Національні страви в Синевирі займають особливе місце в серцях людей, та змушують повертатися в цей край знову і знову.
Паленята – одна з національних страв Синевиру, яка має дуже цікаву історію створення. Їжа готується за особливим рецептом, який знають тільки місцеві жителі.
Після того, як ви завершили приготування тіста, його потрібно розкачати та нарізати акуратними шматочкам у формі квадратів. Далі переходять до роботи з начинкою. Форма у паленят, також доволі особлива.
Грибна юшка – найпопулярніша страва серед жителів гірських районів. Готують юшку за старовинним карпатським рецептом. Готову страву рекомендують куштувати зі сметаною.
Жителі Синевиру люб’язно поділилися рецептом, щоб кожен українець зміг відчути смак традиційних карпатських страв.
няньо 2023-03-05 / 09:33:31
Ви лише читайте : місце ,(!) куди приїЗжають(!!!). Коми не ставлять, замість приїжджають пишуть приїЗжають... Таке враження, що хтось допустив до комп*ютера напівграмотне дитинча. Тому не дивно, якщо замість "бринзА" маємо "бринзЯ" та інші ляпи. Я розумію, що на Верховині можна і не таке почути, але ж існують якісь літературні норми.
Укр мовови 2023-02-28 / 11:17:37
Тать тото так ся у нас на Верьховині називат, пак не чулисьте?
Укр мова 2023-02-27 / 11:57:21
НАЦІОНАЛЬНІ страви СиневирУ - назва треш. А відколи Синевир став окремою державою? Там якась інша нація? Журналісти геть безграмотні стали... Синевир - село, а не країна. Правильно у родовому відмінку буде - СиневирА. Наприклад, Житомир - ЖитомирА Якщо мова про географічні назви країн, які закінчуються на Р, як от Кіпр, Сингапур, то КіпрУ, СингапурУ. Вчіть українську мову, панове!
Вареник 2023-02-27 / 11:11:09
Вареник це паленята ?
Кефір це кисле молоко !