Кримська татарка Софія Тардаєва разом з дочкою та невісткою проживають у селищі Чинадійово з початку війни. Приїхали вони з Київської області.
Жінка розповіла: “У Києві ми встигли пожити 4 місяці. Ми туди приїхали з Криму, адже всі знають, що з 2014 року там так звана російська влада. Люди боялися одне з одним розмовляти. Важко було, знаючи український народ, що він такий товариський та усміхнений, ти навіть у повітрі відчуваєш якесь нагнітання. Ти маєш 100 разів подумати, перед тим, як щось сказати. Так ми були проти, тих хто прийшов. Адже це все неправильно. Усіх невгодних почали забирати”.
“О 5-й ранку вже від кожного шурхоту здригаєшся, адже обшуки починаються. Постійно переживали, цей страх постійний. Потім зрозуміли, що можуть добратися конкретно до мого брата і треба щось робити, і в жовтні ми зібралися і приїхали сюди в Київську область”, — розповіла Зера Тардаєва.
Вимушена переселенка Ельнара — також кримська татарка. Вона з двома дітьми приїхала з Ірпеня.
“Після майдану, у 2016 році, ми переїхали до Ірпеня, там придбали квартиру. З наших вікон було видно, як Гостомель, аеропорт бомбили, ми все бачили. Ми просиділи так добу, а ввечері були сильні вибухи. Діти сильно налякалися. Знайомі з кримської громади дали мені номер телефону і розповіли, які тут номери і що тут є. І ми приїхали сюди”, — сказала Ельнара.
Підтримкою кримськотатарського населення на Закарпатті та вимушеними переселенцями займається громадська організація “Шан”, — розповів її керівник Вячеслав Мисько. За його словами, створили її 26 лютого 2022 року.
“24 лютого, коли пролунали перші постріли, було ясно, що потрібно буде людей десь прихистити. Є в нас під патронатом батальйону “Крим” та ВПО “Крим газі” і ГО “Шан”, яка займається вимушеними переселенцями. Ми вирішили, тих людей, які втікають від війни та окупації, прихистити їх тут. В них безкоштовне харчування, все що ми могли зробити для них, ми постаралися зробити”, — сказав Вячеслав Мисько.
За його словами, загалом за час війни будинок відпочинку для учасників ООС в Чинадійові прийняв понад тисячу вимушених переселенців.