Замкова гора у Хусті відкриє свої таємниці вже наступного року (ВІДЕО)

Хустський замок – візитівка Закарпаття, його руїни на вершині Замкової гори, що височіє над містом – історична спадщина.

Замкова гора у Хусті відкриє свої таємниці вже наступного року (ВІДЕО)

На вершині відкриваються дивовижні краєвиди аж до Долини нарцисів, що знаходиться неподалік. За історичними даними, Хустський замок будували сотню років, про це свідчать і масивні стіни, які хоч і зруйновані, але не підвладні часу.

Точної дати побудови Хустського замку нема. Це була міцна фортеця, яка витримала не одну облогу. Фахівці розповідають, що її практично не могли взяти ніякі ворожі війська, лише війська Ференца Ракоці, і то – хитрістю. У замок були два входи і всередині – два подвір’я, які й поєднували у своїй структурі різночасові споруди. Мури замку були подвійні та оточені заповненим водою ровом глибиною в 4 метри.

Захисна кам’яна споруда захищала Марамороське королівство та соляні копальні. Був тут і підземний хід, що вів до Королівського замку. Будували його аж 9 років поспіль. Мав замок і криницю, глибиною 160 м, і свою казарму, пекарню, церкву та порохову вежу.

Про так званий візит монголо-татар до Хустського замку свідчать й експонати в тутешньому краєзнавчому музеї. Статуетка Шакті на одній із музейних полиць була знайдена на території Замкової гори.

Практично з 1766 року замок перестав існувати. Це той рік, коли в нього влучила блискавка. З тих пір про замок нагадували тільки руїни й груди каміння від його масивних стін на горі, а також історичні матеріали, які вже знайдені до цього часу та зберігаються у музеї Хуста. Серед них і оригінальний план замку, за схемою якого можна відтворити вигляд фортеці.

Земля Замкової гори досі приховує історичні факти минулого, адже розкопок як таких тут не вели. Подбати про історичну спадщину вкрай потрібно, і чим скоріше, тим краще. З цим погоджуються як корінні хустяни, так гості міста.

Тему замку порушили й на нещодавньому засіданні круглого столу ініціативні люди та кваліфіковані фахівці різноманітних інституцій, які, до речі, й втілюють у життя ідею відродження Хустського замку чи принаймні збереження того, що від нього залишилося. Науковці, громадські діячі, історики, археологи, архітектори Закарпаття, Києва та Угорщини, місцева влада, духовенство і просто небайдужі хустяни вкотре зібралися, аби обговорити поетапні кроки до реалізації проекту.

Певну стратегію по збереженню історичної спадщини учасники круглого столу випрацювали. А передувало цьому проведення історичного екскурсу у минуле.

Представники ж міської влади запевнили, що мають певні напрацювання щодо відновлення дороги до замку. Які – поки озвучувати не беруться, бо чекають офіційних документів.

Варто зауважити, що про відновлення Хустського замку, як такого, мова не йде взагалі. Після того, як замок стане безпечним для роботи реставраторів, можна говорити про консервацію замкових руїн.

Цілком ймовірно, що вже наступного року на Замковій горі вестимуть розкопки. Наразі всі сили робочої групи спрямують на створення благодійного фонду, до якого залучать як учасників, так і зацікавлені сторони.

Зрештою після засідання учасники робочої групи мали змогу переглянути тематичну виставку у місцевій галереї. Виручені за картини кошти теж призначені на реалізацію проекту по відновленню замку. Отож, старт є, тепер справа – за активним продовженням розпочатого.

ТРК "Мукачево" (М-студіо), Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
29 жовтня 2018р.

Теги: гора, таємниці, Хуст

Коментарі

михайло 2018-10-29 / 11:26:01
а що невицький замок уже нікого не цікавить ще недавно і жінка президента приїхала туди уряд 12 мільйонів виділив журналісти і днювали й ночували там й очільник області постійно тримав на контролі а тепер що знайшли другу цяцьку піаритися а тим часом біля стін невицького замку тихо без шума і пилі і грандіозне будівництво але кого це вже цікавить тепер є хуст там більше виборців

В Ужгороді готуються до тестування отриманими тест-системами для діагностування COVID-19
У Тячеві вже понад тиждень дезінфікують місця найбільшого скупчення людей
/ 3У Довгому на Іршавщині закривають два протитуберкульозні заклади
/ 1Карантин і супутні йому обмеження поставили на паузу багато бізнесів на Закарпатті
Єдиний закарпатець, який вижив у масштабній смертельній ДТП в Росії, повернувся на Рахівщину
У Мукачівській райлікарні тести є, обладнання – вистачає
Кубок пам'яті Михайла Довжанина пройшов у Хусті
У Мукачівській дієцезії римсько-католицької церкви будуть проводити служби у форматі онлайн
В Ужгороді триває модернізація системи вуличного освітлення
/ 2На Закарпатті є 174 апарати штучної вентиляції легень
У райцентрах Закарпаття є визначені місця для обсервації осіб із підтвердженим коронавірусом, якщо такі з`являться
На Закарпатті розпочинається весняний призов до армії
/ 1Викладач юрфаку УжНУ "презентаційно" провів поціновувачів літератури своїми "Шляхами мудрості"
У дендропарку "Березинка" на Мукачівщині почали розквітати червонокнижні шафрани
В Ужгороді презентували видання відомих дослідників
Завдяки спеціальній станції в Мукачеві всі охочі можуть отримати інформацію про якість повітря
/ 1Із 10 лютого у Мукачеві діють нові тарифи на водопостачання та водовідведення
Реконструкцію "Лужанки" на Закарпатті, яку мали завершити торік, призупинено
/ 4Свою нову літературну "Пастку" презентував в Ужгороді Михайло Рошко
/ 9Тариф на розподіл газу обговорили за "круглим столом" в Ужгороді
З 1 березня мешканці сіл Мукачівської ОТГ матимуть змогу отримати медикаменти в амбулаторіях
/ 2Свідки вбивства прикордонника на Рахівщині розкрили нові подробиці
На Закарпатті за тиждень хворих на ГРВІ та грип побільшало на 40%
Можливі зміни до Конституції обговорили на форумі "Відкритий діалог з громадами" в Ужгороді
У Мукачеві за рік побільшало родин, в яких виховується троє або більше дітей
» Всі записи