"Для забудови Свидовця пропонують вирубати десь 500 га лісів", — закарпатська екологиня (ВІДЕО)

17 січня відбулося засідання Закарпатського обласного адміністративного суду у справі забудови гірського масиву Свидовець. Судові процеси тривають з 2017 року. Про причини позову, екологічні загрози, які несе проєкт будівництва ГК "Свидовець", у програмі "Сьогодні. Головне" на Суспільному розповіла представниця ГО "Екосфера" Оксана Станкевич-Волосянчук.

"Для забудови Свидовця пропонують вирубати десь 500 га лісів", — закарпатська екологиня (ВІДЕО)

Користь і ризики забудови Свидовця

За словами екологині, Свидовець — це природна частина, яка наразі зазнала найменшого впливу людини. "В Європі такі території взагалі не чіпають. Вони є табу для будь-якого втручання. Ті території, які є недоторканними, мають такими лишитися. Адже ми маємо екологічні проблеми".

"Про користь будівництва говорити складно, бо ще невідомо, якою вона буде", — каже екологиня. "В Карпатах вже існує Буковель, зараз реалізовують великий проєкт у Славську. Існує проєкт забудови Боржави і тут ще гігантський курорт на Свидовці. Хто робив бізнес-план? На сьогодні Буковель заповнений на третину. Я не дуже бачу тих потенційних туристів, які би заполонили всі курорти", — розповіла Оксана Станкевич-Волосянчук.

"Попередньо повідомили, що територія займатиме приблизно 1400 га, з них пропонують вирубати десь 500 га лісів. Тобто мова йде навіть про знеліснення. Зараз відомо, що землю, якою володіє місцеве населення, купувати не будуть. Буде використовуватися винятково державна земля: це земля полонин і лісфонду. Тобто земля очевидно буде передаватися безоплатно. І інвестори не будуть вкладати в це жодних коштів", — сказала Оксана Станкевич-Волосянчук.

Як розповіла екологиня, Свидовець — це найбільш збережена на сьогодні територія, гірський хребет Карпат, об'єкт "Смарагдової" мережі". У Свидовці розташовані об’єкти природоохоронного фонду, лісові масиви, які сьогодні є пралісами, тобто охороняються законом.

Які причини судового позову

За словами Оксани Станкевич-Волосянчук, предметом суду не є вплив на довкілля. "Мова йде про недотримання законодавства при прийнятті детальних планів території. Річ у тому, що закон передбачає громадські обговорення детальних планів. Детальний план треба оприлюднити, це не зробили. Детальних планів не було в публічному доступі тоді, немає їх і зараз".

"Представники Лопухова подали в суд, бо вони хотіли бути на громадських слуханнях, але в той день навіть не вказали час початку слухань. Тому на слухання прийшли тільки ті люди, котрі були "за". Детальні плани не подали й досі", — розповіла екологиня.

Що кажуть у громадах

В юридичній адресі території для забудови Свидовця вказані Чорнотисянська сільська рада і Ясінянська селищна рада Рахівського району та Лопухівська сільська рада Тячівського району за межами населених пунктів.

Голова Ясінянської ТГ Андрій Делятинчук розповів Суспільному: "Ми розуміємо, що без залучення інвестора у нашу громаду, бюджет і надалі буде таким скупим, як є. І ми не зможемо розвивати інфраструктуру. Я за те, щоб залучити інвесторів. Однак, я й за те, щоб це все робити якомога правильніше, і так щоб не зашкодило, адже все можна продумати. Можна прописати чіткі умови, правила для того, щоби збільшити дохідну частину бюджету.

За його словами, необхідно, щоб у громаді створили робочі місця. "Якщо це робитись не буде, то ми і надалі стоятимемо на тому ж місці і одне, що залишиться — чекати звідкись допомоги. Будь-яке будівництво можна прописати чітко, що повинні бути водопровід, каналізація, очисні споруди, дороги, місця для випасу худоби. Чомусь у Європі разом існують і гірськолижні курорти, і сільське господарство, і заповідні території. Чому в нас не може так бути?" — розповів Андрій Делятинчук.

Свидовець і Буковель: в чому різниця

Багато прихильників забудови у Свидовці апелюють до Буковеля. Про це говорив, зокрема, й голова Закарпатської ОДА Віктор Микита на брифінгу 14 грудня.

