Молоді закарпатські художники, поети й музиканти, об'єднавшись в Асамблею Митців "Ротонда", вже вчетверте ініціювали проведення альтернативного творчого проекту "Екле". Організатори вважають , що такий творчий симбіоз відкриє нові площини для розвитку як мистецтва краю, так і української сучасної культури загалом.
Фестиваль "Екле" – назва утворена від терміну "еклектика" – поєднує в собі 3 види мистецтва :
візуальне – живопис , відеоарт, перформенс або хеппенінг,
аудіальне – музику,
вербальне – поезію.
За таким рецептом на сцені проекту "Екле" творився синтетичний артпродукт , який апелював до всіх органів чуття глядача/слухача.
Суть "Екле" в інтеграції і живій взаємодії різних жанрів сучасного мистецтва і спостереження за результатами цього взаємопроникнення. Так, цьогоріч синтезувати зголосилися аж 10 тріад митців.
Проект "Екле" відбувався протягом двох днів. В перший екледень були представлені 5 мистецьких проектів :
Валентин Кузан + Стас Туріна+ Elefunk Vibrations і Андрій Гасинець
Мірек Боднар+Данило Ковач+ Томаш Гажлінскі
Петро Мідянка+ відеоарт Ганса+ Elefunk Vibrations і Андрій Гасинець
Галина Крук+ Ольга Коломиєць+Роман Бардун + Олексій Хорошко
Віталь Рижков+ Володимир Топій+ Elefunk Vibrations і Андрій Гасинець.
Найбільш непередбачуваними й цікавими видались художники. Оскільки працювати з живими фарбами, як це було на попередніх "Екле", адміністрація приміщення заборонила (ще пляма лишиться!) митці пішли іншим шляхом — замість живопису використали перформенс. Внаслідок цього, ужгородська публіка вперше познайомилася з перформенсом у такій кількості і якості.
Першою вражаючою тріадою були Валентин Кузан + Стас Туріна + Elefunk vibrations і Андрій Гасинець. При чому Стас Туріна до останнього не знав, що він буде робити на сцені. І вирішив просто вийти і бубоніти. Наче нічого цікавого, проте під акомпанемент музики і майже одночасно з віршами Валентина Кузана це виглядало дуже вдало експериментально і екстравагантно водночас. І саме виглядало, а не звучало, бо Станіслав Туріна відповідав за задоволення візуальних запитів публіки.
Запам'ятався виступ вже відомого Ужгороду Віталя Рижкова – поета з Білорусі – разом з перформером Володимиром Топієм. Про перформенс годі говорити – це треба бачити, проте творча співдія разом з нарізкою квітів(свіжий запах відчули всі) подарували глядачам відчуття участі в чомусь дуже незвичайному, новому, видовищному й змістовному.
Першого екледня поряд з молодими поетами/художниками/музикантами виступив представник старшого літературного покоління Петро Мідянка з новою збіркою "Вірші з поду", яку запрезентував ужгородцям того ж дня на "Екле". Петро Миколайович , як свій серед своїх, під відео Ганса щиро ділився віршами і взагалі був як завжди безпосереднім і лагідним.
Другий багатий на артцікавинки екледень складався з виступів :
проект Солов'я і друзів "Супермодель"
Іван Непокора + Юра Білей + Антон Діхтярьов
Богдан-Олег Горобчук + Тібор Товт + Elefunk Vibrations і Андрій Гасинець
Лесь Белей + Павло Ковач (мол.)+ Андрій Гасинець
Vік Коврей + Петро Ряска + Keas .
Відкрив другий і останній день фестивалю проект Солов'я і друзів "Супермодель", що поєднав у собі поезію з елементами театру. Далі йшли не менш цікаві видовища : тріо Іван Непокора + Юрій Білей + Антон Діхтярьов створило у залі таємничу атмосферу. Перформенс Юри Білея вийшов далеко за межі сцени і торкнувся навіть задніх рядів. Це було масштабне дійство з миттям підлоги власним волоссям і наступним самозамотуванням у вимиту клейонку. Публіка в більшості не розуміла що коїться, адже з перформенсом ще добре не знайома, проте в тому, що всі були вражені й захоплені сумніватись не варто.
Виступ Богдана-Олега Горобчука разом з Тібором Товтом і гуртом "Elefunk vibrations" і Андрієм Гасинцем не був скасований з причини відсутності поета. Цю проблему вирішили дуже по сучасному: оскільки він не може бути в залі фізично – програма Skype дозволить нам і бачити і чути поета. Такого певно ще не було на жодному з українських фестивалів. Під реальний перформенс Тібора Товта і музичний акомпанемент на великому екрані всі могли добре бачити і трошки гірше чути віртуального Богдана-Ігоря Горобчука.
Також вихованню естетичних смаків ужгородців сприяв виступ тріади Лесь Белей + Павло Ковач(мол.)+ Андрій Гасинець. Під поезію Леся Павло Ковач джуніор розпочав свій перформенс, учасниками якого охоче ставали чи не половина глядачів.
Завершив другий екледень вже символічно тандем Вік Коврей + Петро Ряска + КЕAS .
Також учасниками "Екле" були Галина Крук, Олексій Хорошко, Роман Бардун та Ольга Коломиєць з проектом "Спів існування". Проект, який поєднує в собі поезію, відеоарт, джазові та вокальні імпровізації, був сприйнятий ужгородцями неоднозначно , адже вимагає насправді багато уваги та камерності, що опісля важко давалося публіці.
Важливим елементом "Екле" є виставка візуального мистецтва, яка демонструвала наслідки співпраці поета і художника. Так, на експозиції були представлені близько 20 картин та інсталяцій ,імпульсом для створення яких стали вірші поетів-учасників "Екле".
Попри волонтерські основи організаторам фестивалю вдалося перетворити "Екле" на добру культурну традицію. Фестиваль є тим проектом, який зводить митців з різних гілок мистецтва і провокує їх на сміливий експеримент під назвою "діяти й творити разом". Такий синтез не може не бути плідним і цікавим як самим творцям так і глядачу.
Бачимо, що "Екле" є подразником, який робить помітними насправді потужні культурні пласти Ужгорода і змушує його мешканців бачити, чути і сприймати нове молоде мистецтво.
Такі проекти тільки починають розвиватись в Україні, а завдяки митцям з АМ "Ротонда" Ужгород має шанси перетворитись на плацдарм для таких фестивалів-синтезів, які (якщо бути оптимістом) згодом відбуватимуться у багатьох містах України.
Тож, до зустрічі в Ужгороді на ювілейному "Екле 5".
Ірина Шимон. Фото: М. Мельниченко
Галина Крук читає. проект "Спів існування"
перформенс Володимира Топія
перформенс Юри Білея. другий екледень
виступ Віталя Рижкова з Білорусі. перший екледень
перформенс Тібора Товта. по скайпу Богдан-Олег Горобчук. другий екледень
початок першого екледня: Мірек Боднар+Данило Ковач+Томаш Гажлінскі
перформенс Павла Ковача молодшого. другий екледень
проект Солов'я "Супермодель"
виступ гурту "KEAS". другий екледень
Vік Коврей.завершення другого екледня