Ресторанний музикант: перш за все – покликання

Мукачівський гурт «Ретро експрес» дарує людям якісну музику

Ресторанний музикант: перш за все – покликання

 

Літня пора цього року дивує мукачівців різними погодними несподіванками та сюрпризами, непомітно вже й липень добіг кінця… Але теплих днів залишилось чимало, адже літо, якому ми всі так радіємо, ще триває! Період літніх відпусток у розпалі і є можливість провести вільний час кому як забажається: на природі, у санаторіях, серед друзів, у гостях чи просто вдома, або ж сходити до ресторану, що привертає увагу відвідувачів хорошою музикою, під яку так і хочеться випити чогось розслаблюючого, поспілкуватися з друзями, потанцювати та просто відпочити  приємного літнього вечора…

Знайомство з музикантами ресторану «Даніель»  –  гуртом «Ретро експрес» подарувало приємні враження від спілкування з людьми, гра та спів яких не може залишити байдужим навіть найбільш скептично налаштованого слухача.

Колектив існує близько двох років, та сталося так, що час від часу мистецькі шляхи музикантів перетинались.

Засновник гурту Валерій Джаталов (барабани) в дитячі роки закінчив в музичну школу по класу домри у Нижніх Воротах. Відтак початкову музичну освіту він все ж таки отримав. Потім життя склалося так, що Валерій став залізничником, навчаючись в Київському електромеханічному технікумі залізничного транспорту ім. М.Островського. З 1973 р. був тривалий час у складі колективу Мукачівського народного естрадного оркестру, в Мукачівському будинку культури, на танцювальних майданчиках, дискотеках.

Отто Лангбауер (бас-гітара, вокал) за спеціальністю – будівельник, працює на Мукачівському станкобудівельному заводі ім. С.Кірова та понад 40 років – за приватними замовленнями. Музикою захоплювався все життя. Освоїв гітару і до сьогодні не розлучається з улюбленим інструментом, граючи щиро, з захопленням. Двоє його синів вдало продовжують музичні традиції батька у створеному гурті «Торнадо».

Василь Пехенько (соло і ритм-гітара, вокал) – випускник Вінницького політехнічного інституту, професія – інженер-конструктор. Василь – не просто музикант-аматор, він також пише музику, зокрема інструментальні твори та пісні. Цікаво і те, що пісня Василя Пехенько «Мукачівські дівчата» на вірші Олексія Пристая є в репертуарі відомого закарпатського композитора і співака Степана Гіги. А ще Василь опанував гру на гітарі, з якою також, за покликом душі, не розлучається. А останнім часом він активно вдосконалює свій вокал, отже – постійно розвивається.

Усі музиканти «Ретро-експрес» з дитинства люблять грати, співати та імпровізувати, брали ще з юнацьких років участь у різноманітних загальноміських та обласних мистецьких заходах, збірних концертах (зокрема концертах до 1 Травня, 8 Березня), фестивалях, і, звичайно, корпоративах. Від початку своєї музичної діяльності учасники гурту були задіяні у таких проектах як «Алло, ми шукаємо таланти!», брали участь у телепроектах в Ужгороді  – у зйомках студії звукозапису (80-ті роки), у фестивалі «Вечори над Латорицею», та сучасному проекті «Слава за гривню». Працювали музиканти за період свого спільного існування в мукачівських ресторанах «Інтурист», «Латориця», «Зірка», «Мункачі». «Болеро» і зараз – в «Даніелі». Всі вони співпрацювали також з відомим талановитим мукачівським музикантом Іваном Соймою, якого зараз, на жаль, немає серед нас, але його музичні традиції талановито продовжує донька Оксана Матвієнко з чоловіком Валерієм.

Репертуар ресторанних музикантів «Ретро експрес» відрізняється стилем, якістю виконання, складністю деяких композицій. Скажімо, не кожен лабух (значення слова «лабух»  –  похідне від слова «лабати», тобто грати («лабух» – музикант, який грає легку, розважальну музику (шансон, попса) з’явилося, вірогідно в Одесі, разом з іншим жаргоном, де були змішані різноманітні ресторанно-музикантські шифровані слова) зможе цікаво виконати, наприклад, твори з репертуару Стівена Уандера, Френка Сінатри, Елтона Джона. Разом з тим, гурт співає та грає пісні, інструментальні композиції з репертуару Джо Дассена, Юрія Антонова, Назарія Яремчука, Віктора Павліка, Олександра Сєрова, гуртів «Океан Ельзи», «Бітлз» та інших відомих артистів шоу-бізнесу.

