Під час заходу обговорювалося чинне законодавство, проводився аналіз, піднімалася проблематика проблем з питань першого робочого місця та проходження практики студентами ВНЗ. Також було презентовано Молодіжний центр праці та конкурсу «Народний бренд – вибір молоді».
Координатор Молодіжного крила Закарпатського «Фронту Змін» Микола Братасюк виступив із доповіддю щодо проходження практики студентами. Було зазначено, що в більшості випадків студентська практика – питання формальне і це не дає можливості в подальшому використовувати її як робочий досвід. “Адже студентам дають виконувати тільки механічну роботу, або взагалі кажуть, щоб прийшли лише вкінці забрати щоденники про проходження практики. І ті студенти, які мають бажання чомусь навчитися, просто не можуть цього зробити”, - сказав Микола Братасюк.
За словами виступаючого, у «Положенні про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України» міститься пункт 2.3, у відповідності до якого студенти можуть самостійно, з дозволу кафедр, підбирати для себе місце проходження практики. А виші цим дуже користуються.
Також на “круглому столі” піднімалася тема проходження стажування студентами. Згідно із Законом України «Про зайнятість населення», студенти-випускники мають право проходити стажування не більше, ніж півроку. Тобто фактично працювати за зарплатню і отримати офіційно зафіксований досвід роботи. Але, як зазначив М. Братасюк, скоріше за все, ця норма буде в більшості просто фіктивно існувати, адже небагато роботодавців готові за власні кошти брати студентів і навчати їх.
Виходячи зі сказаного, було б незайвим Міністерству освіти дослухатися до наступних пропозицій:
- у студентів має бути практика двох типів: ознайомча (де студенти протягом 6-8 тижнів проходили б практику у шести різних установах для того, аби мати змогу побачити, що із себе представляє напрямок роботи тієї чи іншої установи або підприємства і зробити для себе висновок щодо вибору роботи) та виробнича (студенти старших курсів проходили б практику на одному підприємстві чи установі, де є вакансія, отримали б записи у трудові книжки (для випускників) та можливість отримати роботу);
- має бути наявний відповідний «трикутник» співпраці, а саме: кількість місць держзамовлення має відповідати реальним вимогам ринку для того, щоб студенти ішли на практику саме туди, де є реальні вакансії і під час практики роботодавець зможе оцінити рівень кваліфікації студента та взяти його на роботу;
- звернути увагу на необхідність реформування вищої освіти (підвищити частку практичної освіти, держзамовлення робити виключно за потребами ринку, виховувати практичних фахівців);
- стажування і практика під час навчання повинні бути не фіктивними, а реальними. ВНЗ повинні підсилити співпрацю з підприємствами, установами та організаціями стосовно проходження практики студентом. Крім того, важливо проконтролювати реалізацію законодавства, згідно якого стажування повинно зараховуватися до трудового стажу майбутнього учасника ринку праці.
Голова Закарпатської обласної організації партії «Фронт Змін» Мирослав Білецький привітав учасників “круглого столу” та побажав цікавих ідей у вирішенні порушеної проблеми. “Слушні пропозиції ми готові направити до групи спеціалістів партії “Фронт Змін”, які займаються питаннями освіти, і вони обов’язково будуть внесені на розгляд комітетів і до відповідних законопроектів Верховної Ради, - відзначив М.Білецький.
Прес-служба Закарпатської обласної організації
Політичної Партії “Фронт Змін”