…Смотрите,
Такое случается часто?
Такое случается редко:
Душа золотая наседка
Снесла золотую мне нежность,
Пушистую, теплую нежность.
Возьмите!
У передмові до свого нового збірника Віктор Дворниченко цитує іспанського поета Мігеля Унамуно: «Читаючи цю книгу, ви, певною мірою, читаєте моє життя».
Про те, що книга й справді є поетичним життєписом, дізнаєшся вже через кілька хвилин знайомства з нею, причому це – справа не одного автора, це – родинний плід, добре достиглий і випещений на сонці сімейної ідилії, де разом з ще такими молодими Віктором і Анною творять – пишуть і малюють світ діти.
Сторінка – вірш, і знову сторінка перед нами, ніби крізь вікна старої батьківської хати, яких так багато, байдуже де – чи на Міжгірщині, звідки Вона, чи на Донеччині, звідки Він – відкриваються дивні світи, сховані в найбуденніших речах, що нас оточують.
Так, він автор, але такими вже створив нас Бог, що без світла і без любові інших нема і нас самих. В кожному написаному його слові спогад так лагідно розчиняється в реальних живих почуттях, що не стає ні сумно, ані скучно… Так, вони любили! Обпалювали одне одному крила, але разом злітали до неба! І пили там, черпаючи долонями, своє сонце! І повертались на зелені береги, кидаючи у води нічного Синевиру свої зорі!..
…Заводит март
Свой снежный хоровод
И все вокруг –
Как продолженье сказки,
Возьми себе
На все года вперед
Моей души
Ромашковую ласку…
«Спогади про тебе – мої ліки від гріха»... Як багато доріг потрібно залишити позаду, скільки рік перейти, а може, й скільки разів потонути, щоб сказати таке Їй. Їй, котра тепер відповість лише подихом вітру та ароматом польової квітки…
З великою повагою згадую Ганну Федорівну Дворниченко, директора школи, яку закінчувала. Слова «Ідучи, залиште світло» – саме так називається збірка Віктора Васильовича, про яку йде мова – це слова, які точно характеризують філософію життя цієї Жінки. З великою вдячністю автору гортаю сторінки збірника і розумію, що безкінечний візерунок переплетених доль не містить випадковостей – є особистості, є світло почуттів, є вічність сказаного і написаного…
…Да будет вечна между нами нить
И связь того, что было, есть и будет,
И никогда никто не в силах мне затмить
Твой образ среди праздников и буден…
І ще одна сторінка. І ще один вірш. «Життя, як річка, без мостів і броду…» Але, на щастя, це знову не далекі й не чужі для нас слова тих поетичних творів, яким властива масштабність всесвіту, до якої часто прагнуть поети, пориваючись вирішувати «світові» проблеми. Поезія Віктора Дворниченка – це голос душі і серця. А тому він, цей голос, будучи веселим чи сумним, іронічним чи перемішаним з гіркотою, філософським чи жартівливим, завжди є інтимним, індивідуальним, справжнім. Так, це логічно і правдиво, що кожному з нас у житті потрібні «шоколадні паузи»! І, здається, це не просто сучасний маркетинговий хід книговидавців, – це ще одне життєве переконання автора: нехай у книжці, як і у житті, барвисті пейзажі без слів говорять про себе, чергуючись з рясно списаними білими сторінками. Щоб не втомитись, щоб навчитись цінувати солодко-гіркі «шоколадні» життєві паузи, коли, зібравшись з духом, слухаєш тишу…
…Молчим. Вдали кукушки голос частый.
Пролито в небе горькое вино.
И если есть на белом свете счастье –
То где-то рядом, где-то здесь оно…
Багатосторонньо у кожному творі розкривається тонка близькість автора з природою, проявлена не у пафосному володінні фразами, а в органічному порозумінні цілісності живого і вдячності за це. Взагалі, у Віктора Дворниченка особливі стосунки зі словом. Він його не вимудрює й не вимучує, не повеліває ним, а тому образи самі пливуть у рифми несподіваними, незнаними сторонами, незвіданою звучністю й сокровенним смислом.
…Смотрю на календарь,
И не сдержу волненья,
И заполняет грудь
Тоска невосполненья.
Чего же мне еще?
А все недостает:
Цветенья – от земли,
а от небес – сиянья.
Впрямь – задохнусь,
Когда не утолят желанья
Цветущая земля
И яркий небосвод.
І ось вже 269-та сторінка збірника… Анюта, дівчинка-пташка, довірила й віддала дідусеві свій перший вірш… І ось вже, як у казці, передостання сторінка стає першою. Все тільки починається!..
Оксана Головчук, для Закарпаття онлайн