Берегово – під протекторатом Угорщини?

У цьому закарпатському містечку українці почуваються не у своїй тарілці

Берегово – під протекторатом Угорщини?

Від закарпатського містечка Берегова лише кілька кілометрів до українсько-угорського кордону. Цих кількох кілометрів цілком достатньо, щоб “відчути різницю”, тобто повною мірою зрозуміти, що ми на рідній землі. Дорога до Берегова (а це, між іншим, міжнародна траса) густо всіяна ямами. Швидше як 20-30 км на годину їхати не можна, просто небезпечно, є ризик втратити колесо. Але щойно ми заїхали у Берегово, знову відчули, ніби повернулися в Угорщину. Ні, дороги ліпшими не стали. І це чи не єдина принципова відмінність.

Раніше у Берегові я не була. Тому угорські прапори на будівлях, а особливо на приміщенні міськради, вивіски та таблички з назвами вулиць угорською мовою мене дуже подивували, навіть шокували. Цікаво, що на таблички гроші є, а на латання ям – хронічно бракує... 

На виїзді з міста ми зупинилися на заправку. Зайшли заплатити за бензин і кілька хвилин слухали, як продавець і прибиральниця про щось між собою жваво говорять. Звісно, угорською. До нас продавець теж звернувся угорською, коли ми відповіли українською, перейшов на державну. Щоправда, говорив дуже смішно (але не так смішно, як Азаров), видно, українською розмовляє рідко.

Берегово – єдине місто Закарпаття з населенням майже 30 тисяч чоловік, де переважна більшість жителів угорської національності. Місто давнє, його заснував в 1063 році угорський принц Ламперт,  отримало назву Лампертсас. 1499 року вперше згадується як Береґсас (угорці і досі так його називають). Береговом називається з 1920 року, коли за рішенням Тріанонського договору місто увійшло до складу новоствореної Чехословацької держави. Через неповні два десятиліття за рішенням Віденського арбітражного суду 2 листопада 1938 року місто знову відійшло до Угорщини, і влада повернула йому назву Береґсас. Щоправда, протрималася вона недовго, в 1945 році місто разом з усім краєм стає частиною Української РСР у складі Радянського Союзу, і йому знову повертають назву Берегово. 

Угорською тут розмовляли завжди. До 1910 року місто майже повністю було угорським – угорці становили 96,1% населення. Але угорські прапори почали вивішувати недавно. Проугорські настрої тут підживлюють не лише самі сусіди, а й місцеві політики. Донедавна мером міста був такий собі Іштван Гайдош. На торішніх парламентських виборах став народним депутатом від Партії регіонів (у списку посідав 74 номер), тому 2 червня у місті будуть позачергові вибори міського голови. Іштван Гайдош є очільником Демократичної партії угорців України (колишній функціонер СДПУ(о) на Закарпатті). Він – угорець, як кажуть, з крові і кості, його рідною мовою є угорська, тому зрозуміло, що у Берегові він як міський голова робив усе, аби угорська почувалася тут домінуючою мовою. З його ініціативи восени 2010 року було проведено місцевий референдум про перейменування міста на угорський манер у Береґсас (хоч на залізничному вокзалі Берегова давно є вивіска й Beregszasz). Явка на референдумі була низька, менш як 48 відсотків: підтримали ідею перейменування 4 688 берегівців, проти висловилася практично така ж кількість – 4 358. Жодного наслідку референдум не мав, бо такі рішення ухвалює Верховна Рада. Але перед мадярами міський голова вислужився. 

Саме Берегово було першим містом, де після ухвалення у Верховній Раді скандального закону Ківалова-Колесніченка регіональною мовою стала не російська. За те, аби угорська стала “регіональною”, проголосувала більш як половина депутатів міської ради. Після цього рішення міська влада вирішила, що й при доборі кадрів до мерії треба ввести екзамен на знання угорської. Тому не дивно, що українці в Берегові почуваються не у своїй тарілці. Щоб не бути білими воронами, змушені вчити угорську. На одному закарпатському сайті, на форумі, прочитала такий допис:

«До мене часто підходять клієнти і розмовляють лише угорською (розповідає працівниця банківської установи у місті Берегові і просить не називати її імені). Прошу розмовляти українською, адже іншою не володію. У відповідь чула, що живу в угорському місті – мушу знати угорську. Для мене це звучить абсурдно, адже я українка, живу в Україні – чому мене змушують вчити іншу, чужу мені мову? Якщо депутати прийняли рішення про угорську регіональну – нехай визнають тоді регіональною і українську, аби українці не почувалися у Берегові зайдами і чужинцями...».

