Це всебічне системне висвітлення венетської теорії походження Русі, що первинно формувалися на основі пізньотрипільських культур. Починаючи від найбільш ранніх згадок етноніму «русь/ruten», зафіксованих в історичних джерелах (перша – XVIІ ст. до н. е.), дослідники послідовно простежують етнічні витоки відповідних народностей.
Дослідники Віктор Кирій та Любомир Сікора стверджують, що українська історієзнавча наука запізнилася із періодом свого становлення в порівнянні із західноєвропейською. Наукову історію русинів розпочали писати без її участі, в якій не висвітлювалася справжня істина. Так звана норманська теорія, яка первинно застосовує назву «русь» до воїнів-скандинавів. Поважні історичні джерела – «Повість Времяних літ» Нестора Печерського, праці Арістотеля, римського історика Страбона та більше сотні інших поведуть вас у світ «скіфів», «кіммерійців», «венетів», «гіпербореїв», «амореїв», «галілеян», «галлів і аквітан», «геллонів», «басторнів», «сколотів», «русів», «готів», «вандалів», «бойків-руснаків» та інших – мешканців Праукраїни.
На основі лінгвістичного матеріалу автори дослідили гігантські масштаби біло-хорватської колонізації (ХІІІ ст. нашої ери) північних, східних та західних земель (Східна та Центральна Європа).
«Особливо вартісним набутком даного дослідження є реконструйована цілісна етнічна панорама населення Північного Надчорномор’я скіфської та постскіфської доби… Наші знання про археологічні культури – це фрагменти «горщика етногенези» кількох народностей, які здавна мешкали на території сучасної України – на основі яких виник український народ. Заслуга авторів полягає в тому, що їм пощастило «склеїти» цей «горщик», не віддаляючись від оригіналу і довести правомірність кожного власного робочого рішення», – каже докор історичних наук, професор УжНУМикола Вегеш.
Окрім автора «Післямови» д-ра Миколи Вегеша, рецензентами монографії є д-р історичних наук, академік НАН України Степан Павлюк (Львів); світлої пам’яті д-р історичних наук Михайло Тиводар та д-р філологічних наук Павло Чучка; д-р історичних наук Михайло Кріль (Львів). Видання вийшло під грифом ВГО «Бойківського етнологічного товариства».
Книга зацікавить не лише істориків, але й широке коло читачів, небайдужих до питання етнічних витоків українців.