16 лютого 2014 року в Ужгороді чота «соколят» вишикувалася у складі загонів самооборони на народному вічі за участи опозиційних політичних сил та громадських організацій на підтримку вимог Майдану. Цього дня в обласному центрі відбувся збір усіх загонів самооборони Закарпаття, де було проведено інструктажі із самозахисту та надання першої медичної допомоги. Закарпатський Штаб національного спротиву мобілізував до лав народної самооборони близько пів тисячі українців – представники різних районів, декілька жінок та ціла чота «соколят». На зібранні річницю створення молодіжного «Сокола» вшанували вигуками «Слава!».
З нагоди річниці «Сокола» націоналістичну молодь привітав голова Закарпатської “Свободи” Олег Куцин: «Історія українського “Сокола” – гідний приклад виховання прогресивної і активної молоді. Члени «сокільських» організацій проявляли свої здібності під час Першої світової війни у лавах Українських Січових Стрільців, Української Галицької Армії. Привчені до дисципліни і витривалости, «соколята» ставали надійними воїнами. Нині як ніколи нас кріпить їхній дух і звитяга до вільного і гідного життя. Тільки загартування кожній молодій людині дає міцну основу для самовдосконалення. Ваші подвиги на Майдані будуть вписані в історію і стануть прикладом для наступних поколінь».
Після участи у традиційному народному вічі юні націоналісти під українськими стягами попрямували за місто, де, власне, відбулося найцікавіше – теренова гра. Це імітація бойових дій без зброї, що ґрунтується на фізичній підготовці й тактичному вишколі. Годину точилися запеклі змагання між двома командами. Опісля хлопців нагодували печеною картоплею з салом. Після трьох раундів потомлені, але з вогниками в очах, так само пішки, під дружне виконання повстанських пісень, «соколята» повернулися в Ужгород. У тереновій грі перемогу здобули досвідченіші, але новачки відчули незламний дух і запал до праці націоналістів.
“На противагу доморощеним місцевим сепаратистам, які голосять про відокремленість закарпатського краю, саме наші земляки-чехи в кінці ХIХ століття створили прототип молодіжно-студентської організації у Празі, яка згодом стала плацдармом для створення всеукраїнського об'єднання у Львові. Тоді вишкіл молодих патріотів був своєрідним стартовим майданчиком ведення визвольної боротьби за національну ідею. Ми є нині продовжувачами цієї боротьби, яка не завершилася. Слава та звитяга «соколят» нам – за дороговказ”, – поділився враженнями Томаш Лелекач, голова Закарпатського “Сокола”.
Довідка
Український “Сокіл” утворено11 лютого 1894 року у Львові (перший голова – Василь Нагірний, до 1900 р.), який поширював свою діяльність на теренах Галичини і Буковини. Статут українського товариства базувався на статуті чеського “Сокола”. Основною метою організації було виховання в української молоді почуття єдности, сили і чести на основі фізичної культури, а разом з тим – витривалости, дисципліни, підприємливости, колективного розуміння праці. 1912 року український “Сокіл” брав участь у Всеслов'янському сокільському здвигу у Празі з нагоди 50-річчя утворення. У міжвоєнний період організація поширювала свою діяльність на еміграції, найбільше у Чехословаччині, Аргентині, Югославії. “Сокіл” проіснував до 1939 року. З приходом на Західну Україну большевиків вона зазнала переслідувань як націоналістична організація. Багато членів “Сокола” було репресовано. Під час Другої світової війни чимало потрапило до Української дивізії “Галичина”, а пізніше – до Української Повстанської Армії.
Прес-служба Закарпатської обласної організації ВО «Свобода»