Крім активістів шкільного лісництва місцевої одинадцятирічки, яким керує Надія Кеню, до благородної справи долучилися і юннати Виноградівського екоцентру, які поєднали приємне з корисним, оскільки приїхали сюди помилуватися прекрасним цвітінням шафрана Гейфеля, який у тутешніх лісах килимом стелиться під велетнями-дубами.
– Вперше в історії держпідприємства ми висаджуємо ясен білоцвітний у лісі, – сказав головний лісничий лісового господарства району Василь Староста. – Це декоративне, протиерозійне, медоносне дерево занесене в «Червону книгу України», адже зустрічається лише на південному схилі Чорної гори, тут займає площу в кілька гектарів, охороняється у заказнику загальнодержавного значення.
Також росте у Південній Європі та Малій Азії, а от у південних районах України його культивують як декоративну рослину, адже дуже гарно цвіте. Це листопадне, до 8-15 метрів заввишки дерево відноситься до родини маслинових. Кора сіра, на молодих гілках оливкова або коричнувато-оливкова. Листки супротивні, непарноперисті, 20-25 см завдовжки, яйцевидні, яйцевидно-видовжені, еліптичні або ланцетні, на верхівці коротко загострені або закруглені, зубчасті. Квітки блідо-жовті, лінійні, гострі, при основі трохи зрослі між собою, гарно пахнуть.
Цвіте у квітні-травні, плодоносить у вересні-листопаді. Розмножується насінням та вегетативно. Ми ж висаджуємо його з метою збереження та примноження популяції рідкісного дерева. Сподіваємось, що вже через кілька років ви приходитимете сюди, аби із гордістю похизуватися перед друзями, рідними чи вже своїми дітьми, що колись саме ви закладали у землі тендітні пагінці красеня ясена білоцвітного, який, окрім естетичної насолоди, може принести користь здоров’ю. Відомо, що ясен білоцвітний має фармакологічні властивості.
За словами головного лісничого Шаланківського лісництва Адальберта Шіпоша та помічника лісничого Юлії Роман, на площі один гектар планують закласти 6 тисяч саджанців, вирощених із насінин у власному розсаднику.
– Весна цього року прийшла скоро і вступає у свої законні права. Оскільки Виноградівський район вважається найтеплішим, то й акцію «Майбутнє лісу – у твоїх руках» ми розпочинаємо перші в краї, – зазначив директор держпідприємства Василь Агій. – Позаяк ця акція є традиційною, то з власного досвіду знаю, що та дитина, яка власноруч посадить дерево, ніколи йому не нашкодить: не зламає гілку, не насмітить. Адже це своєрідне виховання любові та бережного ставлення до природи. Приємно, що школярі району беруть активну участь у подібних заходах. Наразі вони готуються до участі в конкурсі малюнків та творів на тему «Людина і ліс».
Наталія Кобаль, Новини Виноградівщини