Міхай Мункачі
Висока гора в широкій долині, на якій височіє майже не зруйнований часом палац. Це Мукачівський замок, який століттями, як і все Закарпаття, був частиною Угорщини. Саме під стінами цього замку майже 150 років тому в бідній родині народився Міхай Ліб. Хлопчик рано залишився сиротою й змалку заробляв собі на життя. До малювання Міхая підштовхнула хвороба, після якої не міг братися за важку роботу. Уже за якийсь десяток років Міхай їде до Угорщини, вчиться в академіях мистецтв і буквально з появою першої своєї картини отримає світове визнання.
Так каже мистецтвознавець, почесний комендант Мукачівського замку Степан Варга: «Уже перша його картина привернула увагу спеціалістів настільки, що він скоро став навчатися в Паризькій худлжній академії. Його картини уже за його життя користувалися надзвичайно великим попитом. Російський ий художник-критик Стасов називав його несередньої руки художником Європи».
За низку унікальних полотен Міхай Ліб отримав почесні нагороди Угорського уряду, а в 1880 році Мукачівська мерія присвоїла йому звання дворянина і дворянське прізвище Мункачі, що й означає «мукачівський». Однак власне на батьківщині Міхай майже не був за свого творчого життя. Навіть нині відкрита виставка полотен експонується вперше в Україні. До неї готувалися серйозно, каже Степан Варга. Відремонтували другий поверх верхнього крила Мукачівського замку, створили спеціальні електропроводи, сигналізацію, відеонагляд, встановили кондиціонери для підтримання постійної температури й постійної сталої вологості.
48 полотен, які нині виставили в Мукачівському замку, спеціалісти оцінюють у 25 мільярдів угорських форинтів, або 675 мільйонів гривень. Однак справжню вартість творчості Міхая Мункачі визначити важко, вважає Президент України Віктор Ющенко: «Безумовно це обдарована і талановита людина. Уже за одну картину, за одне полотно «Повернення на батьківщину» ця людина заслуговує визнання класика».
І перші враження відвідувачів виставки це підтверджують. Виставка творів Міхая Мункачі триватиме в Мукачівському замку до 14 жовтня цього року. Відтак більшість картин повернуться до приватної колекції в Нью-Йорк, решта – до Угорщини.
Надія Петрів, RadioSvoboda.Ua, Мукачево.нет
28 липня 2007р.
Теги: