Відкриття виставок приурочили до Міжнародного дня музеїв, який щороку відзначають 18 травня.
Прикраси, деталі одягу та побутові предмети, датовані періодом з XIV-го по XVII століття. Це артефакти середньовічної церкви, знайдені студентами УжНУ під час розкопок в ужгородському замку, розповідає керівник археологічних досліджень Володимир Мойжес.
«От, наприклад, — показує Володимир Мойжес, — тут релігійні медальйони є. Окремий з них – медальйон Каплер XVII століття – єдиний поки-що знайдений на території України. Потім – це монетка фальшива, з якої зробили медальйон. Виявлена у дитячому похованні XVII століття. І наприклад, тут предмети, коштовності, персні, нашивки, брошки. Це все носили люди у XVI-XVII столітті теж на території середньовічної церкви».
Також у Міжнародний день музеїв в Ужгородському замку відкрили виставку «Народні музичні інструменти Закарпаття». Серед експонатів – різні види трембіт, розповідає завідувач сектором етнографії Закарпатського краєзнавчого музею Віктор Шостак.
«Я хочу показати цей настільки витончений інструмент – гуцульська трембіта. Ви бачите – вона маленька, тоненька, красивенька. Дуже голосна. Майже до 20 кілометрів люди могли почути звучання цієї трембіти», — каже завідувач сектором етнографії
У зв’язку з карантином виставки в кімнатах Ужгородського замку закриті для відвідувачів. Зайти можна тільки на подвір’я замку, групою не більше 8 чоловік, — розповідає директор Закарпатського краєзнавчого музею Василь Шеба. Минулого року музей прийняв, за його словами, 300 000 чоловік, і працівники музе знають, що розділити одну групу на 5 чи 8 чоловік – неможливо практично.
«Тоді нам треба не 4-х екскурсоводів, яких ми маємо у відділах, — каже Василь Шеба, — а 14. У минулому році на такий період ми мали вже 2,5 мільйони гривень зароблених коштів, за які ми по суті виживаємо. Бо бюджет у нас слабенький. І за бюджетні кошти вижити ми не можемо».
За словами Василя Шеби, колекція Закарпатського краєзнавчого музею нараховує близько 180 000 експонатів.