За її словами, попереду макулатура та скло, але від них шкоди менше, бо їх можна переробити. Закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів" із 2022 року, який набув чинності два дні тому, за словами Ірини Щоки, має зменшити кількість відходів пластику в Україні.
5 років не використовує пластикові пакети ужгородка Анна Сабадош. Жінка, щотижня робить покупки, під час яких, продукти ставить тільки у багаторазові торбинки.
"Це дуже крутий замінник і альтернатива пластику, — сказала вона. — Наприклад, у таку, яка має такі дірочки, то можна купувати овочі, фрукти. Є такі, вони більше підходять для сипучих або овочів, які брудні: буряки, морква тощо. Потім удома можна все попрати безліч разів і користуватися повторно".
За словами Анни, є овочі та фрукти, які вона не пакує навіть у торбинки: "Банани взагалі без жодного пакета. Тому що вони вже є фактично захищений продукт шкіркою. Зазвичай я просто роблю наліпку й усе. Без жодного пакування".
Продавчиня супермаркету Аліна каже: покупці однаково часто купують паперові та пластикові пакети.
За продуктами до супермаркету прийшла і ужгородка Христина. Дівчина розповіла: про те, що закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів" набув чинності, знає.
"Якщо їх не буде в супермаркетах, а буде якийсь аналог – все. Кінець. Продавати тільки папір або якийсь там біопластик. І все. І люди відвикнуть самі, якщо його не буде. Попит породжує пропозицію. Нема пакетів [пластикових] – нема проблем", — сказала Христина.
За словами заступниці директора ужгородського супермаркету Вікторії Борки, їхньому закладу потрібно близько 6 місяців для адаптації.
"У нас великий вибір паперових пакетів. На відділі гастрономії, де ковбасний відділ і відділ сирів упаковуємо зараз продукцію у паперову упаковку, — розповіла вона. — Звичайно, вища ціна на папір, паперові всі пакети, упаковки дорожчі. У нас є партнери, з якими ми співпрацюємо вже багато років. Збираємо взірці, будемо обдумувати розміри, вагу, яку витримуватиме цей пакет. А також, для якої він буде продукції – це важливо, тому що як живу рибу відпускати покупцеві — ми ще не придумали".
Пластик на третьому місці серед відходів, які викидають закарпатці. За словами представниці ГО "Європейське товариство дикої природи" в Україні Ірини Щоки, закон має допомогти в боротьбі з цим сміттям.
"Всі довго чекали цього закону. Звичайно, він не вирішує всіх проблем, але хоча би частина буде вирішуватися поступово. Деякі пункти закону будуть вступати через півроку, через 9 місяців, але це дасть можливість підготуватися ти, хто використовує пластикові пакет, подумати як можна без них обійтися. Проблема з пластиком у нас існує і, зокрема, через те, що в нас туристичний регіон, чимало хто використовує одноразові пляшки, пакування готуючись до подорожей…"
Закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів" почне діяти в Україні з 2022 року.
Говерла 2021-06-20 / 17:17:30
Крім пакетів, які заборонять, ще є пластикова тара, яка лише множиться.
Тому без малорозмірних газифікаторів ніяк не можна, але феодальна влада Закарпаття не бажає вирішувати цю проблему...