За словами екологині Оксани Станкевич-Волосянчук, Буковель і Свидовець недоречно порівнювати. "Науковці, які працювали в Буковелі, не знайшли там нічого цінного в природному плані. Буковель — це звичайна природна територія, де немає природно-заповідного фонду. На Буковелі інвестор прийшов і викупив землю в місцевих. На Свидовці інвестори не збираються купляти землю в місцевого населення. Тобто місцеве населення буде сидіти осторонь і дивитись, як забудовується колишня державна земля", — розповіла екологиня.

Що відомо:

  • Справу будівництва гірськолижного курорту на Свидовці в судах розглядають із 2017 року. Торік 29 вересня Верховний Суд скасував рішення Львівського апеляційного, який визнав законними детальні плани території для будівництва, і направив справу на розгляд до суду першої інстанції – Закарпатського окружного адміністративного.

  • Засідання у справі будівництва гірськолижного курорту на Свидовці відбулося 17 січня в Закарпатському окружному адмінсуді. Воно тривало понад годину, далі його перенесли через клопотання позивачів.

  • За словами адвокатки Софії Шутяк, позивачами є троє жителів села Лопухів Тячівського району. Вони вимагають визнати незаконними розпорядження Тячівської та Рахівської райадміністрацій щодо затвердження детальних планів будівництва курорту.

  • Адвокатка Тячівської та Рахівської райадміністрацій Ярославна Іванова сказала: "Шкода на екологію, на яку посилаються позивачі, на нашу думку, є передчасною, тому що для того, щоб робити такі висновки, потрібно провести ряд досліджень і обстежень".

Суспільне Закарпаття, Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
19 січня 2022р.

Теги: Свидовець, курорт, олігарх, Коломойський

Коментарі

читатель 2022-02-04 / 18:05:39
Хочуть заволодіти територією, вирубати ліс (500 га ?). Це «відгукнеться» не лише в Свидовці та навколо, а й набагато ширше. Ліс в горах суцільно вирубувати не можна, бо він виконує природно-захисну функцію. ЩОРІЧНІ ЗБИТКИ лише від повеней в зоні діяльності об’єднання «Прикарпатліс» складали 20 млн. руб., а прибутки… 11,8 млн.руб.[Украинские Карпаты. Природа. Киев: «Наукова думка». – 1988.; с. 197]. Снігу все менше, як і перспектив у зимових курортів. Сфера обслуговування потерпає першою при найменших кризах, зарплати низькі.
Хай вкладають кошти у виробництво продукції.

Іва 2022-01-20 / 16:17:51
Була не давно в одному із багаточисельних чанів в Закарпатті , не буду говорити де , їх дуже багато , цілі комплекси із будиночками , із барами , ресторанами і вся каналізація зливається в потічки , а ті в свою чергу , поповнюють більші річки , думаю , що контроль за очисними ніхто не робив і не робить . Ви уявляєте скільки всього зливається у ріки , або просто в землю ?

Наталка Майстренко 2022-01-20 / 14:56:13
Мене дивує дилетантизм голови Ясінянської громади А. Делянтичука. ДЕ? Поясніть, Голово, ДЕ будуть очисні споруди та мережа централізованого водопостачання, а основне водовідведення та КАНАЛІЗАЦІЇ на території вашої громади з чисельністю перебуваючих, більшою в десяток раз від вашого селища? Є такі проєкти? Вам місця прокладення цих мереж та цифри ПКД на інженерну інфраструктуру відомі?
А рівень В. Микити з його "акваторією" - це інтелектуальний треш. Де його помічники та консультанти, забронюйте йому курс середньої школи по предмету географії. А "зеленого поняття" в сфері екології таких територій, розуміння цінності її екосистемних функцій, їх real value (вартість) - взагалі, очевидно, поняття для нього не відомі. Чому? Чому до керівництва президентською вертикаллю в області приходять некомпетентні люди? Не патріоти?

23li 2022-01-20 / 14:43:24
Боже,вже немає слів,руки їм би вирубити і голову їхню тупу.А потім люди в селах дивуються бо їх затопило,Люди що знову будуть мовчати??Ліс це наше життя.

