Про це повідомив громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі "Опора" Ярослав Гулан.
Під час моніторингу перевіряли наявність та стан вбиралень, ширину вхідних дверей, якість дороги, наявність тактильної плитки для слабкозорих людей, ширину хвіртки, а також можливість парковки.
"У цьому контексті до категорії найбільш недоступних можна віднести дільниці у селі Костева Пастіль (Велико-Березнянщина) та у присілку селища Середнє Ужгородського району, – розповів Ярослав Гулан. – Тут біля дільниць немає пішохідної доріжки, приміщення знаходяться на підвищенні, вхід – сходи без поручнів і без пандусів. Таким чином, доступ до цих приміщень фактично закрито людям, які користуються інвалідним візком".
Зали для голосування чотирьох дільниць — у селах Кобилецька Поляна, Великі Ком’яти, Ганичі, Бобовище — розміщені на другому поверсі, що робить їх недоступними для людей з інвалідністю та людей похилого віку – як у ролі виборців, так і членів ДВК.
"Втім навіть розташування приміщення на першому поверсі не означає, що дільниця доступна, – каже Ярослав Гулан. — Наприклад, у селі Тарнівці (Холмківська ОТГ) будівля колишньої сільради має сходи без пандуса, як на вході до приміщення, так і до зали для голосування. У селі Дусино (Свалявщина) бар’єром є сходи та нерівне дорожнє покриття на вузькій доріжці до самої будівлі. На багатьох дільницях першого поверху фіксуються такі бар’єри, як сходинки серед коридору або ж занадто високі пороги внизу".
Дільниці, де пандуси встановлені, не відповідають стандарту повністю, зокрема – щодо куту нахилу та розташуванню поручнів із обох боків на двох рівнях. Наприклад, у селі Боронява частина пандуса має нахил 9,5° при нормі 8°, поручень лише з однієї сторони при стандарті – з обох сторін. У Міжгір’ї на дільниці (місцева школа на вул. Шевченка, 73) нахил відповідає стандарту, втім поручень лише з однієї сторони. На вході є поріг висотою близько 10 см (зі слів керівника закладу, в разі необхідності встановлюють тимчасовий пандус на порозі). У селі Зняцево поручні із обох сторін, втім кут нахилу – 15°.
Загалом не відповідають стандарту наявні пандуси на дільницях у Виноградові (Виноградівська ДЮСШ та інклюзивний центр), у Мукачеві (школа №4) та в Ужгороді (школа №12) — саме в частині кута нахилу та розташуванню поручнів.
Тактильної плитки для слабозорих не виявлили на території жодної із виборчих дільниць, лише на двох із 14 сходи всередині будівлі були промарковані.
За шкалою оцінювання найбільше балів набрала дільниця у Виноградові, що розташована у будівлі місцевої ДЮСШ та інклюзивного центру. Втім і вона не потрапила до категорії "доступна". "Там робочу кімнату для членів ДВК облаштовано на другому поверсі, – повідомив Ярослав Гулан. – Це означає, що людині з інвалідністю обмежено можливість працювати членом ДВК або, наприклад, ще до голосування завітати на дільницю, наприклад – перевірити себе у списку виборців. Водночас фізична можливість розташувати робочу кімнату для членів ДВК на першому поверсі у приміщенні є, тому з цього приводу буде звернення до місцевої влади. У будівлі також на першому поверсі облаштовано вбиральню, в тому числі і окрему для людей з інвалідністю. Покриття пішохідної зони на подвір’ї залишає бажати кращого. Біля території будівлі є фізична можливість облаштувати парковку, включаючи і окремо відведене місце для транспорту людини з інвалідністю".
За словами Ярослав Гулана, проблемою є і відсутність вбиралень, які пристосовані для людей з інвалідністю. У приміщеннях шести дільниць санітарно-гігієнічні приміщення відсутні взагалі. Лише на трьох дільницях із 14 – у селі Боронява, на згаданій дільниці Виноградова та у селі Зняцево – є окремі вбиральні для людей з інвалідністю. Найбільш проблемні виборчі дільниці моніторингу знаходяться у сільській місцевості, переважно – у будинках культури чи у приміщеннях сільрад.
Нагадаємо, згідно з вимогами нового Виборчого кодексу України, відповідальність за доступність приміщень дільниць покладається на органи місцевого самоврядування, термін щодо приведення приміщень у відповідність до стандартів доступності надано до 2025 року.
Микола 2020-08-14 / 14:10:39
Добре що шарлатанам з "опори" доступні, людям нащо то