За його словами, протезування безкоштовне. Наразі їхні лікарі встановили 146 протезів військовим та цивільним, котрі втратили ноги та руки під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
У сервісний центр благодійного фонду "Protez Foundation" у Сваляві з Чернігова приїхав Вадим Бурей. Чоловік — військовий. Під час виконання бойового завдання він втратив ноги. До центру прийшов, аби пройти сервісне обслуговування протезів.
"17 вересня. Бахмут. Здається, була 10 година вечора. Штурм села вагнерівцями, є таке село Зайцеве. Машина була вражена з їхнього протитанкового комплексу, на щастя, машина не розірвалася. Тоді просто розкрутило машину... Мені відірвало праву ногу, ліву — вже парамедик відрізав. Подруга нашої родини дізналася про цей фонд. Я ще лежав у шпиталі, коли вона подала заявку. Так склалося, що момент загоєння і момент переведення та набір наступної групи фонду все збіглося. Так я потрапив на протезування в Міннеаполіс. Він нам сформував протези, поставили бруси й потихеньку, хоч і дуже важко, ми почали ходити", — розповів Вадим Бурей.
У Міннеаполісі, де є головний центр благодійного фонду, протези зробили й військовому Миколі Філоненку з Полтавської області. До сервісного центру у Сваляві чоловік приїхав на реабілітацію.
"Витягував хлопця з сусідньої бригади. Він отримав поранення. Ми пішли за ним. Коли почали евакуацію, десь метрів 10 пройшли і я підірвався. Про цей фонд дізналася сестра, я тоді ще був у лікарні у важкому стані й навіть не знав про це. Коли я прийшов до тями, коли стан стабілізувався, тоді я дізнався, що сестра подала заявку в цей фонд. Ми подивилися, що протези й відгуки були хороші", — розповів Микола Філоненко.
Протези для військових та цивільних, котрі втратили ноги та руки під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, робить та встановлює лікар-протезист Яків Градинар. Чоловік родом із Закарпатської області, а декілька років живе в США. Робити та встановлювати протези Яків вчить працівників Свалявського центру. Тут є двоє фізичних терапевтів та троє протезистів.
"Реабілітологи займаються, щоб м'язи були в тонусі, а хода правильною, щоб не було поганих звичок. Протезисти разом зі мною працюють, щоб налаштовувати протези й робити зміни в куксо-приймачі, тому що кукса в перший рік дуже змінюється", — розповідає Яків Градинар.
"У нас з'явилася така ідея, ми почали її реалізовувати. У нас є клініка в Америці, а також ми відкрили філію, щоб наші солдати, котрі повертаються з протезування, проходили тут реабілітацію, а також отримали сервісне обслуговування до того часу, поки ми будемо існувати, тобто вони безкоштовно можуть отримувати запчастини та корекцію протезів. Ми повністю оплачуємо. Як я завжди говорю: «ваш вихід з госпіталю і вхід — ми повністю оплачуємо». Тобто вони ні на що не витрачають гроші", — розповів Юрій Арошидзе.