Закарпатська «Свобода» вшанувала Августина Волошина на його малій батьківщині (ФОТО)

16 березня 2014 року Закарпатська обласна та Міжгірська районна організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" разом із молодіжною громадською організацією "Сокіл" у високогірному селі Келечин, де народився Августин Волошин та покояться його батьки, біля меморіялу Президентові Карпатської України провели народне віче.

Закарпатська «Свобода» вшанувала Августина Волошина на його малій батьківщині (ФОТО)

Громадськість села долучилася до вшанувань видатного земляка. Молитву відправили владика Кирил УПЦ КП, єпископ Закарпатський і Ужгородський, та греко-католицький священик о. Василь Мандзюк із Міжгір'я. Того дня на Міжгірщині з нагоди 75-річчя Карпатської України та 140-річчя від дня народження її першого Президента Августина Волошина побував актив Закарпатської обласної організації ВО "Свобода" – керівник організації Олег Куцин, його заступники Ірина Гармасій та Ігор Ващенко. Свободівці та келечинці разом помолилися за Героя України Августина Волошина (удостоєний звання посмертно 15 березня 2002 року), та полеглих на Верховині карпатських січовиків.

"Важко переоцінити постать Августина Волошина в історії Закарпаття, бо його роль надвелика у становленні української справи: духовний пастир, громадсько-культурний і політичний діяч. Постать, яка вірою Господа освячувала справи в ім'я майбутнього рідного народу. Нехай держава, яку він очолював чотири дні протягом 15-18 березня 1939 р., існувала недовго, але вона стала жертовним прикладом у здобутті самостійности. Також о. Августин виховував дітей-сиріт, двоє з яких досі засвідчують його непересічну особистість. Контррозвідка СМЕРШ його знищила за високу свідомість, якою міг далі освячувати народ, бо займався у Празі наукою. Кремлівські технології боротьби з українцями застосовуються і нині, але ми будемо чинити організований опір", – зазначила у виступі перед громадою Ірина Гармасій, заступник голови з питань національної пам'яти Закарпатської обласної організації ВО "Свобода".

Довідка

Августин Іванович Волошин (1874–1945) – український політик, який все робив в узгодженні з вірою в Бога. Він не прагнув політичного життя, але змушений був ставати в голові закарпатських українців, які віками були відірвані від більшости української нації. Педагог, просвітянин, видавець і редактор, а вже пізніше – активний громадський діяч і політик.

Народився в с. Келечин (на межі Закарпаття з Галичиною) на Міжгірщині в період, коли Закарпаття перебувало у складі Угорщини. Як здібний учень вступив на теологічний факультет Будапештського університету, але через стан здоров'я завершив навчання в Ужгородській богословській семінарії. У 1896 році одружився з донькою гімназійного професора Іриною Петрик, яка стала вірною супутницею і помічницею у громадській роботі (померла 1936 р., могила на території Закарпатського музею архітектури і побуту). А. Волошин висвятився і став капеланом Преображенської церкви в Ужгороді. Пізніше викладач, професор та директор (1917–1938 рр.) в Ужгородській учительській семінарії. Водночас був професором педагогіки у богословській семінарії.

Волошин заснував видавниче акціонерне товариство "Уніо" з друкарнею і книгарнею. Редагував церковний календар-читанку "Місяцеслов" (1902–1924), газету "Наука", видавав для народу дешеву бібліотечку книжок, сам видав 63 підручники, бо передусім вважав себе педагогом, мав літературні здібності. З 1904 року о. А. Волошин відстоює у пресі необхiдність застосування назви "українець" щодо мешканцiв Закарпаття. 1920 року тижневик "Наука" стає "Свобода", а з липня 1938 р. – щоденною газетою "Нова Свобода" (головний редактор В. Гренджа-Донський). У тому ж році створив і очолив крайове товариство "Просвіта".

Політикум Закарпаття був розколотий на українців і русофілів. Тільки період автономної Підкарпатської Руси та творення Карпатської України поклав цьому край. Однак перший прем'єр Бродій здійснив державну зраду і 26 жовтня Августин Волошин склав українською мовою присягу голови Ради мiнiстрiв Пiдкарпатської Русi

Внаслідок Віденського арбітражу, коли Закарпаття втратило 12 відсотків території на користь Угорщини, на долю Волошина-прем'єра за наступні чотири з половиною місяці випали складні випробування державника: перенесення столиці з Ужгорода до Хуста, розбудова економіки й державних інституцій, переговори з гітлерівським Рейхом, оборона від угорських і польських терористів, розв'язання внутрішніх конфліктів між різними конфесіями і мовними орієнтаціями, постійне тертя з центральним урядом у Празі, внутрішні негаразди та турбота на перспективу народу.

