У заході взяла участь заступник голови Закарпатської обласної організації ВО «Свобода» з питань національної пам’яті Ірина Гармасій.
Панахида за січовиами відбулася після вранішньої молитви у греко-католицькій церкві Вознесіння Господнього смт. Великий Березний. Отець Василь Данилаш згадав поіменно земляків, які боролися у лавах Карпатської Січі, стояли на смерть в обороні молодої держави у березневі дні 1939 року, особлива увага серед яких належить активному діячу Пласту на Закарпатті в міжвоєнний період, а пізніше провідному діячу Карпатської України Івану Рогачу.
Перед громадою виступила свободівка Ірина Гармасій, яка зазначила: «Нині у всіх районах області відбуваються вшанування героїв Карпатської України, які знову лягли на плечі українських націоналістів та патріотів краю. 14 березня 2014 року Український парламент за поданням ннародного депутата Валерія Чернякова прийняв постанову про вшанування на державному рівні, однак надто пізно через складні державотворчі процеси. Проте і це є вияв державної позиції щодо історії Карпатської України та її діячів. А Великберезнянщина має яскравих її представників, Іван Рогач – один із них. У складний час ми вшановуємо 75-річчя Карпатської України, але саме нині карпатські січовики як ніколи раніше є прикладом жертовного державотворення, коли на порозі України біснується російський агресор. Маємо пам’ятати, що як карпатські січовики, так сучасні майданівці майже беззбройні відстоювали свободу України, тільки зараз наша єдність має стати перемогою».
Після молитви свободівці, соколята та громада селища зібралися біля меморіальної дошки Івану Рогачу, встановлену на родинному будинку два роки тому з нагоди 70-річчя від дня загибелі діяча у Бабиному Яру. «Наша молодь, на жаль, ще не знає всієї історії національно-визвольної боротьби закарпатців за Карпатську Україну, бо немає відповідної державної спонуки. На Великоберезнянщині ми маємо багато героїв, які треба донести до сучасників – вчителі Іван та Катерина Шелепці, Ірина Невицька, посол Сойму Карпатської України Василь Лацанич та багато інших рядових січовиків, чиї імена не донесені до широкої громадськості. І ми готові бути прикладом у цьому, вести інших за собою». – зазначив після віче Олег Заєць.
Учасники народного віче запалили свічку та положили квіти до пам’ятного знаку, який поки єдиний у Великому Бережному нагадує про жертовні роки творення держави Карпатська Україна.
Довідка
Іван Рогач у міжвоєнний період виріс у Пласті та став діячем ОУН, а в період Карпатської України - головний писар Головної Команди Карпатської Січі та особистим секретарем о. Августина Волошина, заступник голови Українського Національного Об’єднання під час виборів до Першого Сойму. У 1940-1942 рр. роках співробітник культурно-освітньої референтури Проводу Українських Націоналістів (ОУН(м). 1941 р. – головний редактор газети «Українське слово». 12 грудня заарештований німцями у Києві, розстріляний 21 лютого 1942 року у Бабиному Яру.
Прес-служба Закарпатської обласної організації ВО «Свобода»
Леший 2014-03-28 / 12:27:08
Боже, які ви тут кончені. Одним словом жаба давить що хлопці щось роблять.
папа босс 2014-03-17 / 09:37:01
Тот Заяць був і є стукачом вбивці Копчі В. Хто взяв у Свободу сього наркомана завислого?
777 2014-03-17 / 00:13:34
СЛАВА ПІДКАРПАТСЬКІЙ УКРАІНІ і іі синам
Юра 2014-03-16 / 20:58:52
Блюкові шестьори каменцові ся бісять же до правого сектора їх не взяли а самооборона копнула ім до гузиці та теперь обсиравуть ушитких.
березнянин 2014-03-16 / 19:47:50
Тот Олег Заяць наркоман березнянський, пес копчув, наук, та вже у свободі?? до влади уже хоче тоже??