Помер закарпатський історик, професор Василь Ілько

Колектив історичного факультету Ужгородського національного університету з глибоким сумом сповіщає, що 30 січня 2012 року помер відомий український вчений, педагог і адміністратор вищої школи, громадський діяч, доктор історичних наук, професор Василь Іванович Ілько.

Помер закарпатський історик, професор Василь Ілько

 

Він народився 24 серпня 1928 року в селі Тересва (тепер Тячівського району Закарпатської області) в селянській родині. Навчався у місцевій народній школі, горожанці, а у 1949 році закінчив Солотвинську СШ. Після чого вступив на історичний факультет Ужгородського університету. Далі було навчання в аспірантурі (1954 – 1957). По її закінченні трудився на історичному факультеті УжДУ на посадах старшого лаборанта, викладача, старшого викладача, доцента, старшого наукового співробітника, професора, завідувача кафедри історії СРСР та УРСР. Шість років був деканом історичного факультету У 1992 – 2010 роках працював професором кафедри нової і новітньої історії та історіографії. За 50 років науково-педагогічної роботи став провідним вченим-істориком, знаним педагогом вищої школи, авторитетним наставником студентської молоді.

В.І. Ілько був відомим вченим. Його наукові пошуки були спрямовані на дослідження аграрної історії Закарпаття середини ХІХ – першої половини ХХ століть. Її він обрав ще у студентські роки. Тут стало у нагоді знання іноземних мов – угорської, чеської, словацької. Найперше він взявся за вивчення особливостей трансформації капіталізму в сільському господарстві краю в другій половині ХІХ ст. На основі опрацювання чисельних архівних документів історик розкрив актуальні питання розвитку капіталістичних відносин у поміщицьких і селянських господарствах, показав особливості процесу обезземелення і розшарування селян, проаналізував причини соціальних рухів у закарпатському селі у вказаний період. І у листопаді 1960 року на засідання ради Інституту історії АН УРСР успішно захистив кандидатську дисертацію.

Наступним етапом наукових пошуків В.І. Ілька стало дослідження проблеми аграрних відносин на Закарпатті у першій половині ХХ століття. Він сумлінно працював в архівах СРСР, УНР і ЧССР, де вивчив матеріали десятків фондів. Глибоко опрацював опубліковані документи і статистичні дані, ретельно знайомився з працями попередників. Результати наукових пошуків апробував, беручи участь у роботі різних наукових форумів. Побачили світ нові книги: «Закарпатське село на початку ХХ ст. (1900 – 1919 рр.)» (Львів, 1973) і «Революційна боротьба селянства Закарпаття в 20 – 30-і рр. ХХ ст.» (Ужгород, 1974). Крім того, він був співавтором низки колективних видань, а саме: «Історія селянства Української РСР» (К., 1967), «Торжество історичної справедливості» (Львів, 1968), «Шляхом до щастя: Нариси історії Закарпаття» (Ужгород, 1973) та ін. Серйозним науковим підсумком наукових пошуків у цьому напрямку став блискучий захист у жовтні 1984 року докторської дисертації «Аграрні відносини на Закарпатті в епоху імперіалізму (1900 – 1944 рр.)».

За роки незалежної Української держави В.І. Ілько найбільше уваги приділяв новим проблемам – це репресії проти греко-католицьких священиків, прорахунки в організації колективних господарств, символіка Закарпаття тощо. Він працював над історією Тересви, хрестоматією з історії закарпатського селянства, готував до друку оригінальні джерела. Був співавтором перших двох томів «Нарисів історії Закарпаття» (Ужгород, 1993 – 1995) та першого тому академічного видання «Історія українського селянства» (К., 2006). Його праці стали помітним внеском у вітчизняну та європейську історіографію.

В.І. Ілько був відомим педагогом і методистом вищої школи. У виші на високому фаховому рівні викладав нормативні курси «Основи етнографії», «Історія первісного суспільства», «Історія СРСР ХІХ – ХХ ст.», «Вступ до спеціальності» та спецкурси. Він чудово знав фактичний матеріал своїх дисциплін, заохочував пізнавальну активність студентів, з повагою ставився до них. Свій багатий педагогічний досвід частково використав при написанні навчально-методичних праць. Дбав він і про підготовку науково-педагогічних кадрів – під його керівництвом було написано і захищено три кандидатські дисертації.

