В українському ліцеї румунського міста Сигет навчаються 25 закарпатців

З лівого боку Тиси, навпроти закарпатського шахтарського селища Солотвино, за три кілометри по залізничній колії постає мальовниче румунське містечко Сигет. Понад 600 років Сигет був столицею Мараморощини. В 70-ті роки минулого століття, коли широкого розмаху набрало укрупнення повітів (областей) під керівництвом тодішнього комуністичного диктатора Ніколає Чаушеску, володіти цими землями стало інше місто — Бая-Маре.

В Сигеті поміж румунами мирно і в злагоді мешкає 5-тисячна українська громада. Чимало наших земляків і в довколишніх селах Бичкуюл-Маре, Рона, Рускова, Репедя, Поєсніле де Мунте, Красне...

«Тому й виникла гостра потреба у створенні й відкритті українського навчального закладу, - розповідає директор ліцею академік Федір Попович. — Наступного року вже святкуватимемо 15-річчя з дня його заснування».

Сьогодні в українському ліцеї ім.Т.Шевченка навчається 200 юнаків та дівчат. Викладають там висококваліфіковані українці-педагоги, котрі володіють щонайменше п'ятьма іноземними мовами. Це — математик Іван Корнищак, викладачі педагогіки, української мови і літератури Марта Гринюк, Емілія Енек, Маргарита Лаврюк, Валентина Кулик, Ельвіра Чубіле, Василь Гринюк. Румунської мови ліцеїстів навчають викладачі Олександр Маркулеску, Вірджинія Малярчук, Лариса Чануте. Навчальні кабінети і класи оснащені сучасною комп'ютерною технікою.

Ліцеїсти цілком забезпечені навчальними посібниками. Нині із Закарпаття тут навчається 25 хлопчиків та дівчаток. Свого часу ліцей закінчили на «відмінно» Василь Марина, Вікторія Борка з Діброви, Олександр Нейметі, Марія Руснак, Іван Джумурат з Солотвина, яких сьогодні тут згадують добрим словом, і Академік Федір Попович показує Книгу почесних гостей, де слова вдячності залишив також Президент України Віктор Ющенко: «Український і румунський народи завжди жили в мирі, добрі, злагоді. І так буде завжди! Колективу українського ліцею бажаю великого людського щастя, аби розумні зерна знань щедро проростали в серцях підростаючого покоління. Дякую вам за титанічний щоденний вчительський труд, дорогі сіячі доброго, розумного, вічного!»

— Президента України ми тепло зустріли хлібом-сіллю 15 січня нинішнього року, — згадує, академік Попович. - Радіємо, що того зимового дня через довгих 60 років глухої тоталітарноїзавіси було знову відновлено рух через Тису Солотвино-Сигет. Господня і людська справедливість восторжествували!

Як в Сигеті, так і в сусідньому Солотвині кожна друга-третя родина має своїх родичів, близьких, друзів. Отож новий міст знову з'єднав українсько-румунські береги.

В ліцеї частими гостями бувають працівники Міністерства освіти і культури України, начальники обласних управлінь науки та освіти Закарпатської, Чернівецької, Тернопільської, Івано-Франківськоїобластей, Києва, Запоріжжя, Харкова, Херсона, Львова, Одеси„Черкас, Чернігова.
Матеріально допомагають навчальному закладу меценати-українці Юрій Роман, Михайло Лаврюк, Дмитро Мойсюк, доктор економічних наук з Угорщини Юрій Маляр, Василь Анішоряк (на жаль, нині покійний), професори з Чехії і Словаччини Олександр Суголяк, Богдан Дербак, котрі вболівають про юне українське покоління за кордоном і ніколи
не забувають, якого вони роду-кореня.

Директор ліцею разом з педагогічним колективом робить благородну справу — відроджує і зміцнює національну українську освіту, науку, духовність, культуру в такій близькій нам усім сусідній Румунії.
Іван КОСТЕВИЧ, "Фест"
18 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини