Приватний винороб поза законом

Кажуть, виноград любить тінь господаря. Адже лоза дає добрий урожай, тільки коли відчуває працьовиті руки. Такої думки й закарпатський винороб Іван Урста із села Великі Береги Берегівського району. Він один із тих, котрі біля лози працюють не покладаючи рук — і влітку, і навіть узимку.

Приватний винороб поза законом

Іван Іванович мешкає в центрі села. Його будинок можна знайти без особливих труднощів. Адже біля його воріт гостей зустрічає справжній символ виноробства — старовинний виноградний прес. Утім, застати чоловіка вдома, а особливо у цю «гарячу» пору — важко. Він цілими днями на горі за селом, на винограднику, там, де народжується його вино.

— Зацікавився я лозою ще замолоду, — згадує господар. — У Берегівській школі №1, де навчався, вели уроки виноградарства. Корифеї закарпатського виноградарства три роки навчали нас, як доглядати за лозою, а у випускному класі навіть видали посвідчення-диплом молодшого агронома-виноградаря.

Щоправда, після завершення школи отриманий диплом молодому Івану Урсті особливо не пригодився, бо пішов працювати у місцевий райвиконком. Утім, для власних потреб щороку виготовляв удома по кілька десятків літрів вина. Та справжнім професіоналом Іван Іванович став на початку 90-х років, коли взяв у оренду кілька гектарів землі, що належала місцевому радгоспу.

— Коли почав закладати виноградники на Великій горі, мене часом сприймали як такого, що підриває... засади колективного господарювання, — згадує співрозмовник. – Але згодом у сусідніх селах з’явилося ще кілька ентузіастів, які почали відроджувати виноградарство та виноробство. Так невдовзі на Закарпатті з’явилося таке поняття, як приватний винороб.

На трьох гектарах землі Іван Урста для початку заклав сім тисяч кущів винограду. Нині вже доглядає 15 тисяч. Вирощує такі сорти, як «Голубок», «Сапераві», «Голубий Франк», «Трамінер», «Черсегі Фюсереш», «Мускат Оттонель», «Каберне Франц» та чимало інших. Із них щоосені виготовляє по 5-6 тисяч літрів вина.

— За виноградом потрібен постійний догляд, — пояснює чоловік. — У лютому обрізаю лозу, навесні обкопую кожен корч, міжряддя обробляю вручну або ж трактором. Позакореневе підживлення даю двічі на рік. А цьогоріч, на жаль, не встиг вчасно обрізати лозу — моїх рук замало, аби обробити самотужки все. І хоча довелося узяти ще двох помічників, завершив обрізку тільки у квітні, — показує намозолені долоні.

Іван Іванович запрошує до власної дегустаційної зали. Вона розташована у невеличкому погребі на подвір’ї. Тут чоловік зберігає кілька сотень літрів хмільного трунку різних сортів. Решта вина — у бочках у пивниці.

Чоловік відкриває одну з бочок і темно-червоний густий напій наповнює кришталевий фужер.

— Це моє «дітище» — «Унікум»! Виготовив його за власним рецептом з перестиглих ягід, — пригощає вином з терпкувато-солодким присмаком.

На полицях зали декілька десятків пляшок. На кожній із них вказано сорт та рік. Цю колекцію червоних і білих вин чоловік збирає вже понад десяток років. Іван Іванович каже, що найбільшою проблемою приватного винороба є реалізація вина.

— Держава, на жаль, не цінує нашої роботи, — зітхає. — Для законодавця такі, як я, навіть не існують, хоча саме приватники вирощують 40 відсотків винограду. Але збути виготовлене приватні винороби можуть тільки на фестивалях вина. Якщо ж я буду ним торгувати вдома, матиму проблеми із податківцями...

Щоб заповнити цю законодавчу прогалину, ще 2004 року Іван Іванович разом із науковцями Бактянського агропромислового інституту написав законопроект «Про виноград і вино». Через тодішнього народного депутата від Берегівського округу Іштвана Гайдоша подали його у Верховну Раду. Пропонувалося взяти за взірець досвід угорців. Там органи місцевого самоврядування обліковують, скільки приватні винороби мають сортів винограду, скільки виробляють вина. Із загальної кількості напою 360 літрів господар залишає собі, за решту сплачує акцизний збір і легально реалізовує, де і як хоче.

— На Закарпатті таких приватних виноробів, як я, — каже Іван Урста, — сотні, а то й тисячі. Але, виходить, що ми поза законом, щось на кшталт нелегальних виробників.

Іван Іванович вважає: якби в Україні узаконили приватних виноробів, це б поповнило місцеві бюджети коштами та й навело лад у збуті «домашніх» вин. Непокоїть чоловіка те, що останнім часом з’явилося чимало недобросовісних виноробів.

— Наприклад, у нашому та по сусідніх селах туристам часто пропонують придбати вино певного сорту. Натомість часом підсовують підробку, — каже він. — А чужа недобросовісність б'є по довірі до кожного з нас.

Поки що Іван Урста змушений брати участь у різних фестивалях, аби більш-менш легально реалізувати виплекане нелегкою працею вино. І скрізь, пригощаючи цим сонячним трунком людей, наголошує: ним треба насолоджуватись, а не впиватися.

Марина Горобець, Сільські Вісті

22 травня 2012р.

Теги: винороб, вино, Урста

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:11
У Підвиноградові на Берегівщині у середу попрощаються з добровольцем Іваном Сусіком, що помер від важкого поранення
11:28
/ 1
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
» Всі новини