Закарпаття 2004 – 2014. Прелюдія свободи

Історія людства, кажуть, має властивість рухатись по спіралі – з визначеною періодичністю події минулих століть-десятиліть-років даються взнаки у сьогоденні. І наступного року, швидше за все, на Україну чекає черговий «виток-повторення», зокрема, у політичній площині: рівно за 10 років, починаючи з 2004-го, з великою вірогідністю на тлі прийдешніх місцевих, а затим – і президентських – виборів можна чекати повторення подій «виборчого-2004». Принаймні, все частіше з уст політологів лунають думки про недвозначний «дубль» підготовки влади до майбутніх виборів.

Закарпаття 2004 – 2014. Прелюдія свободи

Все частіше експерти проводять паралелі між тим, як відбувались останні парламентські вибори і потім – довибори у місцеві органи самоврядування, з подіями 10-річної давності. На тему «повторень в історії» Закарпаття онлайн коротко поспілкувалося з політологом, керівником Закарпатського інституту політичних досліджень Віктором Пащенком.

– Вікторе Володимировичу, то все ж: що мається на увазі, коли йдеться про аналогії нинішніх місцевих виборів і виборів у Мукачеві зразка 2004 року? 

– У цьому разі доцільно говорити навіть не тільки про власне мукачівські вибори 2004 року, бо ж це вже був, так би мовити, «пік» ситуації, яка на той час склалась у країні і «вилилася» в Помаранчеву революцію. Більш предметно, більш вагомо все ж говорити про період підготовки до тих виборів, починаючи з 2002 року – період тотального «закручування гайок» на всіх рівнях, період максимальних зусиль влади утриматись на своєму місці. Коли, через різні способи тиску на президента Кучму, ключовим з яких був касетний скандал, головою Адміністрації президента став Віктор Медведчук і проголосив гасло «Влада сильна як ніколи». На догоду прагненням себе увіковічити, серед іншого, було ухвалене «славнозвісне» рішення Конституційного суду про третій президентський строк. Обґрунтування і звернення до нього готував не менш «славнозвісний» Сергій Ківалов. Тоді ж були спровоковані й розгромлені під час шевченківських днів заворушення «Україна без Кучми», відкриті кримінальні справи і засуджені з десяток їх учасників. На ті роки припадає і перша спроба посадити Юлію Тимошенко… Тобто, влада не цуралась жодних методів досягти поставленої мети – через судовий тиск, через Конституційний суд, через прямі репресії, обшуки. І ось сьогодні спостерігається реставрація отих методів влади з метою будь-якою ціною «втриматись у кріслі». А до всього – ще й за допомоги тих же «дійових осіб»...  

– А якщо оцінювати ситуацію в розрізі Закарпаття?

– Закарпаття для влади тодішнього періоду, зокрема, Медведчука, взагалі було особливою територією: звідси він розпочав свій політичний шлях, тут перебував його найближчий соратник Іван Різак та найзапекліший ворог – Віктор Балога. У тодішніх подіях – і напередодні виборів і власне на виборах 2004 року – наша область виступала певним полігоном, де влада намагалася довести свою «всесильність», продемонструвати регіональним лідерам-політикам, що влада дійсно «сильна як ніколи». Тому, починаючи з 2002 року, і закарпатські політичні діячі відчули владний тиск. Хтось, як наприклад, нинішній очільник Закарпатської ОДА Олександр Ледида і його заступник Іван Качур, не витримували і переходили на бік влади (у 2002 році нинішній «губернатор» очолював на Ужгородщині районний штаб «Нашої України», Качур – перечинський штаб цієї ж політсили). Так само перетягти у владну більшість, тим самим вибивши з команди Ющенка ще один «штик», намагалися й Балогу. Або, якщо це не вдасться, знищити його як політичного діяча. На цьому й була побудована політична «передвиборча» боротьба на регіональному рівні – довести, що влада вирішує і контролює все. Та ж сама мета переслідується і тепер, до того ж, зі згадуванням все тих же прізвищ. У 2002 році на боці влади грав й «губернатор» Геннадій Москаль, який нині полюбляє підкреслювати свою опозиційність. Хоча якраз його руками прагнули змінити «нашоукраїнське» керівництво обласної ради на чолі з Іваном Іванчо. Потім за невдачу і відмову від «безпрєдєлу» він був покараний і змінений на цілком відданого Івана Різака. Посаду начальника обласного управління міліції нині, як і в період виборів 2004 року, знову обіймає Василь Варцаба. Одним із найактивніших «бійців» тодішньої влади був Іван Чубирко, родич Медведчука. До речі, обоє вони – і Варцаба, і Чубирко – після президентських виборів  2004 року переховувалися довгий час у Росії, а в Україну повернулися, фактично, з приходом до влади Януковича.

