Геофізичну станцію в Троснику побудували ще в 1986 році. Зводили її з метою забезпечення комплексного геофізичного моніторингу геодинамічних і сейсмотектонічних процесів на території Закарпаття, вивчення сучасної геодинаміки земної кори та уточнення сейсмічної небезпеки. А також задля моніторингу підземних ядерних вибухів.
Тепер цей прилад не працює, але є все необхідне задля фіксації землетрусів, вимірювання електромагнітної емісії, визначення швидкості і напряму вітру, вологості повітря, атмосферного тиску та температури. Щодо землетрусів, то їх можна зафіксувати на відстані кількох тисяч кілометрів.
Проте правди ніде діти – обладнання застаріле, є буквально 1-2 сучасні прилади. Фінансування не вистачає, працівників скоротили, а виживає станція на ентузіазмі завідувача. Сюди, до речі, періодично навідуються екскурсійні шкільні групи.
От і цього разу дізнатися більше про станцію і функції, які вона виконуєприїхали школярі з Мукачева. Почутим та побаченим, кажуть, задоволені.
І справді, важливість таких станцій для навчальних закладів в першу чергу полягають в тому, що діти можуть отримати практичні знання. Додамо, що подібних станцій на Закарпатті кілька.
До речі, геофізична станція в Троснику носить ім’я Тараса Вербицького – відомого українського геофізика, а ще батька героя України Юрія Вербицького, який одним з перших загинув під час Революції гідності. Про нього тут пам’ятають…
Volodymyr Krasnoholovets 2019-12-15 / 10:43:16
МОВА: геофізична станція в Троснику носить ім’я Тараса Вербицького
правильно наступим чином: геофізична станція в Троснику має ім’я Тараса Вербицького
У нас є цікава розробка - можна передбачати землетруси на дуже ранній стадії використовуючи прилади для фіксації випропінення інертонів, носіїв маси. Бо решта приладів реєструють лише електромагнітні випромінення. Але оскільки немає влади, то й кошти на науку не виділють - не вистачає на розкрадання. Та пару приладі ми таки зробили. Написали навіть проект для станції спостереження за землетрсами який включає декілька приладі різного типу для надвисокої можливості передбачення. Може колись в Україні буде укаїнська влада, то тоді згадують і про слова "наука", яке вже почало випадати з ужитку в україньскій мові.
Юрій 2019-12-15 / 08:41:14
Справді, ентузіазм та відданість справі завідуючого пана Василя вражає. Колись, років 20 тому, доводилось бувати на станції по роботі і вже тоді ситуація з фінансуванням була жахлива.
Talisman 2019-12-14 / 19:17:29
Так, обчислювальна техніка дійсно на висоті.
Особливо вражає прикріплена на монітор паперова таблиця.
Чудом також можна вважати журнал записів, коли з монітора у журнал записуються цифри.
Однак найбільша гордість - сам датчик землетрусів. Він на відео об 1:05. На стіні під вікном - пляшка з рідиною, виставлена під точним градусом.
І провідники йдуть від цієї пляшки. Мабуть на USB.
Мда 2019-12-14 / 17:11:08
Іпаааать. Йсе не станція, я музей компьютерний. Шкода, що дисковода на 5,25" нема. Я таких вже років 15 не зустрічав. Мощно ! ))) Головне, що працює.