Закарпатський комп'ютерник любить надувати великі мильні бульки

Мильні бульбашки … Хто ними не бавився в дитинстві? Таких буде небагато. Здавалося б, що може бути простіше за мильну бульбашку? Проте не все так просто, як здається.

Закарпатський комп

Насправді мильні бульбашки – чудовий об’єкт для спостереження найрізноманітніши фізичних явищ: поверхневий натяг, теплодинаміка, оптика – тільки деякі з них. І все це легко розуміється і доступне для спостереження. На мій погляд, найбільш привабливим у мильних бульбашках, мабуть, є гра світла на їх поверхні. Навіть коли надувати бульбашки, помітно постійний рух кольорових плям і смуг їхньою поверхнею. Вони створюють неповторну гаму веселкового забарвлення, яким важко не милуватися. Про те звідки береться така краса, розпитуємо  нашого  колегу,  начальника цеху комп’ютерних  технологій Закарпатської ОДТРК Андрія Кошеля. У нього вже віддавна  своєрідне хобі – мильні бульбашки, які  він вже кілька років запускає для дітей та  дорослих.

kosh2

Секрет краси мильної бульбашки таїться  у тонкій плівці, - провадить Андрій. - До її складу, крім води, входять мило та гліцерин. Мило зменшує поверхневий натяг води, а гліцерин – ущільнює її. Це дозволяє отримати дуже тонку стінку мильної бульбашки, яка легко розтягується і не рветься. Вона досить міцна, враховуючи її товщину. Стінка мильної бульбашки входить до числа тих небагатьох мікроскопічних об’єктів, які можна побачити неозброєним оком. Товщина її в 5000 разів менша, ніж товщина людської волосини. Якщо спробувати розглянути її в мікроскоп, то знадобиться збільшення в 40000 разів, щоб тільки побачити її, у той час як товщина волосини при такому збільшенні буде 2 сантиметри! При такій товщині стінки мильної бульбашки теоретично ми її взагалі не повинні бачити, проте бачимо, каже Андрій 

kosh3

Відбувається це завдяки таким оптичним явищам як переломлення й інтерференція світла. Стінка міхура складається з трьох шарів. Зверху і знизу шари з молекул мила, а між ними – шар води. Світло, проникаючи крізь таку плівку, заломлюється, як у призмі. Ще воно відбивається від верхнього і нижнього шару. Оскільки кожен шар складається з різних речовин, то і відображають і заломлюють світло вони по-різному. 

kosh4

Відомо, що світло має хвильову природу. Як хвилі в ставку, відбиті від берега, накладаються одна на одну і створюють картинку з хвиль, так і світло – накладаючись одне на одне,  дає, в підсумку, різний колір. Але і це ще не все!  Якби було тільки це, ми би бачили різнокольорові переливи плям. Але ж ми бачимо ще й відбиття від протилежної стінки мильної бульки. Вони ж прозорі. Це світло пройшло з одного боку, заломилося через стінку міхура, потім ще раз заломилося з  протилежного боку і повернулося назад. А ще пройшло через міхур світло з іншого боку…

kosh5

Грає роль і рідкий склад мильної бульбашки. Молекули рідини постійно перебувають у русі, вони «течуть» вниз. Ви напевно бачили, що у міхура внизу поступово з’являється крапля. Це постійний рух рідини в стінці міхура весь час змінює її товщину, форму і здатність відображати і заломлювати світло. 

kosh6

Накладаючись одне на одне, все це створює постійні рухливі кольорові переливи, якими можна було б довго милуватися, якби вони не були такі швидкоплинні, адже життя мильної бульки дуже коротке…

kosh8

Для Андрія Кошеля пускати мильні бульбашки - просто задоволення  і хоббі.  Андрій каже, що в такий  спосіб любить дарувати малечі свято, а ще щиро радіє, коли бачить радісні очі дітвори. На Закарпатті йому вдалося «надути» чи не найбільшу бульбашку: вона сягнула понад 22 метри завдовжки. Секрету приготування  мильного розчину не розкриває, каже, що це таємниця. На досягнутому зупинятися наш герой поки не збирається. Він мріє встановити з цього виду захоплення  рекорд України.

kosh10

Що ж,  побажаємо нашому герою успіху. Адже, скільки б нам років не було, але мильні бульбашки - це захоплююча забава. У дитинстві нам завжди було цікаво спостерігати, як з купленої маленької баночки виходить так багато різнокольорових дивовижних кульок, які різнобарвно переливаються та несподівано лускають. А тут цілі гігантські кулі! Чим не дивина?!

kosh

Суспільне Закарпаття, Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
22 липня 2013р.

Теги: бульбашки, Кошеля

Коментарі

Пішта-бомж 2013-07-23 / 17:49:24
Щоб розширити область шанувальників вашого таланту, зробіть турне - шоу в східні регіони під назвою "Чем бы дитя не тешилось". Успіх гарантовано.

Josef 2013-07-22 / 20:35:16
Україна має таланти!

У селі Буковець жінку, що зникла під час повені, шукають тільки лісники, місцеві, селищна рада та родичі
Північне сяйво спостерігали на Закарпатті
В Ужгороді вдесяте відкрили виставку-конкурс "Світ писанки"
/ 7У Великому Бичкові патрульний поліцейський на бусі смертельно травмував велосипедиста
В Ужгороді організували акцію "Фото з Патріотичним Янголом"
/ 1Прем'єр Словаччини фіцо зустрінеться з главою українського уряду Шмигалем у середу в Ужгороді
На Закарпатті суд виніс вирок чоловіку за підозрою у зґвалтуванні жінки з інвалідністю
Закарпатці відвідали могили родичів у День пам’яті померлих
В Ужгороді 27 закладів середньої освіти змінили тип та назву
/ 1Прототипом 61-ї мініскульптурки в Ужгороді став полеглий на війні екскурсовод Тарас Гайдук
/ 1Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову
/ 7Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками
У Кам’янському на Берегівщині працює денний центр допомоги постраждали від домашнього насильства
У Закарпатській обласній станції переливання – нестача крові кількох груп
Учні Ужгородського класичного ліцею долучилися до Всеукраїнського уроку єдності
/ 4Кошенята, над якими знущалися дівчата на Тячівщині, – під наглядом ветеринара
"Українська академія лідерства" провела в Ужгороді акцію для підтримки ЗСУ
На Закарпатті почали готувати собак-терапевтів для психологічної підтримки ветеранів
На Мукачівщині провели йога-ретрит "Мистецтво самопізнання"
В Ужгороді актори Донецького театру представили свою 8 виставу
В Ужгороді волонтерки готують їжу для поранених військових, які лікуються в медзакладах
На Закарпатській обласній станції переливання бракує крові усіх груп
На Закарпатській обласній станції переливання – нестача крові усіх груп
На Закарпатті проводять екскурсії з сурдоперекладачем для людей, які втратили слух
» Всі записи