З 40% закарпатців, що кидають палити, тільки 3% позбавляються шкідливої звички

Про те, що паління є шкідливою і навіть загрозливою для здоров’я і життя звичкою, сьогодні не чув хіба що глухий. Те, що кожна викурена цигарка значно підвищує ризик розвитку різноманітних хвороб, шкодить здоров’ю не тільки курців, але й оточуючих, писалося і говорилося неодноразово.

З 40% закарпатців, що кидають палити, тільки 3% позбавляються шкідливої звички

Певно, пропаганда здорового способу життя і трохи не щоденне нагадування медиків і просто свідомих громадян не в останню чергу обумовили поступове зменшення кількості курців в Україні. А з ним – і частішу відмову від тютюнопаління ще вчорашніх затятих курців. Сьогодні ж Україна в чергове долучається до відзначення Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням, що його було запроваджено ВООЗ у 1987 році – через все більш набираючу масштабів проблему куріння.

Українські медики останні роки фіксують деяке «покращення» ситуації із палінням в нашій країні. За статистикою Держкомстату, з 2008 року кількість курців в Україні зменшилась на 1,5 млн. осіб: на 2011-ий українських «прихильників» тютюну нараховувалось 8,6 млн. людей. Тим не менш, Україна все ще лишається в «лідерах» серед країн, де паління є аж занадто поширеним – третина населення українців, згідно з опитуванням, вживають тютюн. І, на жаль, паління є звичним явищем і у підлітковому середовищі, і серед жінок.

Актуальна проблема тютюнопаління і в Закарпатті: з понад мільйонного населення області паління за звичку має чверть закарпатців, або, керуючись цифрами, 24,6%, розповів головний лікар Закарпатського обласного наркологічного диспансеру Василь Кручаниця. Приємним є те, що середній вік початку паління серед курців знижується: нині він складає приблизно 16 років. Однак, «Перші спроби тютюну в підлітковому середовищі фіксуються значно раніше – десь у 12-13 років», – каже головний лікар обласного наркодиспансеру.

Цього року ВООЗ темою Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням визначила жіноче паління. Не секрет, що шкода, яку наносить тютюн організму жінки, непоправна, і в майбутньому від пагубної звички потенційної мами страждають і її дітки. На 2010 рік кількість жінок, що палять складала 9%, в той час, як серед чоловіків цей показник дорівнював 45%, розповів Василь Кручаниця. Цікавим є те, що схильність до щоденного паління фіксується частіше у жінок, що мають вищу освіту.

Побутує думка, що жінка швидше і сильніше потрапляє в залежність від тютюну, та і лікування в цьому разі протікає довше і важче. Як розповіла психолог Габріела Цяпець, «Пояснити це можна більшою емоційністю і чуйністю жінок. Я не хочу сказати, що чоловіки не емоційні абощо, але природою так закладено, що жінка як позитивні речі краще сприймає, так і негативу більше піддається. Це стосується і звикання, причому не тільки тютюнової залежності, але і алкогольної, і наркотичної».
Відвикання від тютюну і справді – важка, для декого навіть «непосильна» самотужки задача. Так, за даними опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом, лише кожному 6-му українцю вдалося кинути палити. І, хоч спроби позбавитись від шкідливої звички щорічно робить близько 40% курців, звільнитись від тютюнової залежності вдалось хіба що 3%, розповів обласний нарколог Василь Кручаниця.

І не дивно, адже паління медиками кваліфікується, як «психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання тютюну». Простими словами, нікотин віднесений до різновиду наркотичних речовин, відвикання від тривалого вживання якого може викликати не тільки ті самі «психічні та поведінкові розлади», як то неспокій, роздратованість, депресію, труднощі концентрації. Але й цілком відчутні «фізичні розлади» – розлади сну,  непосидючість, голод, шлунково-кишкові проблеми, головний біль.

Певно, ці симптоми якраз нерідко і стають приводом для «виправдання» курців, які намагаються кинути палити, але знову при найменшому дискомфорті тягнуться за цигаркою. В принципі при наявності сильного бажання і розуміння проблеми паління, людина з високою вірогідністю може кинути палити самостійно – для цього необхідна чітка мотивація і усвідомлення: паління є сильною фізіологічною і психічною звичкою.

Якщо ж кинути палити самостійно з якихось причин не вдається, що більш характерно для затятих курців «зі стажем», допомогти позбавитись шкідливої звички можуть медики.

Як розповів Василь Кручаниця, в Закарпатський обласний наркологічний диспансер таки звертаються курці, які не здатні кинути палити самостійно. «Переважно це чоловіки зрілого віку із серйозним тютюновим «стажем» і серйозним «багажем» хвороб. До того ж, з однією або кількома невдалими спробами кинути палити», – розповів обласний нарколог. Для лікування від нікотинової залежності ставати на облік в наркодиспансері не потрібно, каже головний лікар закладу: «Диспансерний нагляд означає, що за попередньо узгодженим планом пацієнт зможе звертатись до лікаря, отримувати необхідну додаткову консультативну допомогу, коригувати лікування, в залежності від того, які прояви стану відміни найбільш виражені».

В будь-якому разі, потрібно розуміти: прояви ці тимчасові, і методів боротьби з ними медицина сьогодні знає чимало. Тут і методи психотерапії, і голкорефлексотерапія, і лікування різними медичними препаратами. «Загалом сьогодні відомо понад 120 методів лікування тютюнової залежності, з яких широко використовують близько 40», – уточнив Василь Кручаниця.

Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн

31 травня 2012р.

Теги: тютюнопаління, залежність, курці

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 6
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
» Всі новини