Сергій Федака
Це рудимент радянського підходу до людини як до гвинтика, коліщатка, котре можна змусити обертатися куди завгодно..
Проте ті часи, коли партійне керівництво диктувало свою волю кожному партійцеві, а ті чітко виконували вказівки, минули. Недооцінка людського фактору якраз і спричинила недавню парламентську кризу. Все-таки міжфракційні переходи було зумовлено не тільки банальною перекупівлею, а й складнішими психологічними моментами: людською несумісністю членів однієї фракції, розчаруванням у вождях.
Багато хто розраховував на владні посади, тому виявився нездатним перебувати в опозиції. Зараз теж для багатьох впливових сил ще невідомо, чи дійде взагалі до виконання їхніх нинішніх обіцянок, але те, що атмосфера у їхніх фракціях буде украй непростою, конфліктною, видно вже сьогодні.
БЮТ
Нині широко дискутується можливість союзу між частиною "Нашої України" і частиною фракції «регіоналів». Проте найбільше небезпека розколу загрожує БЮТові. Розколу не з якихось ідейних чи тактичних причин, а з чисто психологічних, У Закарпатській облраді випробувано механізм такого розколу, коли спершу єдина фракція розкололася на БЮТ і "Батьківщину". Перша лишилася в опозиції, друга пішла у владу. Ми не судді ні тим, ні іншим, у кожного були на те свої вагомі причини. Але схоже, що саме такий сценарій тепер готується і для майбутньої парламентськоїфракції. Депутатів тягтимуть до будь-якої коаліції, подалі від опозиції. Чи збережеться в таких умовах єдність фракції, залежатиме не тільки і не стільки від Ю.Тимошенко, скільки від якісного складу її списку.
Нам тяжко судити про весь список в цілому, але можна розглянути його закарпатську частину, яку складають 8 кандидатів, хоча прохідне місце (67) має практично лише лідер закарпатського БЮТу О.Кеменяш. Представник великого (як на закарпатські мірки) бізнесу схильний, звичайно, шукати порозуміння з реальною владою, а не конфронтувати з нею. Зрозуміло, що такі ж рішення, як і шеф, прийматиме його помічник А.Ліврінц, що теж є у списку. Заступник обласного партійного голови А.Сербайло проявив себе в обласній раді як опозиціонер. Чомусь цього разу у списку не фігурує В.Постолакі, що був у минулорічному і цілком позитивно проявив себе в облраді. І.Берец, що потрапив до списку як лідер закарпатської організації Партії «Реформи і порядок», особисто значно ближчий до В.Балоги, ніж до О.Кеменяша. Є у списку також мукачівці І.Колядка і Ю.Тягур.
При всьому бажанні список важко сприймати як єдину команду. Тим паче важко уявити, що всі його фігуранти готові тривалий час перебувати в опозиції.
НАША УКРАЇНА
Дещо інший характер має закарпатська частина списку "НашоїУкраїни - Народної самооборони". Головна відмінність втім, що БЮТ є блоком трьох партій. До його виборчого списку включено лідерів усіх трьох закарпатських парторганізацій. Натомість "Наша Україна - Народна самооборона" є блоком дев'яти партій. Закарпатці у ньому представлені членами "НашоїУкраїни", засновником угорської партії М.Ковачем (у списку фігурує як позапартійний) та лідером закарпатського Руху О.Черепахою.
Як заявляють обласні керівники "Нашої України", в нашій області не існує "Народної самооборони".
Список переважно сформовано партією "Наша Україна". Це гарантує вищий командний рівень, і закарпатці твердо коливатимуться разом з генеральною лінією партії. Особливо це стосується трьох кандидатів, що посідають гарантовано прохідні місця - І.Кріля (№40), В.Петьовки (№60) і С.Аржевітіна (№63). Правда, для них вирішальною буде позиція не так формального лідера партії "Наша Україна" В.Кириленка, і тим більше не №1 у списку Ю.Луценка, як керівника виборчого штабу В.Балоги. Справжнім сюрпризом списку стали демон-
стративно низькі місця у ньому двох досить впливових фігур, що мають незаперечні заслуги перед помаранчевою командою на Закарпатті — голови Ужгородської РДА А.Ко-лібаби (№383) і особливо голови облради М.Кічковського (№407). Що це? Вони послужили розмінною монетою у торгах за прохідні місця для інших кандидатів?
ПАРТІЯ РЕГІОНІВ
Список Партії регіонів містить сімох закарпатців. Дивно, але найвищий номер серед них має практично невідомий в області С.Мошак (№123) - помічник-консультант народного депутата, що мешкає в Києві, проте включений до списку за закарпатською квотою. За які заслуги - партійному загалу, а тим паче рядовому виборцю незрозуміло. Тільки за ним слідують закарпатські «регіонали»-нардепи п'ятого скликання: Е.Матвійчук (№131) і О.Ледида (№197). Втім, перший з них теж давно мешкає в Києві, а на цих виборах відповідає за Одещину. Другий же очолює обласне відділення партії і є твердим прихильником так званої неофіційної групи В.Януковича (а не більш поміркованого бізнес-крила, що орієнтується на Р.Ахметова). Місця обох закарпатських нардепів суттєво знизилися порівняно з минулорічним списком. Закарпатські ж виборці мають чимало запитань стосовно присутності у першій п'ятірці цього списку свого колишнього земляка Н.Шуф-рича - згідно з соціологією, його імідж в області негативний.
ІНШІ
Говорити про список КПУ поки немає сенсу - перший закарпатець, що фігурує там, В.Алексій, займає явно непрохідне 45-те місце. Певні шанси пройти до парламенту зберігають Блок В.Литвина і соціалісти. Перший здивував відсутністю у списку С.Ратушняка. Це можна пояснити бажанням ужгородського мера зберегти свою нинішню посаду. Натомість у списку фігурує тільки один закарпатець - М.Сятиня. У списку ж соціалістів найвище місце займає представник угорської громади М.Товт. Отож, досить організований угорський електорат розколеться між помаранчевими і соціалістами. Як воно все буде насправді - покажуть вибори.
Сергій Федака, "Фест"
31 серпня 2007р.
Теги: