За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, туберкульоз — це інфекційне захворювання, яке найчастіше вражає легені. Передається краплинним шляхом від людини до людини.
Пацієнт Василь каже: тут лікується від туберкульозу понад місяць. "Захворів просто грипом після Нового року. Лікувався від нього. З сімейним лікарем перейшли на антибіотики. Температура трималася, кашель був — все як при грипі. Не проходило у мене. Сімейний лікар порадив піти на рентген. Там вже виявилася ця хвороба. У мене плюс до того ще є цукровий діабет", — каже чоловік.
Два місяці тут лікує туберкульоз Василь з Хустського району. "Я працював 7 років у Чеській республіці. Відчув слабкість. Почав лікуватися сам від застуди. Температури не було. Потім відчув ще більшу слабкість. Звернувся до сімейного лікаря. Сказали зробити рентген. Зробили рентген, направили у Хуст у туберкульозну лікарню. Там мене направили на лікування. Я погодився, бо хочу вилікуватися", — ділиться пацієнт.
38 пацієнтів перебувають в стаціонарі І-го терапевтичного відділення Центру легеневих хвороб. Розповіла завідувачка Любов Бондаренко. "Госпіталізуються тут тільки бацилярні хворі, тобто заразні. Якщо через три тижні після аналізу на вимогу мокрота буде негативна, то такого хворого можемо далі виписувати на амбулаторне лікування. Але взагалі лікування таке: два місяці 60 доз має хворий прийняти інтенсивної фази, тобто чотири препарати і чотири місяці лікуватися амбулаторно двома препаратами. Ми вже варіюємося в залежності від важкості процесу. Цей випадок хворого, він цукровий діабет має, він раз на рік має робити рентген. Це є профілактика основна. Далі вже сімейний лікар виявляє туберкульоз. Взагалі всі люди мають робити раз у рік рентген", — говорить жінка.
"У нас на стаціонарі 120 пацієнтів, майже 90 — хворі на туберкульоз. Інші пацієнти хворі на активні форми туберкульозу, вони знаходяться на амбулаторному лікуванні у себе вдома під наглядом сімейного лікаря. Протитуберкульозні препарати для пацієнтів є безоплатні, вони закуповуються за кошти держбюджету. Ми як установа-отримувачі розподіляємо їх по всіх закладах в районі, які здійснюють амбулаторне лікування. Це вже другий рік поспіль, коли НСЗУ і держава дала можливість контрактуватися закладам первинної медичної допомоги на пакет амбулаторне лікування та супровід хворих на туберкульоз. Більшість закладів первинки вже законтрактувалися", — розповіла завідувачка лікарні Любов Бондаренко.
Упродовж минулого року в Закарпатській області зафіксували 927 хворих на туберкульоз. Розповів директор Центру легеневих хвороб Василь Скрип. "Під час війни епідемічна ситуація по всім інфекціям погіршується. Не є винятком, на жаль, і туберкульоз. За підсумками роботи 2022-го року, порівняно з 2021-им, ріст захворюваності на туберкульоз разом з рецидивами збільшився на 24,7%. Взагалі по Україні минулого року виявлено 12 тисяч вперше діагностованих хворих, у нас в області — 927. Серед наших хворих є й тимчасово переміщені особи. Їх кількість за 2022 рік 4,1%, ми прогнозуємо, що їх доля серед хворих буде більшою", — каже чоловік.
За словами Василя Скрипа, за минулий рік було діагностовано туберкульоз також у двадцяти однієї дитини.