Скульптура привернула майстра ще в дитинстві і після дев'ятого класу він вступив до ужгородський Коледж мистецтв вчитися на різьбяра. За своє життя перепробував багато матеріалів, але зрештою повернувся до дерева.
«Я різав і камінь, але мені до душі дерево: з нього можна зробити все задумане, не витрачаючи багато часу. А над мармуром або гранітом потрібно сидіти місяцями, - розповідає "Погляду" Микола Глеба. - Пробував різні породи дерева, але сподобалися сосна і горіх своїми забарвленням і текстурою. Матеріал мені привозять з найближчих сіл, а буває, що сам знаходжу, наприклад сусіди у дворі спиляє дерево, а я у них викуплю».
Тільки бензопилою
Ідеї для скульптур майстер шукає всюди: одні образи придумує сам, інші зустрічаються під час поїздок, треті - підказують друзі. Всі ідеї конспектуються, замальовуються і підшиваються, перетворюючись на важкі альбоми. Часто героїв підказує матеріал, з яким належить працювати: обриси проглядаються - треба їх помітити і надати потрібні форми.
З інструментів лише бензопила: нею швидко і зручно вирізати скульптури. Лише для найдрібніших деталей - очей, вух, зубів - використовуються різці. Ціна на статуї - $100-1000, хоча може бути більше, залежно від висоти, складності роботи і породи дерева.
Після того як готовий ескіз, Микола підбирає дерев'яну заготовку і вибирає найбільш відповідний для неї сюжет. Потім бензопилою вирізає силует і великі деталі . І тільки після цього працює над дрібницями: обрисами м'язів, шерстю або волоссям. Наприкінці обробляє антисептиком від гнилі і комах і покриває лаком.
«Важливо зобразити анатомію героїв, скорочення їх м'язів, напруженість мускулів, вирази облич і морд. Це показує життя образу: лисиця крадеться до пташиного гнізда або хижий птах нападає на зайця. Правда , анатомію я не вивчав, просто спостерігаю за поведінкою тварин і людей», - пояснює художник.
Мережева слава
«Найважча - моя перша робота "Страсті Христові", повністю вирізана вручну з бука. Я побачив у лісі велике дерево, на висоті двох метрів гілка з проглядатися силуетом Ісуса Христа. Довго я ходив, робив замальовки , а потім акуратно спиляв бук, притягнув додому і сів за роботу. Нормальних інструментів не було, для різців нагрівав на газовій плиті металеві заготовки та розклепував їх, - згадує Микола. - Ну, а найбільша і копітка - це 8 років з перервами, які я провів у туристичній деревеньці Русинове в Костромській області Росії. Там з'явилися давньоруські богатир Іван і його подруга Марія, хатинка на курячих ніжках, Баба- яга, дитячі майданчики, зроблені мною».
В Україні талант Миколи мало затребуваний, зате цікавиться закордон німці та голландці замовляють дитячі майданчики. У всьому винен інтернет. Микола виклав фотографії скульптур на сторінці в соцмережі. Всього за два тижні загальне число лайків фотографій набрало близько трьохсот тисяч кліків, не кажучи вже про перегляди, кількість яких давно вже перевалило за півмільйона.
Олексій Лохвицький