Професор В.І. Ілько запам’ятається і як вмілий організатор та адміністратор вищої школи. Він був завідувачем кафедри історії СРСР та УРСР (1983 – 1992) і деканом історичного факультету (1974 – 1980). На цих посадах проявив уміння створити згуртований колектив однодумців, забезпечити оптимальні умови для навчально-методичної і наукової роботи колег, рішучість у відстоюванні інтересів керованого підрозділу тощо.

Висловлюємо щире співчуття дружині, синам, невісткам, внукам, усім близьким та друзям покійного. Нехай рідна закарпатська земля буде йому пером, а пам’ять надовго збережеться в серцях колег, студентів, друзів, усіх, хто з ним працював чи просто знав його. 

Прощання з покійним відбудеться у Будинку панахид на Кальварії у середу, 1 лютого 2012 року о 14.00 год.

Ректорат, колектив історичного факультету Ужгородського національного університету
 

31 січня 2012р.

Теги: історик, Ілько, професор

Коментарі

студент 10.02.2012 / 16:25:09
дуже дуже сумуєм - таких людей вже нема на факультеті

Павло та Світлана Русини,1974-1979р.р. 31.01.2012 / 17:59:47
Щиро сумуемо за своім деканом... Спи спокійно, шановний Василю Івановичу !

Іван, 1979-1984 31.01.2012 / 14:42:48
Василь Іанович був хорошою людиною, студенти його поважали, Царство йому небесне.

НОВИНИ: Соціо

18:06
В Ужгороді вшанували пам’ять загиблого прикордонника Віктора Синька Фото новина
17:03
На Ужгородщині пожежа в гаражі ледь не перекинулася на житловий будинок Фото новина
16:01
У Мукачеві попрощалися із загиблим захисником Петром Будкаєм Фото новина
14:44
Голову сільради на Ужгородщині судитимуть за заволодіння землею та легалізацію доходів Фото новина
12:15
/ 3
Мера Мукачева нагородили відзнакою 54-ї бригади Фото новина
11:38
В Ужгороді спіймали водія під наркотиками Фото новина
06:59
У четвер в Ужгороді згадають героя-прикордонника Віктора Синька
18:10
/ 1
У Чопському прикордонному загоні відкрили меморіал полеглим воїнам Фото новина
17:13
На Берегівщині відновили розгляд справи про невиплату допомоги дітям
15:47
У Підвиноградові на Берегівщині підтвердили загибель Героя Івана Демчика Фото новина
14:40
/ 1
До Ужгорода приїхав «Sakura Train» — символ дружби України та Японії Фото новина
13:42
/ 1
На Ужгородщині через підпал сухої трави згоріла дача Фото новина
11:42
Закарпатець сховав в авто контрабанду електронних сигарет і втратив машину Фото новина
09:05
У Бобовищі на Мукачівщині попрощалися із полеглим Героєм Василем Гонаком, який понад рік вважався зниклим безвісти Фото новина
18:14
Громади Закарпаття отримають гранти на розвиток екотуризму Фото новина
17:09
На Закарпатті розпочинається сезон цвітіння унікальної Долини нарцисів
16:17
В Ужгороді попрощалися із полеглим військовим Артуром Каташинським Фото новина
13:19
В Ужгороді розшукали зниклу школярку Фото новина
12:50
/ 5
Службовий пес на КПП «Ужгород» викрив спробу вивезення $100 тисяч Фото новина
10:17
В Ужгороді можливі ускладнення руху на вулиці Карпатської України
09:09
На Ужгородщині затримали водія, який влаштував ДТП у стані сп'яніння Фото новина
07:06
/ 9
Екскерівник прокуратури Закарпаття Казак зі Швеції через суд вимагає майже 5 млн грн недоотриманої зарплати
17:33
У селі Невицьке на Ужгородщині попрощаються із Героєм Анатолієм Макаровичем Фото новина
10:22
В Ужгороді попрощаються із захисником Артуром Каташинським Фото новина
16:15
/ 8
На Закарпатті поліцію звинуватили у незаконному проникненні до будинку
» Всі новини