Старе село – єдиний на Закарпатті музей під відкритим небом. Тут зібрані давні хатини з різних районів області.
Директор музею архітектури та побуту Василь Коцан проводить для знімальної групи Суспільного екскурсію. Розповідає:
«Знаходимося на подвір’ї хати з села Стеблівка Хустського району. Це центральна частина Закарпаття. Тут ми з вами бачимо представлені сорочки Мараморощини. Саме в цій частині Закарпаття збереглися майже до середини XX століття традиційні автентичні довгі жіночі сорочки».
Заспульниця - традиційна вишиванка Хустського району
Сорочки Хустщини, які мали прямокутну вишивку, називали заспульниці* . У кінці 19 століття вони були одно- або двоколірні. Згодом стали багатоколірними, каже Василь Коцан. Показує сорочку, де головним елементом виступає восьмикутна зірка або так звана розета. «Такі сорочки з розетами намагалися вишивати у жінок вже заміжніх», — розповідає Васиь Коцан.
Традиційна вишиванка Хустського району
Довгі сорочки були характерні не лише для Хустщини, а, зокрема й, Іршавщини. Відрізнялися лише кроєм.
Традиційна вишиванка Іршавського району
«Іршавські сорочки обов’язково кроїли, — провадить далі директор музею. — Крій фактично, як у хустських, але верхню частину передньої пілки * кроїли зі спеціального полотна, яке ткалося так званим чинуватим* тканням. Якщо ближче підійти до цього полотна можемо побачити різні узори. Тут ромби, трикутники і т.д. Якщо на Хустщині, майже, завжди у всіх сорочках були волани – фидриші* , то на Іршавщині цього не робили»
«Ми з вами перемістилися до хати з села Бедевля Тячівського району. Тячівщина частково Виноградівщина – це прикордонний регіон, який межує із Румунією, Угорщиною у зв’язку з цим відповідні впливи етнічні маємо і в народному одязі.
За словами Василя Коцана для Тячівщини та Виноградівщини характерні волоські сорочки, які запозичили з румунських сіл.
Традиційна вишиванка Виноградівського району
«Для виноградівських волоських сорочок характерна велика широка прямокутна вставка. Ці прямокутні вставки, так звані пуслики* , у народі називали. Їх шили на окремому шматку полотна і потім пришивали до стану сорочки. Так само як і рукави окремо шилися»
Гуцули на Рахівщині теж мають свої традиційні елементи сорочок.
Традиційна вишиванка Рахівського району
«Дещо різняться вони у крої від тих же долинянських сіл. Хоч сорочка й довга, але характерною особливістю гуцульських сорочок було те, що у нижній частині вшивали бічні вузькі пілки*. Так звані тритільниці. Характерною особливістю гуцульської жіночої сорочки було також й те, що поздовжній розріз пазухи обов’язково робився на передній частині, а не ззаду як це було на Іршавщині або Хустщині»
За словами Василя Коцана, століття тому за вишивкою на рукавах у жіночих сорочках визначали, з якого району чи села людина.
* * *
Заспульниця - закарпатська старовинна жіноча довга вишита сорочка.
Пілка - елемент бічної частини сорочки, який пришивають до деталей спинки і до рукавів.
Чинувате (саржеве) ткання - переплетення на чотири ремізки (пристрій у ткацьких верстатах, яким розділяють нитки), яким ткали найтонше за структурою і рельєфне за фактурою полотно.
Фидриші (волани) - оздоба для одягу, різновид рюшу, оборка.
Пуслики - вид одягу.