Культурно-мистецька акція відбулась за участі Обласного організаційно-методичного центру культури (директор Володимир Рудейчук ) у рамках запланованих заходів, приурочених святкуванню 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
Монографія – комплексне дослідження народної вишивки українців Закарпаття з поєднанням інструментарію мистецтвознавства, етнології та історії. Автор окреслює її зв’язки з соціальним становищем, побутом, звичаєвістю, світоглядом та естетикою народу. Наукова праця Романа Пилипа отримала високу оцінку доктора мистецтвознавста, професора Галини Стельмащук. У передмові до книжки вона пише: “Заслуга автора полягає в тому, що він уперше комплексно дослідив вишивку українців Закарпаття, ввів у науковий обіг значний фактичний матеріал, зібраний під час польових досліджень, а також речовий матеріал з музеїв і приватних колекцій “. Відзначимо, що він уперше розробив типологію закарпатсько-української вишивки за її функцінальними та художніми рисами, окреслив особливості вишивки етнографічних груп українців Закарпаття – бойків, лемків, гуцулів, долинян. Автор також розкрив характер запозичень, розглянув новизну, проаналізував композиційні схеми, орнаментні мотиви, традиційні техніки, колорит.
У презентації видання активну участь взяли працівники Центральної міської бібліотеки (директор Ганна Бандурко), а також народне тріо бандуристів “Чарівні струни Карпат “ Ужгородського міського центру дозвілля – будинок культури (керівник Марія Шиян).
Відома мисткиня краю Марія Купарь, яка професійно займається вишивкою народних костюмів, висловила щиру вдячність авторові книжки за те, що він суттєво полегшив працю майстринь-вишивальниць, зібравши і систематизувавши вишивку наших краян.
Директор Центру Володимир Рудейчук вказав на важливість цієї наукової праці для наступних поколінь дослідників народної творчості, тих, хто цікавиться вишивкою.
Надзвичайно фаховим, цікавим і змістовним був виступ автора, кандидата мистецтвознавства Романа Пилипа. Це була своєрідна лекція про вишивку Закарпаття, яка пробудила зацікавленнісь слухачів, а також стимулюватиме і сприятиме вивченню традиційної народної культури наших краян.
Володимир Мишанич для Закарпаття онлайн