Розпочався вечір із ніжної увертюри-фантазії «Ромео і Джульєтта» Петра Чайковського. Адже саме ця історії кохання двох Веронських закоханих отримала найбільшу світову популярність. Шекспірівська інтерпретація трагедії юних Ромео та Джульєтти надихала і надихає композиторів усього світу на створення музичних творів. Ось і російський композитор створив один із перших своїх шедеврів під впливом цієї трагедії, до якої додалися і власні душевні переживання пов’язані із відмовою французької оперної співачки Дезіре Арто, у яку Петро Чайковський був щиро закоханий.
Однією із знаменитіших опер кінця ХІХ ст. стала одноактна опера «Сільська честь» італійського композитора П'єтро Масканьї, який увійшов до історії музичного мистецтва як автор одного твору. Опера відразу після прем’єри у Римі в 1890 р. почала свою переможну ходу по світових оперних сценах, демонструючи справжні сицилійські пристрасті. Феномен популярності цього одноактного шедевра, хоча і минуло вже більше 120 років від дня його створення, дивує музикознавців до цих пір. Ужгородським глядачам представили знамените Інтермецо з цього твору, де ревнива Сантуцца розповідає Альфіо про зраду його дружини з її Турріду.
Далі естафету перейняла чарівна солістка Закарпатської обласної філармонії Мар’яна Гаврилко-Лазур, яка виконала два твори італійського композитора та диригента Джузеппе Верді: Арію Елеонори («Дай миру і спокою, мій Боже») із опери «Сила долі» та Арію Віолетти із опери «Травіата».
Опера «Сила долі» за драмою «Дон Альваро, або Сила долі» Анхеля Сааведри – це єдина з опер Верді, написана спеціально для першої постановки в Великому Кам'яному театрі Санкт-Петербургу. Незабаром опера була також поставлена в Римі, Мадриді, Нью-Йорку, Відні, Буенос-Айресі та Лондоні на відміну від «Травіати», яка спочатку зазнала провалу, однак, перероблена, стала однією з найвідоміших опер. Джузеппе Верді написав її за мотивами роману «Дама з камеліями» О. Дюми-сина, обравши головною героїнею куртизанку, що вмирає від невиліковної хвороби. Саме цей персонаж спочатку був відкинутий суспільством.
Журливі мотиви змінилися запальним «кан-каном» із Увертюри до оперети «Орфей у пеклі» Жака Оффенбаха. Французький композитор, один із засновників класичної оперети, створив музику до понад 100 оперет, першою і найвідомішою з яких є пародія на життя тодішнього бомонду. В основу сюжету лягла легенда про видатного співця і музиканта Орфея та його дружину прекрасну Еврідіку. Ця перша у світі музично-драматична поема відіграла головну роль в зародженні і розвитку оперних жанрів.
Яке ж свято кохання без творів німецького композитора, піаніста, органіста та диригента Фелікса Мендельсона. Симфонічний оркестр виконав увертюру до комедії «Сон літньої ночі» (за мотивами п’єси Шекспіра) та знаменитий «Весільний марш», що пробудив у кожного спогади про найурочистіший день життя. Саме на цій піднесеній ноті під овації публіки завершились «Історії кохання», але не подарунки від музикантів. Ще цілий червень у Закарпатській обласній філармонії лунатиме музика.
Оксана Чужа для Закарпаття онлайн. Фото автора