Після проголошення незалежності Карпатської України 14 березня 1939 року (по радіо), Волошин упродовж дня вислав три телеграми до Нiмеччини з проханням про допомогу через угорську агресію. Ввечерi пiдписав документ, яким "Карпатську Сiч" оголосив армією Карпатської України. 15 березня о 16.20 Августин Волошин вiдкрив Сойм Карпатської України, де було прийнято Закон №1, яким проголошено незалежність Карпатської України, а його – її президентом. Не дочекавшись підтримки, ввечері на квартирі Волошина на нараді дійшли згоди, що боронити проголошену державу нема змоги. Тієї ж ночі А.Волошин емігрував через Румунію та Югославію до Праги. А згодом у Венеції під час зустрічі з керівником ОУН Андрієм Мельником підписали угоду, за якою визнавалася невідривність Карпатської України від інших українських соборних земель.

У Празі о. А.Волошин викладав в Українському Вільному університеті курси педагогічної методології, видав п'ять підручників з різних галузей педагогіки, отримав титул доктора права. У 1940-41 роках – заступник декана філософського факультету, а у квітні 1945 р. став ректором. Коли радянські війська наближалися до Праги 1945 року, Волошина категорично відмовився виїхати на Захід. 15 травня 1945-го радянська контррозвідка його арештувала і вивезла до Москви (Лефортовська тюрма). 20 червня йому сформулювали звинувачення "за 58-ю статтею". Після восьми багатогодинних допитів здоров'я політика різко погіршилося, його перевезли до Бутирської тюрми, де була лікарня. Там 71-річний президент Карпатської України помер 19 липня "від паралічу серця".

Завдяки історику-досліднику Олексію Корсуну 2001 року з Москви повернули до Ужгорода особисті речі Августина Волошина – його окуляри та нотатник з адресами-телефонами. На жаль, поки лишається невідомим місцезнаходження колективної могили, де ховали померлих в'язнів Бутирки у 1945 році.

Ім'я Августина Волошина замовчувалося, або згадувалося у негативному контексті. З 1989 року почалося висвітлення та дослідження його діяльності. Першу дисертацію про Волошина і Карпатську Україну захистив доктор історичних наук Микола Вегеш. На будинку в Ужгороді по вулиці, названій його іменем, де він жив, встановлено кам'яну, а на стіні юрфаку — металеву меморіальні дошки. Ім'я Августина Волошина отримав Закарпатський інститут Міжрегіональної академії управління персоналом. У 1995 і 2002 роках вийшло два видання вибраних творів Волошина, але повного академічного зібрання його творів ще немає. У краєзнавчому музеї відкрито його меморіальну кімнату.

15 березня 2002 року Августинові Волошину присвоєно посмертно звання Героя України, а 22 серпня – в Ужгороді встановлено пам'ятник.

(Використано статтю С. Федаки "Августин Волошин – Карпатський Прометей", 2007

Закарпатська обласна  організація ВО

19 березня 2014р.

Теги: Августин Волошин, Келечин, Карпатська Україна


ВО «Свобода»
Публікації:
Закарпатці ініціюють всеукраїнське відзначення подвигу героїв Карпатської України
/ 1На Закарпатті "Свобода" відзначить 78-му річницю Карпатської України (ПЛАН ЗАХОДІВ)
/ 10В Ужгороді в день вбивства Шухевича свободівці встановили таблички на перейменованій рік тому вулиці
В Ужгороді відбувся благодійний вечір по збору коштів пораненому бійцю "Карпатської Січі" Юрію Черкашину
На Закарпатті добровольців зі "Свободи" викликають в прокуратуру
/ 2Супровід від ДПС для однієї вантажної російської фури Закарпаттям коштує 40 євро
/ 15На Закарпатті "Свобода" блокує російські вантажівки на Верецькому перевалі і контролює два інші
Юрій Черкашин ("Чорнота"): "У влади немає сценарію перемоги в цій війні"
Закарпатець створив осередок "Сокола" у Мадриді
Ужгородські свободівці вшанували жертв геноциду 1932-33 рр. викладеним зі свічок надписом "Голодомор"
На Закарпатті вшанували полеглих січовиків
/ 3"Свобода" вимагає перевиборів на Закарпатті
/ 3Кандидат в мери від «Свободи» не проголосував за себе в Ужгороді через допит у Києві
В Ужгороді націоналісти привітали Україну зі святом Покрови концертом
В Оріховиці на Ужгородщині реконструюють монумент загиблим карпатським січовикам
/ 3У виборчий список політпартії "Наш Край" до Міжгірської райради "випадково" потрапили 6 свободівців
Кандидата-арештанта на посаду міського голови Ужгорода суд залишив під арештом
Кандидата-арештанта на посаду міського голови Ужгорода викликають на допит
Закарпатський «Сокіл» провів щорічний вишкільний табір «Верецький перевал – 2015»
/ 1Марш націоналістів у Мукачеві проходив під гаслом "Арсеній Петрович – другий Янукович"
На Воловеччині учасники російсько-української війни навчатимуть юнаків військовій справі і табірництву
/ 4Праві сили Закарпаття підписали меморандум про співпрацю у протидії сепаратизму
В Ужгороді відбудеться форум правих сил Закарпаття та онлайн-конференція з командиром на передовій Олегом Куцином
/ 1Скандальній "головисі" Тарнівців не вдалося прикрити громадськими слуханнями земельні проблеми в селі
/ 1До Дня вишиванки в Ужгороді "припарадились" навіть пам’ятники
» Всі записи