"Найважливіше для творчої особистості Етелли Чуприк – її жертовне служіння Музиці"

4 грудня 2014 року у Закарпатській обласній філармонії відбудеться третій вечір із циклу «32 сонати Людвіга ван Бетховена». Солістка – заслужена артистка України Етелла Чуприк. Ведуча – Катерина Керечанин.

У програмі прозвучать Соната для фортепіано № 29 «Hammerklavier» (одна із найбільших за розміром сонат Бетховена) та Соната для фортепіано № 23 «Appassionata» – незрівнянний  за силою драматизму твір, присвячений шанувальнику Бетховена графу Францу Брунсвіку. 

От які враження від двох попередніх концертів із циклу залишилися у Людмили Мокану – музикознавця, викладача Ужгородського Державного музичного училища ім. Д. Є. Задора, члена Національної Спілки композиторів України: 

«Артистичний шлях кожного музиканта є в певному сенсі унікальним. Саме цей фактор визначає чи не найбільше бажання доторкнутися до цієї таємниці, спробувати, так би мовити, «прочитати підтекст» того видимого образу музиканта, яким він постає при кожній новій творчій зустрічі. Відразу хочу зізнатися у щирій симпатій до Етелли Чуприк ще з часів її навчання у музичному училищі, де вона сприймалася як одна з найталановитіших піаністок за всю історію його існування і була окрасою і гордістю фортепіанного класу світлої пам’яті Мар’яни Степанівни Валковської. Звідси і зацікавлена увага до її артистичної долі.

Всі, хто зачаровувався юним талантом Етелли ще у далеких 80-тих роках, не сумнівався у її великому майбутньому. І вони не помилилися. Позаду у піаністки престижні перемоги на міжнародних конкурсах, фестивалях, гастрольні поїздки по Україні і за кордоном, участь у складі журі різних конкурсів, майстер-класи тощо. Здатність відвоювати своє місце у насиченому, а тому і надзвичайно конкурентному артистичному світі є певною ознакою таланту, волі, працьовитості і, що найважливіше для особистості піаністки Етелли Чуприк, – жертовному служінню Музиці.

Як давня прихильниця її таланту із зацікавленням спостерігаю за певними етапами її творчої біографії, яка в останні роки реалізується просто на наших очах, оскільки віднедавна Етелла Чуприк є солісткою Закарпатської філармонії. Впродовж останніх сезонів ужгородська публіка мала можливість почути у її виконанні твори із скарбниці романтичної фортепіанної музики Ліста, Шумана, Рахманінова, в яких якнайкраще розкривається артистичний образ виконавиці: блискучий піанізм, віртуозність, яскрава емоційність. У такому амплуа вона затямилася ще зі студентських років. Але рух до нових творчих вершин не припиняється. Зрештою, доля кожного митця більшою мірою залежить від того, які цілі він ставить перед собою. Можна, не без успіху, залишатися у звичному для себе форматі віртуозної піаністки, благо, що таких творів знайдеться чимало для яскравого концертного виконання.

До речі, широкий загал слухацької аудиторії завжди радо сприймає саме таку творчу продукцію. А для того, щоби розширити свій творчий діапазон, увійти в інший культурно-стильовий простір, в якому діє інша система музичних «знаків», бути здатним «відчитати» авторський задум, потрібна велика внутрішня праця, яка, проте, винагороджується успішним результатом. Обширний репертуар, музика композиторів різних стильових епох – це ознака міри фахової майстерності, широти творчого горизонту. Наша героїня ставить перед собою амбітні цілі, що вражають як сміливістю задуму, так і його реалізацією. Чого вартий був минулорічний проект «48 прелюдій і фуг» Й.С. Баха, зіграний за два вечори! Неймовірно з точки зору інтелектуальної наповненості цієї неосяжної музики, яка до того ще й виконувалася без нотного тексту, напам’ять. Вражає здатність охопити надзвичайно складний музичний текст і подати його в концертному виконанні.

Цьогорічний проект не поступається попередньому ані масштабами, ані оригінальністю задуму. Після здолання вершини барокової клавірної музики «Добре темперованого клавіру» Й. С. Баха Етелла Чуприк звернулася до титана епохи віденського класицизму Л. ван Бетховена та його 32 фортепіанних сонат. До речі, цю колекцію мають такі відомі у світі піаністи, як Святослав Ріхтер, Даніел Баренбойм, Ондраш Шіфф та небагато інших. Цей творчий план розрахований на 9-ть клавірабендів концертного сезону 2014-2015 рр, два з яких уже позаду. Останній концерт справив чудове враження. Це було вдумливе, осмислене, мудре прочитання трьох бетховенських сонат (№№ 2, 17 та 18) зрілим музикантом, поглинутим красою і величчю безсмертної бетховенської музики.

Треба віддати належне нашій публіці, яка виявилася здатною відгукнутися на емоційний посил піаністки і налагодити з нею душевний контакт. Зауважу, що соната як жанр відноситься до особливого роду масштабних циклічних творів глибокого змісту і потребує особливої манери подачі без розрахунку на будь-які зовнішні віртуозні ефекти. Враховуючи, що значна частина слухацької аудиторії – це студенти музичного училища, то новий монографічний цикл має і просвітницьку мету. Очікуємо продовження творчого проекту «32 фортепіанні сонати Л. ван Бетховена», де кожен матиме шанс доторкнутися до прекрасного». 

Людмила Мокану, музикознавець, викладач Ужгородського Державного музичного училища ім.Д.Є. Задора, член Національної Спілки композиторів України, для Закарпаття онлайн

28 листопада 2014р.

Теги: Етелла Чуприк

НОВИНИ: Культура

14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
14:24
/ 3
ВІДЕОФАКТ. В Ужгороді проїжджою частиною бродять "нічийні" коні
15:31
До Дня закоханих в ужгородській філармонії зазвучить "Формула кохання"
13:23
Оголошено нові номінації Конкурсу імені Івана Чендея
11:12
/ 1
В ужгородському скансені відкрили виставка гачкованих виробів "Мереживо надії"
21:25
/ 5
В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю" за участі понад пів сотні художників Фото новина
16:09
У п'ятницю в Ужгороді благодійно покажуть "Маріупольську драму" Відео новина
» Всі новини