Харківська фірма купує громаду Нересниці по 1 млн грн за 2 мініГЕС, що вбиватимуть Тересву (ДОКУМЕНТ)

З огляду на очевидні екологічні загрози, з метою попередження погіршення екологічної обстановки в регіоні громадськість Закарпаття публічно звертається до Спеціалізованої екологічної прокуратури. Окрім того, вбачаються нові методи прихованого підкупу.

Харківська фірма купує громаду Нересниці по 1 млн грн за 2 мініГЕС, що вбиватимуть Тересву (ДОКУМЕНТ)

Про наміри екологічного вбивства річки Тересва на Тячівщині стало відомо з офіційного сайту громади села Нересниця, яке розташоване поруч з дорогою Тячів-Усть-Чорна та за 22 кілометри від м. Тячів.

Про це повідомляє громадський правозахисник Віталій Грегор

Так, 11 жовтня, на офіційному сайті Нересницької сільської ради було опубліковано адресований сільському голові Гасинцю В. І лист ТОВ "Томарт", яке зараєрестроване в м. Харків. Дане товариство висловлює сільському  голові подяку за наданий дозвіл на розробку детального плану двох земельних ділянок під будівництво двох мінігідроелектростанцій на річці Тересва.

В якості "подарунку" харківська фірма пропонує після підписання договору оренди землі та отримання позитивного висновку з ОВД надати громаді по 1 000 000 грн за кожну міні-ГЕС. 

Це при тому, що статутний капітал "інвесторів" сктановить всього 100 грн., що водночас ставить під сумнів спроможність виконати навіть ці обіцяні фінансові "компенсатори".

Наразі невідомо, чи проводились громадські  слухання з приводу даного питання, загальні  збори громади тощо, чи передбачено таке гідробудівництво генпланом села та чи узгоджується воно із регіональною містобудівною документацією.

Однак, враховуючи негативний досвід з побудованої в 2014 році міні-ГЕС в с. Нижній Бистрий на сусідній Хустщині, про що свідчить і те болото, в яке цьогоріч перетворилась річка Ріка (на головному фото), можна стверджувати про очевидну екологічну шкоду, яку приносять подібні проєкти. Чи знають про це жителі Нересницької громади, наразі не відомо. Як невідомою наразі є і їх позиція щодо такого екологічно небезпечного будівництва.

Редакція також збирає інформацію щодо осіб, які реально стоять за вказаними забудовниками, про що повідомить згодом. Попередньо все вказує на те, що за даним будівництвом можуть стояти представники одного з закарпатських "кланів", як і у випадку з подібними проєктами в сусідніх селах.

Слід нагадати громадськості, що річка Тересва входить до територій особливого природоохоронного інтересу - Смарагдової мережі Європи. Повний перелік об’єктів «Смарагдової мережі» в межах України затвердили  в листопаді 2016 року Постійним комітетом Бернської конвенції в Страсбурзі (Франція), який включає 271 територію. В цьому ж році сюди було внесено й річку Тересва з її притоками. 

Відтак, в силу приписів міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, це є частиною національного законодавства України. Затвердження списку територій України, які увійшли до Смарагдової мережі, свідчить проте, що вони і на національному рівні отримали статус територій особливого природоохоронного призначення.

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя, а ст. 16  визначає, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави. Відповідно до ст. 50 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.

З огляду на очевидні екологічні загрози, з метою попередження погіршення екологічної обстановки в регіоні громадськість Закарпаття публічно звертається до Спеціалізованої екологічної прокуратури з проханням вжити заходи щодо перевірки законності наданих Нересницькою сільською радою дозволів на розробку детальних планів під будівництво міні-ГЕС на р. Тересва та щодо недопущення реалізації згубних для навколишнього середовища проєктів.

Окрім того, у пропозиціях, сформульованих у листі, вбачаються нові методи прихованого підкупу.

Як раніше повідомляло Закарпаття онлайн, восени 2018 року проти будівництва каскаду малих гідроелектростанцій виступили жителі сусідніх сіл Тячівщини – Бедевлі та Калин. Підтримали тоді селян і жителі інших сіл долини Тересви, а також Громадська рада при Тячівській райдержадміністрації, закарпатські природоохоронці і активісти, а також Закарпатська обласна державна адміністрація.

Держрибагентство також виступає проти будівництва міні-ГЕС на Закарпатті. І мотивує це тим, що будівництво міні-ГЕС на річках Боржава, Тересва, Латориця, Шопурка негативно вплине на навколишнє природне середовище, що в свою чергу призведе до зниження його рибопродуктивності, погіршення видового складу іхтіофауни та виснаження рибних запасів, у тому числі рідкісних, зникаючих, занесених до Червоної книги України риб.

13 жовтня 2021р.

Теги: мініГЕС, Нересниця, Тересва

Коментарі

Дуже простому хлопаку Василю 2021-10-17 / 12:15:37
Будь-який протест громадськості і забудовник зі своїми послідовниками починають відому пісню "всі куплені". А те, що фірма з номіналами (тобто приховані кінцеві бенефіціари, реальні бенефіціари), статуний капітал всього 100 гривень, фірма зареєстрована в січні цього року і займється відкритим підкупом місцевого населення та його сільської ради - це звична практика і їх очі не муляє. Про Бернську конвенцію та список територій в Україні з особливим природоохоронним статусом вони не чули. І, як доводить практика спілкування з такими підприємливими функціонерами, заперечують наявність такого статусу взагалі і вказують на відсутність нормативного регулювання щодо територій Смарагдової мережів Україні. І вявиться, що й риби ніякої червонокнижної в цих річках не водиться, і стан річки недобрий, її треба "обводнити" і ще багато яких цікавих, але однотипних аргументів нам приходиться чути від зеленотарифних залежних. Все залежить від громади. Продасться громада - то біда не тільки їх, але й для всіх нас, бо природній ресурс - це власність Українського народу, не лише Нересницької громади.

Вуву 2021-10-14 / 23:26:21
Це було передбачувано і очікувано .
Тому що купляти якесь біне отг простіше простого
, а з нашими корумпованими судами якщо "домовляться" , то все , пиши пропало .
А так як контролю щодо унеможливлення протиправних дій і тп. фактично нема , то ....

Василь 2021-10-14 / 21:34:33
Коментатори які дали тут коментарі куплені.А природоохоронці порада прийти і подивитись в якому ганебному стані річка і як рубають ліс,як появиться іще одна Буковель то там ліс не можна буде рубати .боїтесь сомари!

Гасинець 2021-10-13 / 21:58:40
Таке враження, що всьо розуміють і нічого не роблять. Загадять свою тячівчину, та підуть у херсонські болота, сомари.

Віталій Грегор 2021-10-13 / 20:39:37
Фірма із 100 грн капіталу обіцяє мільйони громаді. Короче Нью-Васюки по-тячівськи)))))

Бунді 2021-10-13 / 19:41:04
Не дадуть вони тут нам жити з тими гес і лижами. Знищать всю природу - дикарі і варвари.

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 8
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини