Форель – дуже вибаглива, влітку треба стежити, щоб температура води не перевищували 16 градусів. А взимку головний ворог форелі – видра. В кожному з цих невеличких басейнів з кришталево-чистою та холодною річковою водою живе по кілька тисяч особин форелі райдужної. Вода до цих водойм тече самопливом з гір.
Займатись розведенням форелі пан Юрій почав лише кілька місяців тому. Збудував кам’яні басейни, запустив в них мальків форелі. Та вже встиг зрозуміти, наскільки ця риба вибаглива. Та зараз це не проблема, каже чоловік, вода взимку крижана. У цю пору на рибу чатує інша небезпека.
Для туристів у майбутньому пан Юрій планує зробити цікаву атракцію: кожен відвідувач зможе зловити рибу самостійно, яку прямо на місці і приготують. Зловити форель на шмат хліба не вдасться, адже ця риба – хижак. Та поки пан Юрій форель воліє не ловити, каже, вона ще має підрости. Ну а в майбутньому чоловік планує вирощувати рибу вже від самої ікринки до дорослої особини.
вальцман 2019-01-22 / 11:41:34
ця риба погана її неможна їсти тому що її годують хімічними кормами вона за півмісяця виростає на 500 грам і більше і на смак погана
Богдан 2019-01-22 / 09:19:15
Почали вирощувати ще за радянського союзу,в тому числі інкубувати ікру.