Вольєр Реабілітаційного центру бурих ведмедів заповнений тваринами, тому наразі у Нацпарку не мають змоги приймати нових ведмедів.
Найстарший ведмідь у Реабілітаційному центрі — Боря. Йому 28 років, 15 з яких він провів замкнений у клітці. Борю тримали в приватному зоопраку в Самборі на Львівщині. 4 роки тому волонтери допомогли доставити ведмедя до реабілітаційного центру. Спочатку Боря жив у великому вольєрі разом з іншими ведмедями. Зараз його переселили в окремий. Через свій вік, він не може достатньо харчуватися, якщо житиме разом з молодшими та спритнішими ведмедями. А також, через тривале утримання в клітці, у нього почались проблеми з лапами.
31 ведмідь, історія якого подібна до Боріної, зараз живе в Реабілітаційному центрі, - розповідає керівник Ярослав Бундзяк. За його словами , найбільше Ярославу запам’ятався перший ведмідь, якого вони забирали до свого парку з Рахівщини. Ведмідь знаходився в туристичному комплексі, як візитівка закладу. Коли працівники Реабілітаційного центру приїхали забирати тварину, власник не вірив, що ведмедя забирають на велику територію. “Вони не хотіли його віддавати. Нам довелося майже дві доби з поліцією ведмедя забирати. Коли вони дійсно побачили, що є таке місце, то вони зраділи, що ведмідь потрапив сюди.”
За словами Ярослава Бундзяка, в Україні на волі проживають близько 160 бурих ведмедів. Майже стільки ж – у приватній власності. Саме від людей ведмеді потрапляють до Реабілітаційного центру зі всієї України. Хтось сам звертається, бо вже не має змоги годувати тварину, чи не може доглядати за великим ведмедем, бо взяв колись маленьке ведмежа. Від когось доводиться тварину відбирати через суд за жорстоке поводження та неналежне утримання.
Керівник Реабілітаційного центру розповів, що в Украіні існує незаконний ринок диких тварин, - де кожен хоче заробити на цьому якісь кошти. Також відкривають мисливські клуби, де на ведмедях тренують собак. "Багато звертаються люди, що бачать ведмедів, яких тримають в барах чи ресторанах як приманку для туристів. Вони пишуть листи, телефонують, щоб дізнатися як їм можна допомогти та як їх забрати сюди.”
Спочатку ведмеді, які потрапляють до Центру, живуть в окремому вольєрі: в тому, де зараз живе Боря. Там вони звикають до природи та нового оточення. Потім тварин стерилізують та переселяють у великий вольєр, де вони, разом з іншими ведмедями в напіввільних умовах, житимуть завжди. Годують їх двічі на день. За всіма доглядає ветеринар. Так Реабілітаційний центр в Національному парку "Синевир" працює з 2011 року.
Начальник відділу екологічної освіти нацпарку "Синевир" Юрій Бабічин розповів, що територію нацпарку обрано не випадково, адже ландшафт та природа Карпат відповідають умовам дикого проживання бурого ведмедя. Юрій зазначив, що в Україні є і приватні ініціативи реабілітації бурих ведмедів, але перший Реабілітаційний центр в Україні – саме в Національному парку.
Аби мати змогу приймати більше бурих ведмедів, в центрі облаштовують новий вольєр на 6 гектарів. За словами Юрія Бабічина, завершення роботи над цим вольєром залежить від надходження коштів з бюджету.