Власне, на питання, чому саме така назва гурту, музиканти відповіли, зауваживши, що музика стилю ретро (естрадна популярна музика 50-60-х років, хоча у широкому розумінні цей стиль охоплює значно більші часові межі) – вічна, вона гармонійна, природньо поєднується з віршованими текстами до пісень і сприймається легко. Для музикантів колективу, в першу чергу, важливим є бажання не розлучатися з музикою, хоча не секрет, що професія «ресторанний музикант» – також і спосіб заробітку грошей. Хорошого музиканта, на їх думку, характеризує, насамперед, людяність. Крім того, якість співу та гри. Адже це суттєво, якщо музикант здатний відчувати гарну гармонію, подати хороший звук (для інструменталіста – володіння інструментом, для співака – голосом (найскладнішим природнім інструментом)) і володіє вмінням імпровізувати (найскладнішою майстерністю музиканта). А ще, як вважають учасники гурту, музика повинна йти з самого серця, інакше вона – нещира, і цю нещирість обов’язково відчує той, хто її сприйматиме. Артист повинен бути щирий, справжній. Інакше не може бути. В один голос всі троє учасників гурту переконливо відповіли, що поняття «ресторанний музикант» – покликання, особливий дар, талант від Бога. Атмосфера ресторану змушує підтягуватися всіх до хорошого рівня, це складніше, ніж на репетиції, і тим вагоміше і значніше для набуття досвіду, а ще має велике значення відповідальність перед публікою. Дуже хороша школа гармонії, звуку та якості. Хороша практика – робота на корпоративах, і її проходять всі відомі артисти, хоча не існує дипломованих ресторанних музикантів, та не диплом робить музиканта музикантом, а талант і працелюбність, яка потрібна для розвитку техніки гри чи співу, і без цього обійтися неможливо.

На останнє запитання, що вони б хотіли побажати  сучасним музикантам (в тому числі і ресторанним),  хлопці відповіли лаконічно: «Насамперед – щоб любили і грали (співали) хорошу музику. А поки у серці панує людяність, ми залишаємось людьми».

Справді, залишаймося людьми, поки здатні сприймати мистецтво власним серцем.

Мабуть, це і є щастя – щастя бути людиною на цій землі, а для музиканта – його покликання.

 

Маряна Лиховид, музикознавець, для Закарпаття онлайн 

31 липня 2012р.

Теги: музикант, ресторан

Коментарі

НОВИНИ: Світське життя

20:04
/ 8
"Сукня має бути яскравою і блискучою": як на Закарпатті виготовляють традиційне ромське вбрання Фото новинаВідео новина
16:28
/ 6
Нетипова для Закарпаття: поблизу Ужгорода фермер Віктор Карабін вирощує гречку
13:51
/ 1
У Карпатах побільшало вовків і шакалів. Чи можуть вони бути небезпечними для людей?
11:26
/ 1
"Океан Ельзи" випустив першу пісню нового альбому – "Мукачево" Відео новина
21:38
/ 3
Закарпатський розробник виробництва паперу з опалого листя отримав Європейську премію молодих винахідників Фото новина
21:34
/ 2
340 млн переглядів у Youtube, 41 млн у Facebook: 17-річна закарпатка стала відомою, коли за 16 секунд розібрала та зібрала автомат Відео новина
12:43
80-річний велоспортсмен з Мукачева долає по 200 кілометрів на день Відео новина
20:09
/ 7
Стоянка первісних людей в закарпатському Королеві виявилася найстарішим людським поселенням Європи – 1,4 млн років
00:03
Мукачівець Сергій Кузьма здав 24,4 літри крові протягом 20 років Відео новина
11:05
/ 1
Вина Срібної Землі. Як на Закарпатті малі винороби просувають свій продукт
18:21
/ 3
Родина з Нижньої Апші зробила вирощування тюльпанів сімейним бізнесом Відео новина
19:27
Через COVID та війну равликовий бізнес на Закарпатті вимирає Фото новина
10:20
"Винна мануфактура Штифко": винороб з освітою фізика відроджує виноградарські традиції на Закарпатті Відео новина
17:31
Залізничник з Мукачева виготовляє металеві мініскульптури на підтримку ЗСУ Відео новина
15:06
"Вина Срібної Землі": як на Закарпатті відроджують виноробську славу
15:02
/ 1
Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову Відео новина
10:52
/ 7
Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди Відео новина
10:18
Ужгородка виростила двометрові чорнобривці і потрапила до Книги рекордів
22:42
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками Відео новина
20:46
На Закарпатті ветеранів війни та членів їх сімей професійно адаптують за кошти держави Відео новина
10:17
Медик з Мукачева Валентин Вракін рятує поранених на передовій Відео новина
14:11
На Закарпатті почали готувати собак-терапевтів для психологічної підтримки ветеранів Фото новина
17:44
В Ужгороді волонтерки готують їжу для поранених військових, які лікуються в медзакладах Фото новина
11:32
/ 2
На Рахівщині виготовляють морозиво із пива та сидру та варять варення із гострого перцю Фото новина
10:57
У нацпраку "Синевир" на Закарпатті встановили фотозону з "портретом" хранительки лісу – Мавки Фото новина
» Всі новини