Реклама B3

Берегівський угорський прапор таємно зберігали понад 60 років

Директор краєзнавчого музею Берегівщини Іван Шепа любить дивувати цікавими знахідками. А вони у нього трапляються практично щотижня, оскільки веде постійну пошукову роботу, часом — власним коштом. До міжнародного Дня музеїв 18 травня ентузіаст музейної справи знову підготував сюрприз — для експонування у приміщенні закладу було виставлено прапор, що понад 60 років тому був подарований місту Берегову.

Але унікальний він, перш за все, своєю історію - цей символ довгий час ретельно зберігали, ризикуючи опинитися під репресі-ями, дві берегівські родини. І тільки сьогодні настав час, коли угорський прапор нарешті матимуть змогу побачити всі зацікавлені власною історією. У 1938 році на підставі рішення Віденского арбітражного суду місто Берегово (Берегсас) приєднали до Угорщини.

З цієї нагоди угорські міста Кечкемет та Геделльо стали містами-побратимами Берегова. У 1939 році влада Кечкемету подарувала новому побратиму гарний шовковий прапор, який до осені 1944 року розміщувався у міській ратуші. Після війни його ретельно зберігали декілька берегівських родин, хоча це було досить небезпечно. Першим зберігачем берегівського прапора був Міклош Костьо, потім він передав історичну реліквію своїй доньці Ержебет Рінгер, а у 2001 році прапор потрапив до рук членів родини Базюків. Саме Агота Сабелко-Базюк, родичка Рінгерів, стала ініціатором того, аби прапор був виставлений у музеї. Ось тільки за однієї умови — на тимчасове зберігання, під особисту відповідальність директора закладу.

Як розповідає сам Іван Шепа, після того, як 2 листопада 1938 року у Берегово увійшли угорські війська, по всій Угорщині розгорнувся широкий рух, спрямований на те, аби містам, приєднаним згідно Віденского арбітражу до цієї країни, було подаровано національні прапори. А вже 6 листопада у газеті «Кечке-меті кезлень» була надрукована стаття під заголовком «Угорці приєднаних територій просять національні прапори». Першими кошти для придбання національних символів перерахували робітники заводу фабриканта Платтера. А, наприклад, власник одного кечкеметського магазину з продажу тканин подарував шість прапорів для приєднаних міст та сіл. Підключилися до збирання коштів і учні навчальних закладів, а між класами розгорнулося навіть своєрідне змагання.

Окрім звичайних червоно-біло-зелених прапорів, деякі товариства та церковні громади дарували урочисті прапори, які виставлялися лише у святкові дні. Наприклад, адміністрація м.Кечкемет подарувала Мукачеву прапор розмірами 2 на 5 метрів. А прапор виготовлений для Берегова має у довжину З метри, у ширину — 160 см і напис: «Визволеному місту Берегово, на знак пам'яті героїв». Його виготовили кечкеметські жінки, члени Всеугорського товариства громадянської оборони (МОVЕ). 16 листопада 1938 року його спочатку було виставлено для показу у вітрині аптеки м. Кечкемет. Навесні 1939-го прапор привезла у Берегово офіційна делегація і в урочистій обстановці його розмістили у залі засідань міської ратуші. Але через п'ять років цей угорський символ потрібно було сховати, оскільки у місто увійшли радянські війська.

«Незважаючи на багато протиріч, - це наша історія», — каже Іван Шепа. І цитує вислів письменника Мігаля Бабича: «Для людини, яка не знає минулого рідного міста, навіть життя рідної матері залишається у тіні». А ще він показує, що на історичній реліквії вишито досить цікавий символ - переплетені стрічки кольорів угорського та русинського прапорів. Це досить дивно, адже у Берегові на той час русинів проживало небагато. Натомість їх чимало мешкало у населених пунктах Березької жупи, центром якої довгий час був саме Берегсас.
Аліна ШЕВЧУК, "Трембіта"
28 травня 2007р.

Теги:

FacebookTwitterdel.icio.us
Реклама B4

Коментарі

Реклама B12

НОВИНИ: Політика

21:20
У Перечині товариство відшкодує 14,7 млн грн за забруднення ґрунтів
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 12
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
02:40
/ 25
Федір Шандор як посол вручив вірчі грамоти президенту угорщини Фото новина
» Всі новини