Ідея створення «Школи винного туризму», за словами Олександра Коваля, полягає у прагненні об’єднати тих виноробів, хто зацікавлений у подальшому розвитку професійних навичок та туристичному розвої.
Унікальну програму навчання для приватних виноробів розробив Туристичний інформаційний центр Закарпаття. Вона включає 7 тематичних модулів, загальна тривалість навчання – 70 лекційних годин та 70 – індивідуальна робота учасників школи.
Навчання будуть проводити кваліфіковані тренери, експерти з туризму, викладачі кафедри туризму УжНУ. У результаті, за задумом організаторів, винороби отримають практичні знання, що дозволять підвищити ефективність їх роботи у напрямку інтеграції приватних селянських господарств у сільський, культурний, гастрономічний туризм.
турист 2012-02-27 / 10:14:19
У навчанні мають право взяти участь
Ух як закручено, мають право!) До Машлика скоро торкнутися мош буде лиш з письмової згоди) Найшов чергові свободні уха для свого філософствованя)
borno 2012-02-27 / 08:57:41
Не Коваль,а Ковач порошковий винодел,а Шандор корчить з себе великого агітатора туризма-неук
Агітатор 2012-02-26 / 23:12:17
Ті винороби, які прийдуть на навчання ще й Вас пане Ковалю і Шандоре можуть навчити як розвивати свій бізнес і як вино робити без жодного куща винограду.
Тому вчіться у нах, а не їх учіть.
Бо у насшому краї дуже мало істиних виноробів все це просто псевдо-вонороби!