Майже половина опитаних зізналися, що давали хабарі в лікарнях. Трохи менше - успішно підкуповували працівників міліції. І більш як третина респондентів намагалася підсолодити життя працівникам ЖЕКів. Корупція процвітає майже у всіх сферах українського соціуму – визнають високопосадовці.
Іван ВАСЮТИК - перший заступник Глави Секретаріату Президента:
"Мусимо, на жаль констатувати, що на сьогодні корупція в Україні є явищем всеосяжним і неконтрольованим. Сотні тисяч громадян потрапляють в постійну щоденну корупційні тенети під час вирішення своїх життєвих питань чи захисту у судах власних інтересів."
Купувати медикаменти, платити за прийом лікаря, або робити так звані «благодійні внески» українців змушують досить часто – твердять соціологи. Однак багато хто згоден робити це добровільно, зважаючи на низькі зарплати медиків. Корупція – це звучить занадто голосно, як на звичайну поліклініку - іронізують київські медики. І не вважають букет квітів чи плитку шоколаду кримінальним злочином.
Людмила ПОЛОНСЬКА – завідувач педіатричним відділенням поліклініки (Київ):
"Якщо лікар віднісся до своєї роботи нормально, то він ніколи не буде вимагати за це чогось. А якщо батьки хочуть прийти і віддячити, ну подарувати квіти або там цукерки, то це їхня власна справа."
Звичка давати на лапу – національна традиція, вважають психологи. Вона міцно вкорінилася в свідомості наших громадян, і витравити її вкрай важко.
Олег ПОКАЛЬСУК – соціальний психолог:
"В нас дуже сильний азіатський вплив і в генофонді, і в типі соціального устрою. Зрештою, якщо ми візьмемо козачину як тип держави. І такий тип розрахунків як хабар в азіатських країнах просто закладений в бюджет. Він обмежується певним рівнем – подарунок, бакшиш. Тобто це прийнятна норма."
Поки що держава бореться з корупцією грандами і програмими. Зокрема, 39 грантів передбачено для журналістів і неурядових організацій, які протидіятимуть корупції просвітянськими заходами - повідомили організатори опитування.
Олена КВАСНІЙ, Юрій СПАСОКУКОЦЬКИЙ, "Перший канал"
23 травня 2007р.
Теги: