тисячоліття – Millennia» є загальнодоступним. Його можна прочитати не тільки як традиційне друковане видання, але й повністю на персональному сайті головного редактора – www.ofitsynskyy.uzhgorod.ua. Наразі у другому випуску головний акцент зроблено на болючій сторінці новітньої історії України – російській агресії, що розпочалася в лютому 2014 р. окупацією та анексією Автономної Республіки Крим і продовжується війною на частині Луганської та Донецької областей, а також на підсумках першої річниці Революції гідності. У тому, що інтелектуальна Україна єдина, наочно показуємо у нашому щорічнику, авторами якого є представники діаметрально протилежних регіонів – найзахіднішого (Закарпаття) і найсхіднішого (Донбасу).