«Відгуки міжнародного фестивалю документального кіно «Їглава» проходитимуть завдяки Чеському центру у Києві та Генеральному консульству Чеської Республіки у Львові з 24 по 26 квітня 2014 року.
Міжнародний фестиваль документальних фільмів «Їглава» – це свято авторського документального кіно і найбільша подія у цій галузі в Центральній і Східній Європі. Фестиваль в цілому – це артефакт, який запрошує до роздумів над життям у світі з різних перспектив. При створенні програми не використовуються звичайні фестивальні моделі і рутинний прагматизм. Передусім «Їглава» шанує сміливість і ризик.
В рамках події відбудуться покази фільмів та дискусії за участю відомих чеських режисерів, драматургів та продюсерів.
Програма «Відгуків міжнародного фестивалю документального кіно Їглава» в Ужгороді:
24 квітня 18.00 - Про Їглаву / O Jihlavě
Сценарій – Ева Бистріанська, Гинек Бернард
Оператор - Гинек Бернард
Кольоровий фільм
Мова - чеська
Анімований фільм представляє історію та сучасність міста Їглава. Нетрадиційно, зрозуміло, дотепно і дуже достойно відкриваємо для себе Їглаву і її найважливіші події від знахідки родовищ і видобутку срібла, через виготовлення монет, історичні події, як-от пожежі, окупація шведськими військами чи промисловий розвиток міста завдяки виробництву солоду та пива.
Так митці за допомогою анімації відтворюють образ міста Ґустава Малера, яке присвоїло собі важливий символ – фігуру Їжака.
24 квітня 18.15 - Свобода для Сметани / Svoboda pro Smetanu
Віт Клусак, Філіп Ремунда
Чеська Республіка,
52 хв., 2012 рік
Звукорежисери – Міхал Ґабор, Давид Наги
Композитор – Бендржих Сметана
Кольоровий фільм
Мова - чеська
«Я ніколи не виправлюся!» - проголосив Роман Сметана у суді. Він домальовував політикам щупальця і підписував, що вони – брехуни, злодії, корупціонери і проститутки. Зрештою на нього доніс колега, теж водій автобусу. Його судила дружина одного з помальованих політиків. Він пошкодив приватну власність! Заплатив штраф у 15 тисяч крон. Всі інші покарання не визнав.
25 квітня 18.00 - Повернення до Адріапорту / Návrat do Adriaportu
Режисер - Адела Бабанова
13 хв/2013
Сценарій – Войтєх Машек, Джян Бабан
Оператор – Якуб Галоусек
Звукорежисер – Джян Бабан
Грають – Даліміл Клапка (Ґустав Гусак), Томаш Петржік (Карел Жлабек)
Продюсер – Маркета Шалатова
Кольоровий і ч/б фільм
Мова - чеська
У 1975 році чеський професор економіки Карел Жлабек запропонував і розрахував у співпраці з інженерами Прагапроекту найкоротше сполучення Чехословаччини з Адріатичним узбережжям за допомогою тунелю. Матеріал після викопування тунелю під територіями ЧССР, Австрії та Словенії мав бути використаний для будівництва штучного острову в Андріатичному морі. Острів мав називатися Адріапорт і належати Чехословаччині.
Ігровий документальний фільм розповідає про зустріч комуністичного президента Ґустава Гусака з професором Жлабеком, який розповідає йому про свій проект.
25 квітня 18.15 - Труба / Roura
Режисер Віталій Манський, Росія, Німеччина, Чехія, 2013, 166 хв.
Мова – російська з чеськими субтитрами
Фільм був відзначений у конкурсній програмі документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Карлові Вари як найкращий документальний фільм тривалістю більше 30 хвилин, а за рік до цього представлений на фестивалі Docu Talents from the East. Стрічка показує буденне життя людей, які мешкають поблизу газового трубопроводу, що веде із сибірського Уренгою до українського Ужгорода, і є одним з головних шляхів російського транспортування газу.
