Яблука для компоту збирали вихованці табору для дітей військовослужбовців “STADO”. Дванадцятирічний Дмитро Кепич яблука збирав із дерева. Хлопець розповів, як проходив заїзд. "На землі мало яблук тому я вирішив зірвати з дерева. Дуже весело тут проводити час. Ми можемо піти на річку, вчилися як надавати медичну допомогу, турнікети намагалися вдягати нормально та надавати допомогу при екстрених ситуаціях", — розповів хлопець. Вихованці табору “STADO” також плетуть маскувальну сітку для військових. Серед них і дев'ятирічна Аліса Волкова. Дівчинка в таборі разом з двома братами. Вони — вимушені переселенці з Бахмуту. "Я плету сітку, щоб допомагати військовим. Тут дуже гарні вожаті. Андрій та Марго вони дуже добрі. Нам тут навчають самостійності. Мені дуже сподобалося ходити на річку, тільки дуже довго йти", — ділиться дівчинка.
"Мені сподобалась гра у яку ми тепер грали: тут треба перекричати, називається “Річка”. Три команди стають у смугу і між ними стає в одну смугу команда, яка має перекричати. Команди мають один одному щось казати і вони мають почути, а інші мають перекричати. Це ті, що всередині, а потім сказати. Подобаються командні ігри, тим що вони зближують і допомагають якось розвіятися від війни", — каже вихованець табору Максим Кочиш.
Ігри з дітьми проводить волонтерка табору Маргарита Власова. “В нас активні ігри, спортивні ігри, а також в нас обов'язково є терапія з психологом, як індивідуальна, так і групова, де ми можемо все обговорити. Всі діти тут — це діти військових, деякі з них травмовані психологічно. Але вони дуже раді, що вони тут і зараз немає школи. Адже в нас війна, а до цього був карантин і вони не мають спілкування один з одним. Тому я думаю, що наш табір саме про комунікацію і про реабілітацію, тому що усі ми тим чи іншим чином постраждали від війни”, — розповіла жінка.
Організували відпочинок для дітей військових у таборі “STADO” волонтери з Чехії та Словаччини за спонсорські гроші. Про це розповів один з волонтерів Тадеуш Дворжак. За його словами, торік волонтери облаштовували житло для переселенців у селі Імстичево, організували й літній відпочинок для дітей-переселенців. Наразі проводять табір для дітей військовослужбовців. Заїзд у таборі триває тиждень. Для дітей склали програму, до якої входять ігри, змагання та заняття з психотерапевтом. Перебування дітей військових у таборі безкоштовне, каже співорганізатор Тадеуш Дворжак. “Гроші збирають від людей, які хочуть допомогти. У нас є веб-сайт і фандрейзинг. Грошей ми тут витратили багато, адже ми вже рік оплачуємо тут комунальні послуги та підтримуємо переселенців, які тут живуть. Коли почалася війна, я все залишив в Чехії: свою роботу, свою квартиру українським переселенцям. Вирішив тут допомагати, тому що це мене дуже болить, що відбувається”, — ділиться чоловік.
Організація Initiatives Stado в співпраці з Koridor.ua та ГО “Мегасоціум” займаються організацією дозвілля дітей, розповіла її керівниця ГО “Мегасоціум” Анна Мелеганич. "Наша роль була втому, щоб розповсюдити інформацію серед зацікавленої аудиторії, тобто повідомити батьків, що є така можливість і відповідно потім перевірити документи, відібрати, зважити за різними критеріями, адже ми не могли забезпечити усі заявки. Ми звертаємо увагу насамперед на дітей тих військових, які безпосередньо, були в зоні бойових дій. Це важливий критерій, оскільки батько або мати, які брали учать у військових діях, мають нам надавати копію або посвідчення учасника бойових дій, або довідку про те, що вони захищали територію України під час російської агресії”, — додала жінка.
Для надання інформації про військових, які були у зоні бойових дій організація “Мегасоціум” співпрацює Закарпатським військкоматом, а саме з відділом з питань морально-психологічного забезпечення. “Ми з'ясували, що є такі сім'ї, які взагалі, не контактують з іншими сім'ями військових. Це дуже важливий момент, щоб діти мали можливість спілкуватися, жінки, щоб мали можливість спілкуватися, чоловіки з такими, які перебувають у такому ж статусі. Зокрема, після першого заїзду табору одна з мам у відгуку, так нам і сказала, що дуже приємно, що дитина мала можливість провести тиждень з такими ж дітьми”, — каже жінка.
За словами Анни Мелеганич, для дітей військовослужбовців у таборі “Стадо” провели два заїзди, у серпні планують провести ще два.