У Мукачеві відкрили першу на Закарпатті дейзі-бібліотеку (ФОТО, ВІДЕО)

24 жовтня в рамках проекту „Взаєморозуміння” Міністерства культури України на базі Мукачівської міської центральної бібліотеки ім. О. Духновича відбувся науково-практичний семінар „Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору: перша українська дейзі-бібілотека”.

У Мукачеві відкрили першу на Закарпатті дейзі-бібліотеку (ФОТО, ВІДЕО)

 

Для бібліотекарів було проведено навчання та майстер-класи, представлені спеціальні технічні засоби та обладнання для незрячого читача в публічній бібліотеці, презентовані унікальні досягнення Львівської спілки інвалідів „УСІ” (мультиплікація та художні фільми для незрячих глядачів). 
Особлива увага під час семінару була приділена проекту по створенню першої української дейзі-бібілотеки. Про особливості формату „дейзі” та напрямки співпраці з шведськими колегами йшлося у виступі керівника „Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами” Національного університету „Львівська політехніка”, голови Львівського об’єднання „Українська спілка інвалідів – УСІ”, кандидата історичних наук Оксани Потимко, яка зазначила, що універсальний формат DAISY (спеціальний формат аудіокниг для людей з вадами зору) і бібліотечний сервіс DAISY Online для створення та видачі книг уже давно використовують бібліотеки світу, зокрема, Фінляндії, Данії, Швеції, Австралії, Японії, тому в рамках міжнародного проекту в нашій державі також планують записати дві тисячі таких видань. Вона також запросила бібліотекарів долучитися до створення української аудіобібліотеки навчальної та художньої літератури у форматі „дейзі”.
Матті Яткола, незрячий викладач академії „Svefi” зі Швеції, презентував бібліотекарям книжковий аудіоформат „дейзі”, ознайомив з очевидними перевагами даного формату над аудіокнигами, розповів про ефективність використання приладу на власному досвіді. Доповнював розповідь Матті, демонструючи необхідне технічне обладнання та програмне забезпечення для людей з порушеннями зору, Олексій Усов, програміст, викладач Шведської академії, керівник шведського проекту „Інклюзивна освіта школярів з обмеженими можливостями”. 
Під час семінару бібліотечні працівники ознайомилися з методикою начитування і виготовлення книг у форматі „дейзі”, також кожен учасник семінару отримав диск із записом програми створення книг у даному форматі, інструкцію з її використання, зразками готових дейзі-книг та програмами для запису з мікрофона та синтезатори мови.
„Мета проекту Міністерства культури України „Взаєморозуміння”, – підкреслила Тетяна Ігнатенко, представник Державної агенції промоції культури України – полягає не лише в запровадженні на українському культурно-освітньому просторі іноваційних форм та методів бібліотечного обслуговування читачів з глибокими порушеннями зору, чи в розробці першої української дейзі-бібліотеки. Ціль проекту – взаєморозуміння між світом зрячих та світом людей з обмеженими можливостями”.
„Зроби добру справу – прочитай незрячому одну книгу” – головний месидж Всеукраїнського дейзі-туру. Тому й запрошують усіх, хто виявить бажання долучитися до зачитування текстів підручників чи художніх творів, звертатися до координаторів проекту „Взаєморозуміння”, з якими можна проконсультуватися і спільно обрати книгу для начитування.
На завершення семінару присутні мали нагоду поспілкуватися з гостями, оглянути демонстровані прилади у дії, ознайомитися із спеціальною літературою для людей із вадами зору, зокрема, дитячою азбукою „Абетка” зі змішаним брайлівсько-плоскодруковим шрифтом, виданої у видавництві „А-ба-ба-га-ла-ма-га”.
Оксана Потимко передала у фонд міської бібліотеки перший в Україні фільм тифлокоментарем „Щоденник пам’яті” та аудіо версію „Абетки” (спеціальний проект для незрячих).

 

 
 
 
 
 
 
ТРК "Мукачево" (М-студіо), Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
26 жовтня 2014р.

Теги: дейзі, бібліотека

В Ужгороді готуються до тестування отриманими тест-системами для діагностування COVID-19
У Тячеві вже понад тиждень дезінфікують місця найбільшого скупчення людей
/ 4У Довгому на Іршавщині закривають два протитуберкульозні заклади
/ 1Карантин і супутні йому обмеження поставили на паузу багато бізнесів на Закарпатті
Єдиний закарпатець, який вижив у масштабній смертельній ДТП в Росії, повернувся на Рахівщину
У Мукачівській райлікарні тести є, обладнання – вистачає
Кубок пам'яті Михайла Довжанина пройшов у Хусті
У Мукачівській дієцезії римсько-католицької церкви будуть проводити служби у форматі онлайн
В Ужгороді триває модернізація системи вуличного освітлення
/ 2На Закарпатті є 174 апарати штучної вентиляції легень
У райцентрах Закарпаття є визначені місця для обсервації осіб із підтвердженим коронавірусом, якщо такі з`являться
На Закарпатті розпочинається весняний призов до армії
/ 1Викладач юрфаку УжНУ "презентаційно" провів поціновувачів літератури своїми "Шляхами мудрості"
У дендропарку "Березинка" на Мукачівщині почали розквітати червонокнижні шафрани
В Ужгороді презентували видання відомих дослідників
Завдяки спеціальній станції в Мукачеві всі охочі можуть отримати інформацію про якість повітря
/ 1Із 10 лютого у Мукачеві діють нові тарифи на водопостачання та водовідведення
Реконструкцію "Лужанки" на Закарпатті, яку мали завершити торік, призупинено
/ 4Свою нову літературну "Пастку" презентував в Ужгороді Михайло Рошко
/ 9Тариф на розподіл газу обговорили за "круглим столом" в Ужгороді
З 1 березня мешканці сіл Мукачівської ОТГ матимуть змогу отримати медикаменти в амбулаторіях
/ 2Свідки вбивства прикордонника на Рахівщині розкрили нові подробиці
На Закарпатті за тиждень хворих на ГРВІ та грип побільшало на 40%
Можливі зміни до Конституції обговорили на форумі "Відкритий діалог з громадами" в Ужгороді
У Мукачеві за рік побільшало родин, в яких виховується троє або більше дітей
» Всі записи