26 квітня 14.00 - „Україна – просто казка” „Україна – просто мрія”/ Ukrajina jedna báseň
Режисер: Ян Антонін Пітінскі
Мова: українська з чеськими субтитрами
Цикл кінематографічної антології, яка представляє сучасних українських поетів. Фільм виробництва «Вітряні млини», режисером першої частини, з Юрієм Андруховичем, являється Ян Антонін Пітінскі.
Юрій Андрухович (1960 р., Івано-Франківськ) пише вірші, тексти пісень та прозу, займається есеїстикою, перекладає з англійської, німецької, польської та російської мов. Закінчив редакторське відділення Українського поліграфічного Інституту у Львові, потім навчався у Літературному Інституті ім. О.М. Горького в Москві, працював журналістом. Дебютував зі збіркою поезій „Небо і площі” (1985 р.), згодом з’являються у світ наступні п’ятнадцять його книг. Чеською мовою виходить його роман „Рекреації” або „Свято Воскреслого Духа” (2006 р., оригінал 1997 р.) та збірка есеїв „Моя Європа” (разом із А. Стасюком, 2009 р., оригінал 2001 р.). Ю. Андрухович являється представником антології сучасного українського оповідання «Експрес Україна» (2008 р., ред. Ріта Кіндлерова), і антології „Україна, давай, Україна!” (2012 р., ред. Луція Ржегоржікова та Марко Роберт Стех).
26 квітня 14.15 - FAMU (Факультет кіно і телебачення Академії музичних мистецтв) – Майстерня першого курсу
Документаліст Віт Клусак представляє роботи своїх минулорічних студентів з майстерні першого курсу Кафедри документалістики FAMU. Кожен студент покаже один зі своїх студентських фільмів – авторський репортаж, або ж «Моя думка, важлива для мене». Після цього буде показано колекцію легендарної кіновправи «процес праці», яку все ще знімають на 16-міліметрову плівку.
Не вкради / NEPOKRADEŠ
2013, 12 хв
Режисер – Мартіна Малінова
Фільм розкриває тему крадіжок у магазинах як систему підривної діяльності. Режисер піднімає питання моральності в крадіжці, і намагається показати героїв у момент скоєння злочину, пояснюючи їх погляди і мотиви.
26 квітня 14.30 - Випадок Церванової / Kauza Cervanová
Роберт Кіргхоф
Словаччина, Чехія
100 хв., 2013
Кольоровий і ч/б фільм
Мова - словацька, чеська, англійська, французька, українська
Майже сорок років тому у Словаччині вбили молоду жінку. Досі група чоловіків, засуджених за той злочин, марно намагається довести, що вони стали жертвами терору судової системи. Режисер загалом неприховано симпатизує засудженим і на їхньому прикладі показує несправедливість судової влади у своїй країні.
Одного разу засуджених зібрали перед камерою, а саме у момент підтвердження вироку у 2006 році. Їхні стомлені вирази облич вражають більше, ніж сказані слова, докори, злість чи смуток. І розуміння того, що вони вже не можуть це змінити.
11:00 | Форум місцевого самоврядування Закарпаття Ужгород, Закарпатська обласна рада (пл.Народна, 4, сесійна зала) |
14:00 | Відкриття виставки буддійського мистецтва «Скарб Тибету» Ужгород, Закарпатський музей народної архітектури та побуту (вул. Капітульна, 33а) |
17:00 | Фінальні ігри сезону Шкільної ліги КВН Ужгород, ПАДІЮН |
17:00 | Презентація книжки "Закарпатська Шевченкіана" Ужгород, Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф.Потушняка (пр. Свободи, 16, читальна зала) |
18:00 | Відкриття акції Відгуки міжнародного фестивалю документальних фільмів «Їглава» Мистецький центр "Галерея ІЛЬКО" (вул. Кошицька, 28) |
18:30 | Концертна програма "Романтичне тріо" Ужгород, Закарпатська обласна філармонія (велика зала) |