У Празі відкрили ретроспективну виставку фотографій відомого закарпатця (ФОТО)

У Празі відкрилась виставка фотографій Тараса Кущинського – відомого чеського фотомитця, українця за походженням, одного з перших європейців, хто відкрив сучасникам рекламну і промислову фотографію. Тарас Кущинський є також автором неповторної за високим рівнем естетики серії жіночих портретів, які й через півстоліття вражають глядачів свіжістю й поетичним сприйняттям світу. Саме в ці дні митцеві виповнилося б 80.

Виставку з нагоди ювілею Тараса Кущинського відкрила в Празі громадська організація « Porteos» із допомогою родини фотомитця – його дружини і дітей.
 
Українець за походженням, чех, чи точніше,  чехословак  за громадянством, один з найвідоміших майстрів художньої фотографії. Таким увійшов до історії європейської, зокрема, чеської культури, Тарас Кущинський.
 
Він народився у Празі в 1932 році в родині вихідців із Закарпаття. Дуже любив природу, до кінця своїх днів згадував рідний край, де провів перші дитячі роки. Потім навчався в празькій Українській гімназії, вищу освіту – диплом архітектора – здобув у місцевій політехніці.


​​
Фотоапарат, який змінив життя
 
Але за фахом працював недовго. Його світ перевернув подарунок – перший фотоапарат, який у 15 років юнак отримав від Євгена Вирового, відомого в міжвоєнній Празі українського видавця і філателіста. Саме тоді з’явились його перші фотографії, це були краєвиди. Потім фотографував сучасників: письменника Богуміла Грабала, актора Яна Веріха, співака Карела Ґотта. Але насамперед став відомий як автор фотоетюдів оголених жіночих постатей, саме тоді відчув, що в стінах ательє йому тісно. Тарас першим вивів свої моделі на природу, шукав гармонії між гнучкими лініями жіночого тіла і стихією природи – вітром, світлотінями, буйними травами.
 
У комуністичній Чехословаччині, особливо після окупації країни військом Варшавського пакту в 1968 році, творчість Тараса Кущинського ламала усталені норми, привертала увагу гармонією й готовністю до діалогу, розповіла Радіо Свобода куратор виставки Даніела Мразкова.

«Безсумнівно, Тарас Кущинський – це феномен у чеській і словацькій фотографії, – каже вона. – Для кількох поколінь від початку 1970-х і до половини 1980-х років він був символом мужності і свободи в невільний час, в якому ми тоді жили. У своїх фотографіях, таких розкутих, звабливих, із напіввідкритими чи зовсім оголеними жіночими постатями він усім нам давав відчуття свободи. В атмосфері лицемірного, сфальшованого сорому він утверджував усвідомлення того, що еротика, оголене людське тіло  є невід’ємною і красивою частиною життя».


​​​
Відомий невідомий Тарас Кущинський
 
Тарас Кущинський став першовідкривачем, винахідником рекламної й промислової фотографії – нових жанрів у фотомистецтві в тодішній Чехословаччині, й ширше – в мистецтві фотографії Східної Європи. Його світлини прикрашали обкладинки часописів і книжок, рекламні плакати. За майстерністю й творчою винахідливістю Тараса часто порівнювали з відомими британським фотографом і кінорежисером Девідом Гамільтоном, ім’я Тараса Кущинського внесене до спеціальних словників та енциклопедій, його фотографії з великим успіхом експонувались у Нідерландах, Німеччині, Японії, Словаччині.
 
Помер митець у грудні 1983 року, не реалізувавши мрію – показати свої світлини землякам. Так і залишається не відомим для українців відомий в Європі майстер художньої фотографії Тарас Кущинський.

Оксана Пеленська, Радіо Свобода

01 червня 2012р.

Теги: Кущинський, фотографія

Коментарі

НОВИНИ: Культура

20:58
В Ужгороді представили закарпатське фентезі про розбійника Пинтю Фото новина
16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
» Всі новини