Ужгородець до злий 2022-01-20 / 13:09:55
Від коли цей ополячений галицький діалект став українською літературою мовою?
Це хто цією мовою користувався? Шевченко чи може Леся Українка з Іваном Франком?
Чи може українська діаспора Канади зі своєю українською з англійським акцентом?
Від коли це горобчик став пуцвірком, парасолька стала розчипіркою а гінеколог - піхвозаглядачем?????
Хто цей єб@натик , що з таким збоченим підходом знущається над українською мовою???
Хто??????

Доктор 2022-01-19 / 22:38:47
Полонини вуцям,не роздати членам за откати,най ся зеленіє,

Іванович 2022-01-19 / 18:05:12


Коментар видалено. Адмін


Зима 2022-01-19 / 16:49:28
Знищити легко, нажаль відновити дуже важко, а жителі села Лопухів Тячівського району нехай в себе в селі спочатку лад наведуть, перш ніж нищити безцінний скарб Закарпаття

злий 2022-01-19 / 16:18:25
ungvar, ти відстав :) Це норма нового правопису. І правильна. Бо так колись було в українській мові, поки з неї не почали насильно робити "діалект" російської

ungvar 2022-01-19 / 16:00:44
Тільки не "екологиня"!!! Перестаньте вже вживати цей "новояз", залиште це клоунам типу фаріон, ніцой та іншим креміням... Деб...ли, бл...ть!

777 2022-01-19 / 14:37:08
Пустелі- озеленяються, а у нас , дурний - бо бідний, а бідний- бо дурний. Багатий- ?????

іван 2022-01-19 / 11:32:11
тадь патрійот полосков котрому патрійотка хаятова зад вилизувала продав ваш сраний свидовець, патрійоти хренові)

За правду 2022-01-19 / 10:11:57
А хто це? Чого вона має нам розказувати?

Понад 250 переселенців щодня отримують допомогу у центрі "Совине гніздо" в Ужгороді
В Ужгороді дітей катали на конях і збирали допомогу для ЗСУ
/ 5Подружжя з Харкова відкрило кондитерську в Ужгороді та допомагає переселенцям і українським військовим
В одній із ужгородських шкіл провели благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ
Понад 1400 переселенців отримують допомогу в організації "СОС Дитячі Містечка Україна" на Закарпатті
Близько 400 аптечок пошили волонтери в Мукачеві з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну
Понад 2,5 місяці лікував поранених в окупованому Херсоні судинний хірург Євген Гардубей з Мукачева
Спортсмени з українською символікою: в Ужгороді з'явиться ще один патріотичний мурал
На благодійному дитячому ярмарку в Ужгороді зібрали понад 10 тис грн на підтримку ЗСУ
2 800 гривень впродовж трьох днів зібрав на потреби ЗСУ грою у шахи та шашки 10-річний ужгородець
В Ужгороді відбулася прем'єра першої вистави відновленого театру з Маріуполя "Крик нації"
В Ужгороді діти з порушеннями розвитку із сімей переселенців відвідують заняття за програмою ЮНІСЕФ
/ 2Розвідниця й альпіністка Аліна Косовська презентувала в Ужгороді свою книгу "Закарпатський Туристичний Шлях"
В Ужгороді презентували фільм-портрет "Сповідь художника"
Учасники Лавандового забігу на Закарпатті зібрали 23 тис грн на підтримку військових
В Ужгороді створювали "Казку на касці", аби допомогти пораненому рятувальнику
В Ужгороді на Івана Купала спалили кремль
Літня школа-табір для дітей вимушених переселенців відкрилася в Ужгороді
Ужгородка спекла близько 15 кг кіфликів для вояків
Понад 20 тисяч гривень на авто для ЗСУ зібрали учасники фототуру на Лавандовій горі на Закарпатті
Фільм закарпатського режисера презентували на британському кінофестивалі
Понад сотня вимушених переселенців відвідує хаб "Гуманітарна шафа" в Ужгороді
100 дітей, які постраждали від війни, безплатно відпочивають у таборі "Горбок" на Закарпатті
В Ужгороді волонтери з Угорщини провели майстер-клас з тактичної медицини
В Ужгороді на підтримку ЗСУ вдруге провели благодійний велозаїзд "BIGCITYRIDE"
» Всі записи