Василь Павлик
Від центру Липчі до хати Павликів 15 хвилин ходу.
— Городами швидше доберетеся до їхнього обійстя, — пояснює літній селянин і веде чужими толоками.
Будинок Павликів стоїть над річкою під лісом. На подвір’ї господарюють собака і кіт. З підвалу долинає писк перепелів. У вольєрах гордо ходять цесарки та породисті кури. На гавкіт собаки з хати визирає хлопчик. Це син Василя Павлика, дев’ятирічний Сашко.
— Батьки дома, зараз покличу, — зникає за дверима.
Через хвилину на подвір’я як зерно з мішка посипалися Степан Павлик, 66 років, його дружина Ганна, 61 рік, їхній 40-річний син Василь і 35-річна невістка Валерія.
— У нас свято в селі, — ніби виправдовується Ганна Степанівна, — тому всі й поховалися в хаті.
Господиня веде у підвал до кліток із перепелами.
— Перших птахів купили в Іршаві, привезли дев’ятьох самочок і трьох самців, — Василь Павлик приходить насипати корму. — Спочатку тримали для себе, наша мама пила яйця, бо в неї дуже високий тиск. Через деякий час по яйця почали приходити сусіди, а потім уже купували й інші односельчани.
Господар розповідає, що найбільше клопоту мав із клітками для перепелів.
— Робив їх сам, бо де ж купиш? — зітхає. — Та й із сіткою намучилися. Спочатку взяли залізну, а вона має бути оцинкована. Довелося замовляти в Росії.
Підвал Василь дезинфікував спеціальним розчином.
Павлики розводять п’ять видів перепелів: білих і чорних англійських, фракових і дві породи японських. Усі — несучки.
— Колись тримали два види м’ясної породи, але розводити їх невигідно, — Василь запалює цигарку. — У них несучість низька. Якщо несучки в рік дають 300 яєць, то м’ясні — 120. Перепели живуть кілька років. Несучки вигідні до року, поки найбільш продуктивні.
Торік у господарстві Павликів було понад 1500 перепелів. Василь каже, що вже давно не рахував своє птаство.
— Перепели невимогливі до умов. Вони дуже швидко ростуть і за якісь два місяці стають дорослими. Доглядати за ними не важко, — чоловік запалює цигарку. — Два рази на тиждень треба з-під них чистити клітки, раз на тиждень мию поїлки.
Невістка Валерія запрошує до хати, довгим вузьким коридором веде на кухню. Молодша господиня ставить воду на плиту і зникає в коморі.
— Хочу пригостити вас вареними перепелиними яйцями, — виносить купу маленьких у цяточку яєць.
Інкубатор Павлики встановили у своїй хустівській квартирі — там немає перебоїв з електрикою. Крихітних перепілок доглядає старша дочка Оксана, 15 років.
— Уклали у справу багато грошей, тому задній хід давати якось совість не дозволяє, — розмірковує Василь. — Перепелині яйця у нас купують майже всі хустівські магазини.
Породисті кури на обійсті Павликів з’явилися випадково — знайомий з Донецької області привіз у подарунок запліднені яйця. На Закарпатті тільки Василь вирощує таких курей. Навіть немає з ким обмінятися.
Цесарок він продає на базарі по 60 грн. Дехто з покупців приходить по птахів просто додому до Павлика.
— Торік тримали понад триста качок і кілька десятків фазанів. Але на зерно йшло дуже багато грошей, тому довелося перших вирізати й покласти в тушонки, а других винищив тхір, — каже дружина Валерія. — Щоночі залізав до них у вольєр.
ПЕРЕПЕЛИНІ ЯЙЦЯ ЛІКУЮТЬ СТО ХВОРОБ
Перепелине яйце можна зберігати близько двох місяців без холодильника, у рефрижераторі — три місяці. Варити треба кілька хвилин. На смак воно ніжніше й солодше, ніж куряче.
Яйця купують здебільшого з лікувальною метою. Кажуть, що ними можна вилікувати 100 хвороб. Якщо зранку натщесерце випивати п’ять-шість штук, можна поступово позбутися бронхіальної астми, кишкових закрепів, туберкульозу, виразки шлунку, хронічного холециститу, захворювань нервової системи, серцевосудинних недуг, посилити статеву функцію в чоловіків. Яйця перепелів містять фосфор, залізо, калій, виводять з організму солі важких металів, органічні шлаки, радіонукліди.
БОЛГАРСЬКИЙ КОКТЕЙЛЬ "МОЛОДІСТЬ"
Змішати 120 г кока-коли, 20 г коньяку, шматок лимона, чайну ложку цукру і два перепелині яйця.
Маріанна Шутко , "Газета по-українськи"
16 липня 2007р.
Теги: