В Ужгороді презентували академічне видання факсимільної копії Пересопницького Євангелія

13 березня 2012 року в Свято-Миколаївському актовому залі Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина відбулася презентація академічного видання копії факсимільного Пересопницького Євангелія.

В Ужгороді презентували академічне видання факсимільної копії Пересопницького Євангелія

З вступним словом, до присутніх, звернувся ректор академії та університету професор, архімандрит Віктор (Бедь), у якому нагадав усім присутнім про значимість Пересопницького Євангелія в утвердженні православної віри в Україні та розвитку Української православної церкви, як безцінної духовної святині українського народу ХУІ ст. Перевидання факсимільної копії Пересопницького Євангелія було здійснено Ужгородською українською богословською академією імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина і приурочено до 1150-річчя заснування Київської Митрополії (Української Православної Церкви), ювілей якого відзначається в 2012 році.

Також отець-ректор наголосив на тому, що Пересопницьке Євангеліє - це визначна рукописна пам'ятка староукраїнської мовита мистецтва XVI століття. Воно є одним із перших українських перекладів канонічного тексту четвероєвангелія та символів української нації.

Книга свого часу стала дорогоцінним чинником утвердження живої української мови.

Від так з доповіддю про історію написання та подальшу долю «Пересопницького Євангелія» виступив проректор із навчальної та виховної роботи (інспектор) доцент Сергій Урста.

Первинне видання Євангелія фундувала волинська княгиня Анастасія Юріївна Заславська (Гольшанська Дубровицька). Відомо, що над перекладом і переписуванням євангелія працював Михайло Василієвич зі Сянока (Лемківщина). Крім нього, в записі до книги згадується ще архімандрит Пересопницького монастиря Григорій, щоправда його роль у створенні книги залишається нез'ясованою.

Роботу над Євангелієм розпочали 15 серпня 1556 р. у Свято-Троїцькому монастирі Заслав на Волині (нині місто Ізяслав Хмельницької області), а завершили 29 серпня 1561р. в Пересопницькому монастирі (тепер Рівненський район Рівненської обл).

З часу свого завершення пам'ятка зберегалася в Пересопницькому монастирі. З 1600 р. до 1701 р. історія її побутування невідома. 17 квітня 1701 р. гетьман України Іван Мазепа подарував її Переяславському кафедральному собору. З 1799 р. вона зберігалася в бібліотеці Переяславської семінарії, згодом - у Полтавській семінарії, в Полтавському історико-краєзнавчому музеї, в заповіднику «Києво-Печерська лавра». З 24 грудня 1948 року – у відділі (тепер інституті) рукопису Бібліотеки АН УРСР (нині Національна бібіліотека України ім. В.Вернадського), де й зберігається тепер.

Після доповіді було проглянуто відеоролик про духовну святиню українського народу – Пересопницьке Євангеліє, покладаючи на яке свою руку насьогодні новообрані Президенти України приймають присягу на вірність України та її Конституції.

Надалі отець-ректор передав по примірнику факсимільної копії Пересопницького Євангелія до Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Федора Потушняка в місті Ужгороді та академічної бібліотеки УУБА-КаУ.
 

Тож тепер Пересопницьке Євангеліє є доступним для огляду та вивчення будь кого на Закарпатті, хто цікавиться духовною спадщиною українського народу.

Наприкінці кожен із присутніх на презентації мав змогу ознайомитися з факсимільною копію Пересопницького Євангелія, повідомляє прес-служба УУБА-КаУ.

15 березня 2012р.

Теги: Пересопницьке євангеліє, факсимільний, УУБА

Коментарі

НОВИНИ: Культура

01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
» Всі новини