Сьогодні ми розкажемо, як дві ужгородки забирають сміття в жителів міста. Дівчата заснували ініціативу «ЕкоЧубака», головна мета якої — допомогти вивезти відходи у мешканців та передати її на станцію заготівлі вторсировини.
Емілія Бровді та Валерія Попович — найкращі подруги. Дівчата заснували ініціативу «ЕкоЧубака», щоб допомагати ужгородцям доставляти відсортоване сміття до приватної станції заготівлі вторсировини. Самі цим займаються близько року. Для цього розділили обов’язки: Емілія робить дизайн наліпок із їхнім логотипом і рекламу ініціативи в соцмережах, Валерія – забирає та відвозить сміття.
Емілія розповіла, що вирішили створити таку ініціативу, бо деяким людям важко добиратися до Станції заготівлі вторинної сировини на Проектну 3.
За словами дівчини, здати сировину їм можуть усі. Приносять пластик, батарейки, макулатуру та скло. Усе це забирає її подруга Валерія і відвозить велосипедом до себе додому на склад зібраної сировини.
"Люди просто пишуть нам у соцмережах, — розповіла Валерія, — чи можемо ми приїхати, кажуть свою адресу, ми домовляємося про час, приїжджаємо, вони віддають свою вторсировину, ми дякуємо й відвозимо це все на нашу тимчасову базу. Маленька база – це поки в нас вдома".
Дівчина розповіла, що з дозволу батьків облаштувала склад вдома, оскільки мешкає в приватному будинку. "Потім, — розповіла дівчина, — теж завдяки лояльним батькам, ми машиною відвозимо все на Проектну".
На Станції переробки вторсировини в серпні почали переробляти пластикові пляшки
На Проектній, 3 в Ужгороді знаходиться приватна станція заготівлі вторинної сировини. Вона має чотири цехи. У першому збирають і фасують макулатуру й плівку, у другому – пластик, у третьому – скло, у четвертому – пластикові пляшки. Далі відправляють на переробку до Києва, Львова, Чернівців, Харкова та Хмельницького.
Начальник приватної Станції переробки вторсировини Руслан Шварц розповів, що станція працює близько 15-ти років. Весь цей час тут збирали макулатуру, скло, склобій, скляну тару, різні полімери.
"Сортували, пресували, відправляли на подальшу переробку. Тобто ми збирали й досі збираємо зі всієї області матеріал. Сировини вистачає в нас в області. Просто вона знаходиться в річках, у лісах і тому подібне. Головне, щоб нам її везли", — сказав Руслан Шварц.
На приватній станції працюють близько 20 людей, каже її керівник Руслан Шварц. З 26 серпня тут почали переробляти пластикові пляшки на вторинну сировину. Спочатку їх сортують, потім миють та сушать.
"Треба відділити від тари етикетку й пробку, — пояснив Руслан Шварц, — бо вони з іншого матеріалу. Треба це все відмити. Тут задіяно 5 циклів мийки, які відмивають цей флакон, тобто одна первинна мийка й 4 промивних. І сушка, тобто продукт має бути ідеально сухий, ідеально чистий. За один день можна переробити 8 тонн".
За словами Руслана Шварца, наразі вирішують, що саме робитимуть із сировини, яку отримують після переробки пластикових пляшок.