Угорські державні прапори і таблички з назвами вулиць мовою іншої держави для мене також абсурд. Проукраїнські політичні сили з цим явищем намагаються боротися, але наразі марно. Так виглядає, що Берегово повністю під протекторатом сусідньої держави, яка, зокрема, вкладає чималі кошти і у відновлення місцевих архітектурних пам’яток, більшість яких у вкрай занедбаному стані. За кошти угорських спонсорів реконструюють найгарнішу будівлю міста – колишній Палац правосуддя, нинішній Закарпатський угорський інститут. До речі, на його фасаді також майорить угорський прапор, а лекції тут читають переважно угорською мовою. 

Мадяри активно видають закарпатцям угорські паспорти. На Закарпатті щонайменше 10 тисяч місцевих жителів (думаю, реально значно більше), окрім українського, мають і угорський паспорт. Хоч Конституція України передбачає можливість лише одного громадянства, якихось реальних механізмів забезпечити виконання цієї правової норми чи суттєвих санкцій за її невиконання немає. Проукраїнські сили вимагають від СБУ розслідування випадків подвійного громадянства не лише серед простих жителів, а й серед чинних нардепів. Але хто їх слухає...

Та найцікавіше те, що у Берегові діє офіс-приймальня угорського депутата від партії Йоббік Бейли Ковача. Ультрарадикальна партія Йоббік виступає за створення «Великої Угорщини» на теренах «угорських етнічних земель» – України, Румунії та Словаччини. Вона лобіює і створення автономії для угорців, які мешкають у сусідніх державах. На Закарпатті, зокрема, йдеться про створення так званого Притисянського автономного району, де угорці будуть домінувати. 

На всі ці ініціативи українська держава багато років закриває очі, бо така, вибачте, держава. У влади інші проблеми: політичні в’язні, боротьба за ресурси... А те, що країну потроху розчленовують, неприховано підживлюючи сепаратистські настрої, по суті, посягають на національний суверенітет, їй байдуже. А все, мабуть, тому, що нічого українського у цієї влади немає.

Юлія Підлужна, Високий Замок

25 квітня 2013р.

Теги: Берегово, Йоббік

Коментарі

MagyarBeregszasz 2013-05-15 / 19:11:35


Посягання на територіальну цілісність України є кримінальним правопорушенням. Коментар видалено. Адмін


Русин 2013-05-15 / 14:25:19
А як тоді твої ж слова-нынешние украинцы все без исключения пришельцы? На прийшляків у історичному плані найбільше змахують мадяри,бо всі українці-словяни.Чи не так,шановний пане?Крім того,чи можна всіх мадяр називати нащадками стародавніх мадярів.Я переконаний,що 50-70% нинішніх мадярів-це змадяризовані словяни(русини,чехи,словаки,поляки,серби,хорвати іт.д),половці-кумани ,німці,італійці які навіть про це не підозрюють.Тому,шановний,треба обережнішим бути у висловлюваннях.

Istvan 2013-05-15 / 13:45:35
Я не заперечую існування словян на території Історичного Закарпаття, ало це, що вони не були предками сьогоднішніх українцыв - це точно.

Русин 2013-05-12 / 21:31:16
До Іштвана:Піштіку-відносно Ворюлопоша,як"трудового" табору,у мене є своя думка,сформована на основі прочитаних спогадів Великого русина Гренджі-Донського,низький йому уклін.Відносно доказів про існування словян на території Історичного Закарпаття,яке включало в себе Верхнє,Середнє та Нижнє Потисся,то їх дуже багато.Ви не знайдете Їх у дослідженнях мадярських істориків Корачоня,Прая,Котони,Секфі,Гомана,Ачаді та багатьх інших.У 1971 році покійний греко-католицький єпископ у Гайдудорозькій єпархії в Мадярщині Імре Тимко,видав книгу (обсягом 544 сторінки) під назвою"Східне християнство,Східні церкви".У ній він писав:Джерела кінця 7 го століття свідчать про значні поселення словян в Потиссі,Семигороді,Карпатах,між Дунаєм і Тисою.Як стверджує Анонім,У Нижнім Потиссі правив болгаро-словянський князь Глад....... На території Мадярщини населення сповідувало християнство за східним обрядом,бо в могилах аварського походження часто знаходили "візантійські хрести".Ще доказів?

Istvan 2013-05-11 / 20:53:07
Це я про Варюлапошського табора.

Istvan 2013-05-11 / 20:50:09
На території клишнього трудового табора ще в 2009-му році було поставлено памятник тим, хто постраждав від угорської політики того віку - втому числі українським націоналістам /там ніхто не помер/. З цього року ні одна людина чи група туристів із України не приніс сюди ні одного вінка, або жовто-блакітої стрічки. Вот так ви пам'ятаєте про своїх предків.