– Але ж відомо, чим завершились мукачівські вибори тоді, тож, виходячи з уроків історії, можна прогнозувати повторення ситуації наступного року?

– Гадаю, що так воно й буде – будь-який авторитарний режим завжди повторюється в методах утримання влади. Хтось із колишніх фігурантів зробив для себе висновки і вже вдруге не «наступить на ті ж граблі». Наприклад, Віктор Русин, який донедавна очолював закарпатську міліцію, а в 2004 році був заступником Василя Варцаби, на останніх парламентських виборах відмовився бути учасником передвиборчих авантюр. Когось історія не особливо чомусь вчить: у 2004 році мукачівську міліцію очолював Валерій Дерновий, який нині посідає посаду керівника міліції Черкащини, де на останніх виборах також мали місце невизнання результатів аж на двох округах, нищення бюлетенів, як і в Мукачеві 10 років назад. Але, паралельно з агресивними діями влади, слід також чекати і на людський спротив: тоді, в 2004 році, Мукачево фактично перетворилося на форпост відстоювання права місцевого самоврядування, передову ланку боротьби за справедливе волевиявлення. Українці, закарпатці зокрема, володіють за великим рахунком хорошою рисою – толерантністю і терпимістю. Знають, що владу потрібно змінювати легітимно, шляхом голосування, і підуть, і проголосують. Але якщо почнуться видимі фальсифікації, підтасовування, заворушень не уникнути.

Узагальнюючи все сказане ще раз хочу підкреслити, що боротьба за Закарпаття – це боротьба за контроль над західними воротами України в геополітичному сенсі: або їх закрити на міцний замок, або навпаки широко відкрити для співробітництва. Недаремно в Мукачеві у 2004 році були бойовики з Придністров’я, інших гарячих точок. І це не легенди, бо я особисто дискутував з ними на геополітичні теми. А питання вибору проєвропейського чи євроазійського вектора по суті зводиться до одного: ставлення до корупції, яка широко розквітає в умовах закритого суспільства, починаючи від Газпрому і закінчуючи дитячим садком. Або мінімізується в умовах відкритості та громадського контролю. Все інше демагогія, яка має на меті відволікти людей від ключової проблеми…

Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн

16 березня 2013р.

Теги: вибори, Медведчук

Коментарі

закарпатець 2013-03-17 / 16:19:43
Ми переможемо!

НОВИНИ: Політика

20:41
/ 1
Захищаючи Україну від московської орди, поліг Ярослав Багрій з Камʼянського Берегівського району
10:49
Жителю Сюрте на Ужгородщині, що переправляв "ухилянтів" до Словаччини, повідомили про підозру та "запобіжно" присудили домашній арешт
10:57
В Ужгороді "безправний" водій незаконно обладнав свій Opel проблисковими маячками
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 24
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
11:14
У Глибокому на Ужгородщині, поки господар поїхав до Ужгорода, в його дворі вигоріла надвірна споруда
11:00
Закарпатські поліцейські зібрали зібрали 2,5 млн грн і закупили 133 FPV-дрони для штурмової бригади "Лють"
19:56
/ 6
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
» Всі новини