За її словами, розробили ідею дві команди: ІТ-компанії "ЛУН" та Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Роблять це за громадською системою моніторингу якості повітря "ЛУН МІСТО AIR" впродовж чотирьох років.
Наразі станції працюють у 7 містах України: Київ, Львів, Одеса, Хмельницький, Чернівці, Тернопіль і сьогодні ми в Ужгороді. "Ці всі станції ми завжди надаємо містам безкоштовно, підтримуємо їх теж безкоштовно. Якщо хтось хоче встановити у себе вдома станцію, то заповнюйте анкету. Якщо нам локація нам підійде, то ми надамо безкоштовно. Наші дані пройшли апробацію і транслюються всесвітніми організаціями, а також є в Міністерстві довкілля України додаток, де також є наші дані. Наші станції вимірюють такі наддрібні часточки, які не видно людському оку, але через те, що вони такі маленькі, то вони можуть потрапляти через судини в кров, тому ВООЗ саме їм приділяє більшу увагу, тому що вони, потрапляючи в організм, нікуди звідти не діваються і негативно впливають на роботу серця, легенів, мозку", — розповіла організаторка проєкту Анна Денисенко.
У тестовому режимі мережа почала працювати в Ужгороді із серпня. "Ми тоді поклали кілька станцій, тому маємо попередні результати вимірів. Понад 90% часу повітря в Ужгороді було, за даними нашого моніторингу, чисте, або прийнятне, це хороші показники. Якщо бачите такі показники, то можна гуляти, провітрювати і так далі. 6% часу, за нашим моніторингом, було чутливе повітря, нездорове для чутливих осіб. Чутливі особи — це діти, люди похилого віку, люди з респіраторними захворюваннями, із захворюваннями серця", — каже жінка.
Станція, якою вимірюють якість повітря, складається з двох частин. Розповів співрозробник Андрій Антоненко. "Де в нас знаходиться вимірювальна частина, носик, та прилад, який підключається до домашнього Wi-Fi користувача, тобто наших тестувальників, і передають дані на сервер. Це у вигляді палиці через певні директиви ЄС, якими ми керувалися при побудові цієї конструкції, а саме відстані від стінки не менше 50 см. Як це працює? Усередині знаходиться датчик пилу, туди потрапляє частинка та за допомогою явища лазерного розсіювання ми можемо зрозуміти концентрацію цих частинок повітря. Так само передаються дані до нашого приладу. Додатково ми ще міряємо вологу та температуру. Міряє воно концентрацію, але за допомогою спеціальних формул ми спокійно вимірюємо індекс якості повітря і рахується % від 0 до 50 — це чисте повітря, від 50 до 100 — більш забруднене, тобто чим вищі покази, тим більш забруднене повітря", — ділиться чоловік.
Безперечно 2023-05-04 / 13:35:41
Вже би сьте хоть раз дали результат того моніторингу.
Ужгородець 2023-04-13 / 11:11:01
Шановна Ганно. Безперечно робите хорошу справву, дуже потрібну для нашого міста. На жаль, Ви не додали посилання на анкету для бажаючих встановити цю станцію.