Istvan 2013-05-11 / 20:21:20
" до приходу мадярської орди, тут ,у словян ,уже були селища,мова ,культура." - де докази?

*** 2013-05-08 / 16:04:40
2 Русин 2013-05-07 / 08:29:54

перебріхуєте, "Русине".

словяни 9 століття, які жили на південь від Карпат мають таке ж відношення до "українських територій", як скажімо, поляки, словаки, чехи, хорвати, серби, ... інші словянські народи , тобто - н і я к о г о .

Це я 2013-05-08 / 12:16:43


Ви не знаєте, де пролягають державні кордони України? Коментар видалено. Адмін


Русин 2013-05-07 / 08:29:54
До це я:Я не про Ворюлопош і радянські визволителі,а про Історичне Закарпаття,головно про те,що до приходу мадярської орди, тут ,у словян ,уже були селища,мова ,культура.Дика орда окультурилася,вожді прийняли східний обряд у Візантії,пішло-поїхало,і на сьогодні у Європі є цивілізований,європейський народ,який я глибоко поважаю,поки окремі його представники не зазіхають на українські території.доказуючи,що їх предки притягнули землі з історичної батьківщини-північного Китаю

Це я 2013-05-06 / 11:09:30
Русин 2013-05-05 / 22:58:23
Читай уважно: "Русин 2013-05-04 / 22:32:20
До це я:Коли о.Пап попросився у радянських властей на Закарпаття,йому відмовили,мотивуючи тим,що "у нас своих батюшек хватает".Так що прийшлося йому жити і служити Чехословаччині,і слава Богу,бо мають українці чудову книгу,яку треба вивчати діточкам у школах"
Я не про Варюлапош, а про Радянські визволителі. Вони ніколи не відмовили би у поверненні.

Русин 2013-05-05 / 22:58:23
У 1942 році арештований і після катувань у концтаборі Ворюлопош мадярським військовим судом засуджений на 12 років,які відбував у Ваці під Будапештом.Звільнений радянськими військами у 1945 році.Про яку брехню речеш "це я"?

Це я 2013-05-05 / 00:35:14
Русин 2013-05-04 / 22:32:20

Чергова брехня. Якби не могли зробити стукачом-православним попом, на всяк випадок запхали би у лагеря. Був би він не перший.

Русин 2013-05-04 / 22:32:20
До це я:Коли о.Пап попросився у радянських властей на Закарпаття,йому відмовили,мотивуючи тим,що "у нас своих батюшек хватает".Так що прийшлося йому жити і служити Чехословаччині,і слава Богу,бо мають українці чудову книгу,яку треба вивчати діточкам у школах

Це я 2013-05-03 / 23:54:09
Русин 2013-05-03 / 12:40:30

У списку історіків о.Степана Папа не знайдено, однако фіґурує він як референт пропаганди крайової екзекутиви ОУН.
До речі, після "звільнення" любимого краю червоними, перевагу віддав служінню Чехословаччині.

Русин 2013-05-03 / 22:32:35
Нікому нічого не треба віддавати.Але не треба лізти у справи чужої держави та зневажати інші народи.Кожен у своїх справах розбирається сам

Степан 2013-05-03 / 15:21:26
А может быть отдать Закарпатье Италии Ведь раньше всех это была Римская империя

Русин 2013-05-03 / 12:40:30
Раджу всім,хто цікавиться історією Закарпаття,прочитати працю о.Степана Папа.Ця робота каменя на камені не лишає від мадярських казок.Почитай Піштіку,там знайдеш цікаві речі,написані незаангажованими мадярськими істориками та релігійними діячами(греко-католицькими)про минуле Історичного Закарпаття-Це Верхнє,Середнє та Нижнє Потисся.Дякувати Богу,спадщина отця Папа залишилася русинам.Земний йому уклін.Слава Україні та всьму словянському світу.

Це я 2013-05-01 / 22:41:23
русин 2013-05-01 / 16:22:12

Існують наукова версія історії та офіційна. Офіційну версію пишуть під заказ ( спонсорів, партій, держав). Наукову пишуть незаанґажовані науковці на підставі незаперечних джерел.
На цьому ресурсі були різні публікації про роботу історіка Йосипа Кобаля, де були наведені факти про появу русинів-українців на Подкарпатті позаперевалу.

русин 2013-05-01 / 16:22:12
До Іштвана- прочитав цікаві слова-нинішні українці,всі без винятку чужі пришельці.Досі офіційна історія гостями називає мадярську орду,що"завітала" у словянське Потисся у 896 році.А через наше Закарпаття орда прокотилася транзитом,і повернулася лише через 200 років.Схожена те,що повертається знову

НОВИНИ: Політика

11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 1
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
» Всі новини